Artykuły
Jak się masz, głogówecki rynku pracy?
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 30 - Maj 2012r. , godz.: 12:00
W poprzednim numerze pisaliśmy o wizycie dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Grażyny Klimko na kwietniowej sesji Rady Gminy w Lubrzy. Przedstawiliśmy dane statystyczne, dotyczące bezrobocia na tym terenie. Dziś pokazujemy, jak sprawa wygląda w Głogówku. Druga co do wielkości gmina powiatu prudnickiego była kolejną miejscowością, którą odwiedziła pani dyrektor w ramach swojego turneé. Tym razem jednak nie pojawiła się na sesji, lecz podczas obrad jednej z komisji, działających przy radzie miejskiej.
Spośród bezrobotnych mieszkańców gminy Głogówek, którzy nie ukończyli jeszcze 25 roku życia, największy odsetek stanowią osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (69 osób), najmniej natomiast z wyższym (9).
Spośród bezrobotnych kobiet, zamieszkałych na terenie gminy Głogówek, największy odsetek stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia. Jest ich aż 105. Problem braku zatrudnienia dotyczy natomiast w najmniejszym stopniu kobiet po 55 roku życia (jedynie 17).
Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne (w różnym stopniu), jest ich jedynie 16, z czego największy odsetek stanowią ci, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 35-44 (6 osób). Najmniej z kolei (bo tylko 1 osoba) znajduje się w "przedziale najmłodszym", a więc 18-24.
Spośród 344 długotrwale bezrobotnych (zarejestrowanych dłużej niż 12 miesięcy), najwięcej, bo aż 92 osoby liczy przedział wiekowy 25-34. Najlepiej z kolei sytuacja wygląda w przedziale 60-64. Tu jedynie 9 osób.
Jeśli chodzi o rok 2011, bezrobotni mieszkańcy Głogówka skorzystali z pomocy urzędu pracy na kilka sposobów. 30 osób skierowano na staż, 20 na szkolenia, 8 uzyskało dotację na uruchomienie działalności gospodarczej, 1 osobie zrefundowano koszty zatrudnienia, 6 skierowano do prac interwencyjnych, 257 osób zostało wykreślonych z powodu tzw. niepotwierdzenia gotowości do pracy. A 273 zrobiło rzecz najbardziej dla obu stron pożądaną, a więc odeszło z powodu podjęcia zatrudnienia. Oby satysfakcjonującego. Subiektywne poczucie konkretnej osoby ma moc większą niż jakiekolwiek optymistyczne statystyki. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Bezrobocie
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze