Artykuły
Kolej podsudecka: Miłośnicy kolei wydali barwny kalendarz
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Piątek, 2 - Listopad 2012r. , godz.: 09:29
Ostatnimi czasy gmina Głogówek aż kipi od publikacji - muzycznych, książkowych czy kartograficznych. Przyszedł więc czas także na kalendarz. "Kolej Podsudecka 2013" to już druga tego typu publikacja. Tegorocznym wydawcą jest Stowarzyszenie Miłośników Kolei Racławice Śląskie.
W zeszłym roku była nim redakcja portalu KolejPodsudecka.pl (z okazji 135-lecia magistrali w naszym regionie). Tym razem ów portal objął jedynie patronat medialny, zaś jego redaktor naczelny - Stanisław Stadnicki opracował kalendarz od strony graficznej. Z dobrym skutkiem. Każdy miesiąc ma swoją wyrazistą fotografię, przedstawiającą jadący pociąg na tle rozmaitych miejsc, znajdujących się w obrębie szeroko pojętej Magistrali Podsudeckiej (linia 137 z Katowic do Legnicy). Lokalizacje te wyglądają na ogół o wiele lepiej niż w rzeczywistości, ale co tam - w końcu jazda koleją to motyw romantyczny.
Autorami fotografii są: Paweł Bochenek, Ryszard Boduszek, Mirosław Synowski, Stanisław Stadnicki, Grzegorz Wilga, Piotr Synowiec i Tomasz Szczepanik. Przy fotografiach znajdują się daty ich wykonania oraz krótki opis, co przedstawiają - miejsce, nazwa lokomotywy, sytuacja, w której złapano rzeczywistość w kadr. Np. sierpień to lokomotywa SM42-1265, która prowadzi skład pociągu towarowego transportującego samochody marki Skoda (przez Racławice Śląskie). Z kolei październik to lokomotywa ST44-1220, prowadząca "wahadło" wagonów samowyładowawczych typu "WAP" (opuszcza akurat Nysę i udaje się w stronę Kamieńca Ząbkowickiego). Wszyscy miłośnicy kolei mogą więc zacierać ręce. Część zresztą kupiło już kalendarz. Kto jeszcze tego nie zrobił, może zgłosić się do Tadeusza Wrony, prezesa racławickiego stowarzyszenia, które jest wydawcą kalendarza (jego nr tel. to: 797 401 887).
Kalendarz został wydany na kredowym papierze w formacie A3. Zawiera nazwy miesięcy w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i czeskim. Znajdują się w nim informacje o znakach zodiaku i imieninach; oznaczone są święta kościelne i państwowe, niedziele, a nawet soboty (w odmiennym kolorze).
Kolej jako taka świetnie pasuje na temat kalendarza. Podróż to jedna z częściej używanych metafor naszej egzystencji, a co za tym idzie - upływającego czasu.
Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Miłośnicy kolei
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze