Artykuły
Środowisko: Trwa zbiórka elektrośmieci
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 25 - Kwiecień 2012r. , godz.: 11:24
Od 19 marca do 3 czerwca każdy mieszkaniec gminy Lubrza może pozbyć się zużytego monitora, świetlówki czy miksera - tak, aby w sposób bezpieczny dla środowiska zostały one poddane wtórnemu wykorzystaniu.
Wyrzucenie pralki, wiertarki czy tostera do zwykłego kontenera na śmieci grozi grzywną do 5000 zł. Udowodniono bowiem, że elektrośmieci wydzielają szkodliwe substancje (rtęć, związki bromu, kadm, PCB, freon, azbest), które przenikają do gleby, a następnie podtruwają ludzi, zwierzęta i rośliny. Warto też pamiętać, że szkodę dla środowiska powoduje również sprzęt zalegający na strychu lub w piwnicy, który - w dobie szybkiego postępu technicznego - bardzo często nie jest już wykorzystywany.
Najlepiej więc zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy punkt przyjmowania elektrośmieci. Na terenie gminy lubrza brakuje jednak specjalistycznych punktów, które służyłyby jednocześnie do ich zbierania jak i przetwarzania. Najbliższe znajdują się w Opolu oraz Strzelcach Opolskich.
Organizatorem lubrzańskiej zbiórki zużytego sprzętu jest lokalny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej; odbywa się ona kolejno we wszystkich 11 wsiach należących do najmniejszej gminy powiatu prudnickiego. Na chwilę obecną przeprowadzono już zbiórkę w Nowym Browińcu, Laskowicach, Olszynce, Słokowie i Lubrzy. Obecnie (23-29 kwietnia) specjalny pojemnik ustawiony jest w Prężynce, na parkingu naprzeciw kościoła. Po niej będą Krzyżkowice (30 kwietnia-6 maja, również plac naprzeciw kościoła), Dytmarów (7-13 maja, miejsce analogiczne), Skrzypiec (14-20 maja, plac przy Wiejskim Domu Kultury), Trzebina (21-27 maja), a na końcu Jasiona (28 maja - 3 czerwca, tu z ogłoszenia dowiadujemy się tylko, że chodzi o plac obok sklepu). Lokalizacja zmienia się więc co tydzień, od poniedziałku do niedzieli.
- Przyjmujemy elektrośmieci przez cały rok, jeśli ktoś decyduje się je do nas przynieść - zaznacza Arkadiusz Winnik, dyrektor ZGKiM w Lubrzy. - Taka osoba otrzymuje specjalne zaświadczenie, że przekazała odpady.
Zużyty sprzęt kierowany jest następnie do specjalistycznych zakładów recyklingowych, np. firmy "ElektroEko" Jednak tegoroczna wędrówka pojemnika na elektrośmieci po kolejnych wsiach gminy Lubrza jest pierwszą tak zorganizowaną akcją. Wygląda jednak na to, że doczeka się ona kontynuacji.
- Sporządzamy dokładne statystyki, która z wiosek przekazała najwięcej sprzętu; zostaną one przesłane do wójta i sołtysów - informuje Arkadiusz Winnik. - Przewidujemy nagrody, które będą w jakiś sposób związane z ochroną środowiska. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Ochrona środowiska
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze