Artykuły
Święto Policji: Będą odbijać zakładnika
Autor: DAMIAN WICHER.
Rozmowa z mł. asp. Piotrem Pogodą, rzecznikiem prudnickiej Komendy Powiatowej Policji.
- W najbliższy wtorek, 26 lipca Prudnik zamieni się w swego rodzaju miasteczko policyjne, a wszystko za sprawą wojewódzkich obchodów Święta Policji. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców w związku z tym wydarzeniem?
- Prudnicka policja dostąpiła zaszczytu organizacji wojewódzkich obchodów "Święta Policji 2011" połączonych z uroczystością wręczenia sztandaru dla naszej jednostki. Przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia trwają już od kilku miesięcy. Wszystko podzielone będzie na trzy części. Pierwsza z nich to uroczysta msza święta w kościele pw. św. Michała Archanioła na Placu Farnym w Prudniku. Msza rozpocznie się o godz. 12.00. Po mszy, około godz. 13.00 na prudnickim Rynku odbędzie się uroczystość wręczenia sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. Tam w gronie zaproszonych gości, minister spraw wewnętrznych i administracji lub upoważniona przez niego osoba wręczy komendantowi powiatowemu policji w Prudniku sztandar ufundowany przez społeczeństwo ziemi prudnickiej. Uroczystość odbędzie się zgodnie z policyjnym ceremoniałem, będzie można zobaczyć m.in. kompanię reprezentacyjną policji z Opola czy orkiestrę policyjną z Katowic. Również na Rynku wręczone będą awanse na wyższe stopnie, odznaczenia oraz nagrody indywidualne.
Trzecia część to festyn rodzinny na stadionie OSiR-u przy ul. Kolejowej. Przygotowaliśmy dla całych rodzin moc atrakcji. Będzie można odwiedzić stanowiska policyjne, np. laboratorium kryminalistycznego czy łączności. Będzie można obejrzeć sprzęt policyjny oraz innych służb. Przygotowaliśmy wiele konkursów dla dzieci i dorosłych. Wśród atrakcji m.in. przejażdżki bryczką i quadem, nauka strzelania z łuku, konkurs wbijania gwoździ czy ekologiczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo Prudnik. Na scenie występować będą lokalne zespoły artystyczne, swoje pokazy przygotowały również stowarzyszenia działające na terenie powiatu. Atrakcyjnie zapowiada się pokaz ratownictwa drogowego, gdzie kilka służb prezentować będzie swoje umiejętności. Myślę, że jedną z największych atrakcji będzie przylot śmigłowca policyjnego, którego pilot pokaże umiejętności pilotowania, a także - prawdopodobnie - uwolni i przetransportuje zakładnika. Tak więc czeka sporo atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zapraszamy wszystkich mieszkańców. Na stadionie będą również punkty gastronomiczne, lody i napoje.
- Ile osób zostało zaangażowanych w organizację?
- Pod koniec zeszłego roku komendant powiatowy policji w Prudniku podinsp. Krzysztof Mróz powołał w naszej jednostce zespół organizacyjny, w którego skład weszło kilka osób z jednostki. Ponadto z inicjatywy społecznej zawiązał się Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, którego zadaniem było zebranie pieniędzy na wykonanie sztandaru. W skład komitetu weszło prawie 20 osób. Kolejne kilkanaście osób, to ludzie, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą służyli nam pomocą w wielu nieraz skomplikowanych sprawach. Bardzo duży wkład w przygotowanie miały również poszczególne samorządy. Starosta prudnicki, burmistrzowie: Prudnika, Głogówka i Białej, wójt Lubrzy oraz ich współpracownicy to ludzie, bez których nie udałoby się przygotować całej uroczystości. Pomagały nam także instytucje powiatu prudnickiego, służby mundurowe oraz lokalne stowarzyszenia. Uroczystość przygotowywana była przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu i kolejne kilkanaście osób brało w nich udział. Gdybym chciał wymienić wszystkich z nazwiska, pewnie brakłoby stron w "TP". Wszystkim tym osobom bardzo serdecznie dziękujemy.
WYDARZY SIĘ
Święto Policji w Prudniku
wtorek, 26 lipca
PROGRAM
12.00 - uroczysta msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła
13.00 - uroczystość wręczenia sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Prudniku - Rynek
16.00 - festyn policyjny na stadionie miejskim przy ul. Kolejowej
Atrakcje podczas festynu:
- pokaz śmigłowca i policyjnych antyterrorystów,
- pokaz umiejętności psów służbowych,
- prezentacja robota do rozbrajania bomb,
- pokaz cyklistów,
- pokaz walk wschodu i technik samoobrony,
występy lokalnych artystów.
- Ilu gości spodziewacie się, a przede wszystkim kogo z oficjeli wyższej rangi?
- Wśród zaproszonych gości są m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji, komendant główny policji, wojewoda opolski, marszałek województwa opolskiego, biskup opolski, parlamentarzyści ziemi opolskiej, szefowie najważniejszych instytucji w województwie. Zaproszono także naszych przyjaciół z policji Republiki Czeskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Ponadto władze samorządowe powiatu, radnych poszczególnych szczebli i wielu innych wspaniałych gości.
- Ile kosztować będzie to całe przedsięwzięcie i kto je sfinansuje?
- W celu ufundowania sztandaru dla prudnickiej policji, jak już wspomniałem, zawiązał się społeczny komitet, którego celem było zebranie środków na przedsięwzięcie. Na utworzone konto wpłat dokonywały osoby prywatne, firmy oraz organizacje działające na terenie powiatu prudnickiego. Wszystkie wpłaty były dobrowolne. Dzięki temu udało się zebrać pieniądze na organizację święta. Ponadto Starostwo Powiatowe w Prudniku, przygotowało projekt unijny, w ramach którego zakupiono sprzęt dla prudnickiej policji oraz sfinansowano dużą część uroczystości. Sam sztandar to kosz 13 tys. zł, pozostałe koszty to kilka tysięcy złotych. Myślę, że tak duże święto udało się zorganizować za tak niewielkie pieniądze, tylko dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób i instytucji. Za to wszystkim bardzo dziękujemy.
- Czy funkcjonariusze i pracownicy komendy też się "zrzucali", np. na sztandar?
- Tak, zarówno policjanci, jak i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Prudniku dołożyli swoją "cegiełkę" do ufundowania sztandaru.
- Impreza zakłóci organizację ruchu w centrum miasta. Z jakimi utrudnieniami muszą się liczyć prudniczanie?
- Tak wielka uroczystość wiąże się z utrudnieniami. Staraliśmy się wszystko tak przygotować, żeby te utrudnienia nie były dotkliwe. I tak: 25 lipca do godz. 21.00 prosimy o usunięcie z parkingów wszelkich pojazdów znajdujących się w Rynku; tego samego dnia od godz. 21.00 do godz. 15.30 dnia następnego prosimy o nie parkowanie pojazdów na miejscach parkingowych - płatnych w Rynku, na Placu Farnym oraz ulicach Ratuszowej, Jagiellońskiej i Placu Szarych Szeregów. Prosimy też o nie korzystanie z pojazdów na ulicach objętych ograniczeniem ruchu w czasie trwania imprezy, o dopilnowanie dzieci, aby nie przebywały bez nadzoru osób dorosłych, oraz o stosowanie się do przepisów w zakresie właściwego trzymania zwierząt (art. 77 i 78 Kodeksu wykroczeń). Na czas trwania uroczystości zostanie wyznaczony objazd ul. Królowej Jadwigi.
- Dziękuję za rozmowę.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Z policji
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze