Artykuły
Podróże kształcą: Miłośnicy kolei na wycieczce w muzeum techniki
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 14 - Listopad 2012r. , godz.: 11:48
Od kilku miesięcy racławickie stowarzyszenie miłośników kolei oficjalnie współpracuje z muzeum przemysłu i kolejnictwa, mieszczącym się
w Jaworzynie Śląskiej. Obie organizacje wyraźnie różnią się stażem i rozmachem działania, jednak pomoc "starszego brata" zawsze się przydaje. Kolejnym etapem zacieśniania więzi była wycieczka z Racławic do Jaworzyny.
Podstawiony autobus zgarnął też osoby z Prudnika, Głuchołaz i Nysy, jednak - jak się okazało - chętnych było znacznie mniej, niż zapowiadano; w ostatniej chwili część załogi wykruszyła się. Kilkadziesiąt osób dotarło jednak do Jaworzyny Śląskiej w sobotę, 10 listopada i mogło oddać się zwiedzaniu pod kierunkiem przewodnika. W znakomitej większości było to grono męskie, którego znaczna część pracuje (lub pracowała) na kolei.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku (bo tak brzmi pełna nazwa instytucji) to przedsiębiorstwo, mające status organizacji pożytku publicznego. Zostało założone przez Piotra Gerbera i od 2004 roku działa właśnie w Jaworzynie (w województwie dolnośląskim, niedaleko Świdnicy), będącej najstarszym węzłem kolejowym w Polsce.
W skansenie mieści się kilkadziesiąt lokomotyw z lat 1890-1970, liczne motocykle marki "Harley Davidson" oraz "Indian", zabytkowe zabawki, a także maszyny radiowe, telegraficzne i drukarskie. Na pasjonatów czeka ponadto okazała kolejowa makieta. Muzeum świadczy usługi nie tylko w zakresie zwiedzania, ale także - wypożyczania sprzętu, wynajmowania pomieszczeń i organizacji imprez.
Końcem września w Jaworzynie odbyła się Gala Parowozów, na której pojawili się członkowie założonego przed rokiem Stowarzyszenia Miłośników Kolei Racławice Śląskie. Już w najbliższe wakacje jego członkowie zorganizują kolejny piknik w swojej miejscowości, prawdopodobnie we współpracy z dolnośląskim muzeum.
Poza tym, racławiccy kolejarze starają się o możliwość działania jako fundacja. Wówczas łatwiej im będzie przejąć lokalne obiekty kolejowe i zrealizować swój najważniejszy plan - stworzenie skansenu kolejowego w Racławicach Śląskich. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Miłośnicy kolei
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze