Artykuły
Konkurs krajoznawczy: Nieznany kościół w Szonowie
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Czwartek, 30 - Maj 2013r. , godz.: 05:55
W tegorocznej edycji Konkursu Krajoznawczego "Czy znasz ziemię prudnicką" dwie drużyny zwyciężyły w swoich kategoriach w sposób zdecydowany - reprezentacje Gimnazjum nr 2
w Prudniku i Szkoły Podstawowej w Szybowicach.
Trzyosobowe drużyny ze szkół w Prudniku, Łące Prudnickiej i Szybowicach musiały wykazać się wiedzą krajoznawczą i historyczną dotyczącą ziemi prudnickiej. Była teoria, ale jeszcze więcej punktów można było uzyskać za umiejętność rozpoznawania miejsc i budowli na ziemi prudnickiej. Pole do popisu mieli więc ci uczniowie, którzy zwiedzają region i kojarzą położenie chociażby wiejskich kościołów. Były proste zadania, jak rozpoznanie zdjęcia zamku w Mosznej i tá zagadkę rozwiązali wszyscy. Z drugiej strony nikt nie zidentyfikował wizerunku katolickiej świątyni w Szonowie, też przecież na ziemi prudnickiej, ale dla mieszkańców stołecznej gminy powiatu miejscowości niemalże nieznanej.
Czy gimnazjaliści są spostrzegawczy? Nie zawsze, niektóre drużyny nie wiedziały kogo przedstawia figura znajdująca się we wnęce śródrynkowej kamienicy w Prudniku*, jakiego sołectwa przysiółkiem są Zimne Kąty**, ile wież posiada zamek w Białej*** oraz gdzie znajduje się w Prudniku początek Głównego Szlaku Sudeckiego****. Tylko jedna na cztery drużyny potrafiła wybrać właściwy rok podpisania umowy partnerskiej między Prudnikiem a Northeim (1970, 1980, 1990 i 2000). Pozytywne jest to, że wszyscy znali datę przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku. Zwycięska drużyna z PG nr 2 wiedziała, że w budynku przy Pl. Zamkowym, gdzie aktualnie znajduje się inkubator przedsiębiorczości, były pierwotnie koszary. To nie było proste pytanie. Wróćmy jeszcze raz do Northeim, okazuje się, że nie wszyscy uczniowie szkół podstawowych wiedzą w jakim kraju znajduje się to miasto. To dość zaskakujące spostrzeżenie zważywszy na to, że w ramach współpracy partnerskiej podkreśla się udział dzieci i młodzieży z obu krajów.
Mimo wskazanych wyżej potknięć uczniowie ze szkół gminy Prudnik wykazali się imponującą wiedzą, wykraczającą poza program nauczania.
Tegoroczny konkurs miał szczególne znaczenie również dla mnie, autora tego tekstu. Po około dekadzie współprowadzenia konkursu i układania zadań (pałeczkę przejąłem po nieżyjącym już Mieczysławie Papierskim), zaproponowałem następcę w osobie Marcina Husaka, doskonałego krajoznawcy, członka PTTK i pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej. Jestem pewien, że zmiana ta wpłynie na to, że konkurs będzie jeszcze lepszy i ciekawszy od dotychczasowych edycji. Dziękuję wszystkim uczniom, ich opiekunom, za udział w konkursie. Mam satysfakcję z tego, że przyłożyłem małą cegiełkę do ich pasji poznawania ojcowizny.
Organizatorami konkursu są: Prudnicki Ośrodek Kultury, Tygodnik Prudnicki i PTTK Prudnik. W jury zasiadali: Adam Lutogniewski (honorowy przewodniczący), Zbigniew Zagłoba-Zygler, Marcin Husak i Andrzej Dereń. Ze strony POK-u konkurs współprowadzili: Joanna Korzeniowska i Marek Bień.
* - św. Jana Nepomucena
** - Rudziczki
*** - jedną
**** - na dw. kolejowymPolecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze