Artykuły
Środowisko: "Czysty Region" po nowemu
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 18 - Kwiecień 2012r. , godz.: 10:50
Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Głogówku uchwalono zmiany w Statucie Związku Międzygminnego "Czysty Region"
z siedzibą w Kędzierzynie Koźlu.
Związek został powołany w 2008 roku. Jego nadrzędnym celem jest utworzenie "Regionalnego Centrum Zagospodarowania i Unieszkodliwiania Odpadów" w Kędzierzynie-Koźlu. Projekt ma być finansowany z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" w ramach priorytetu II: "Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi".
Na chwilę obecną członkami związku są następujące gminy: Kędzierzyn Koźle, Bierawa, Cisek, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Krapkowice, Strzeleczki, Walce, Zdzieszowice, Leśnica, Ujazd, Izbicko, Kolonowskie i Głogówek; a zatem do związku nalezą przedstawiciele czterech powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego (6 gmin), krapkowickiego (4), strzeleckiego (4) oraz prudnickiego (1). Jest to prawie 1500 km² i niemal 200 tys. osób.
Zadania związku określone były w pięciu ustępach 6 paragrafu w statucie, który powstał prawie 4 lata temu na mocy obwieszczenia wojewody opolskiego i sprowadzały się do wspólnej budowy wspomnianego wyżej regionalnego centrum, przywracania do stanu używalności środowisk odpadów komunalnych, odbioru i transportu tychże, działalności informacyjnej oraz edukacyjnej, a także pozyskiwania środków od rozmaitych organizacji.
Na mocy Uchwały Związku Międzygminnego "Czysty Region" (którego przewodniczącym jest obecnie Ryszard Gołębowski) znacznie uszczegółowiono paragraf 6 - z pięciu ustępów zrobiono 16, zaś niektóre z nich podzielono dodatkowo na myślniki i podpunkty.
Wśród przykładowych kompetencji związku, wynikających ze zmian statutowych, wymienić można: organizowanie przetargów na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, podejmowanie uchwał o podziale obszaru gmin na sektory (w celach organizacyjnych), wydawanie decyzji określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami (tudzież nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców odbierających odpady komunalne), dbałość o recykling oraz dokonywanie corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi.
W statucie zaszły też drobne zmiany w paragrafach 16, 18 i 19, dotyczące wewnętrznych spraw organizacyjnych związku, a więc kwestii: kompetencji zgromadzenia i zarządu.
Statut w wersji przed zmianami można przeczytać na związkowej stronie internetowej: www.czystyregion.bip-e.pl, która - mówiąc najoględniej - wymaga aktualizacji. Pełny wykaz zmian w akcie prawnym dostępny jest na Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Głogówku w dziale "Uchwały". Natomiast cały statut po dokonaniu zmian ma zostać rozesłany wszystkim członkom związku "Czysty Region".Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Ochrona środowiska
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze