Artykuły
Szpital w Białej: Przekazano zakonny budynek
Publikacja: Środa, 4 - Kwiecień 2012r. , godz.: 10:50
Po ponad stu latach istnienia klasztoru sióstr elżbietanek w Białej zajmowany przez nie budynek został przekazany dla potrzeb bialskiego szpitala.
W latach 1872 - 1876 w Białej zbudowano klasztor dla sióstr elżbietanek. Grunty pod budowę przekazał prowincji zakonnej w Nysie będący już na emeryturze proboszcz bialskiej parafii ks. Ernst z zamiarem utworzenia obok szpitala. Siostry zakonne nie były w stanie rozpocząć budowy placówki medycznej we własnym zakresie, dlatego część gruntów położonych obok klasztoru sprzedały powiatowi prudnickiemu, który w 1895 r. otworzył tu własny szpital, pierwszy zarządzany przez ten szczebel administracji (wcześniej istniały szpitale miejskie). Uroczystego otwarcia dokonał ówczesny prudnicki starosta von Sydow.
Przez ponad sto lat siostry zakonne pracowały w szpitalu jako sanitariuszki i pielęgniarki opiekujące się chorymi. Po ponad stuletniej posłudze opiekuńczej elżbietanki postanowiły przekazać klasztorny budynek samorządowi Powiatu Prudnickiego, który jest jednostką nadrzędną wobec szpitala.
Obiekt przekazano na korzystnych warunkach. Stosowną umowę podpisano w kancelarii notariusza Stanisława Ligęzy w Prudniku. Klucze do budynku klasztornego w Białej przekazały: siostra prowicjalna Marta Remiorz i wikaria siostra Ignacja Grzybek. Obecni byli starosta prudnicki Radosław Roszkowski i dyrektor szpitala w Białej dr n.med. Zdzisław Juszczyk.
- Braki personalne, brak wśród zakonnic wykwalifikowanych pielęgniarek zmusiły nas do przekazania obiektu klasztornego - wyjaśnia s. Marta Remiorz. - Ostatnia pielęgniarka, która pracowała w szpitalu w Białej wyjechała do pracy w szpitalu w Tanzanii. Nie żal nam tej decyzji zważywszy, że obiekt przekazujemy na potrzeby szpitala, który opiekuje się chorymi. To również należy do naszych zakonnych powinności.
Starosta Roszkowski przekazał klasztorny budynek i ogród w jego bezpośrednim sąsiedztwie na potrzeby szpitala. Po adaptacji w budynku będą mieściły się biura szpitala i gabinet lekarski. Dzięki temu w dotychczasowym budynku zwiększy się liczba sal szpitalnych z korzyścią dla chorych.
- Jesteśmy zadowoleni, ponieważ zależy nam, aby ten szpital, cieszący się na Opolszczyźnie renomą, rozwijał się nadal - komentuje starosta Roszkowski. - I dlatego zależało nam na takim rozwiązaniu, które jest optymalnie najlepsze dla nas wszystkich. (n) Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Szpital im. św. Elżbiety w Białej
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze