Artykuły
Szybowice: „Tuptusie” nagrodzone po raz trzeci
Autor: FRANCISZEK DENDEWICZ.
Młodzi turyści ze szkoły w Szybowicach po raz kolejny uhonorowani zostali w Warszawie.
We wtorek, 14 grudnia w Warszawie, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, odbyło się podsumowanie kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najaktywniejszy Szkolny Klub Krajoznawczo - Turystyczny. Po raz trzeci z rzędu uczestniczyli w tej uroczystości członkowie SKKT PTTK "Tuptusie" z Szybowic: Agnieszka Pastuła i Mateusz Skubański. Patronat nad konkursem objęło w tym roku ponownie - po kilku latach przerwy - Ministerstwo Edukacji Narodowej, a jej przedstawiciel był fundatorem nagród: namiotu turystycznego i książek. Uroczystość rozpoczął przedstawiciel PTTK Paweł Zań, który przedstawił zasady przeprowadzania konkursu oraz odczytał protokół prac komisji, która za całoroczną pracę w roku szkolnym 2009/2010 przyznała "Tuptusiom" wyróżnienie. Następnie prezes PTTK Lech Drożdżyński, sekretarz Zarządu Głównego PTTK Andrzej Gordon oraz przedstawicielka MEN zastępująca podsekretarza stanu Mirosława Sielatyckiego wręczyli przedstawicielom kół i klubów dyplomy i nagrody rzeczowe.
W dalszej części uroczystości prezes PTTK Lech Drożdżyński obok gratulacji złożonych zwycięzcom konkursu zachęcał do poznawania kraju ojczystego i włączania się w działalność PTTK, natomiast sekretarz PTTK Andrzej Gordon przybliżył biografie działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, których portrety zdobią ściany sali głównej w siedzibie towarzystwa przy ulicy Senatorskiej, a szczególnie zwrócił uwagę na wspomnienie najważniejszego członka PTTK, papieża Jana Pawła II, który wstąpił do PTTK w 1951 r., a w 1983 stał się jego honorowym członkiem. Podczas tej części redaktor naczelny czasopisma "Poznaj swój kraj" Janusz Sapa wręczył dyplom "Tuptusiom" za zajęcie 2. miejsca w III Jubileuszowym Wieloetapowym Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym odbywającym się w latach 2008-2010.
Po oficjalnej części organizatorzy zaprosili nagrodzonych przedstawicieli szkolnych klubów i kół wraz z opiekunami do Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie wszyscy poznali historię starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich oraz sukcesy odnoszone na nich przez polskich sportowców. Na ścianie medalistów odszukali nazwiska swoich ulubionych mistrzów sportu: Adama Małysza, Justyny Kowalczyk oraz nazwisko prudnickiego kolarza Stanisława Szozdy, dwukrotnego srebrnego medalisty na Olimpiadzie w Monachium w 1972r. oraz Montrealu w 1976r. Wszyscy zwiedzający zwrócili też uwagę na kajak, którym pływał ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, słuchali relacji telewizyjnych i radiowych Jana Ciszewskiego, Bohdana Tomaszewskiego. Dopełnieniem wizyty w Muzeum Sportu i Turystyki było zwiedzenie wystawy "Polskich turystów - krajoznawców portret własny" przygotowanej z okazji jubileuszu sześćdziesięciolecia działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Stanowi ona swego rodzaju opowieść o turystach i krajoznawcach, członkach i działaczach PTTK oraz podziękowanie, jakie napisali organizatorzy "za sześćdziesiąt lat wspólnych wędrówek, wspólnych działań i wspólnej radości". Na wystawie tej znajduje się i akcent prudnicki- fotografia z VI Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej odbywającego się na ziemi prudnickiej, przedstawiająca Stanisława Szozdę podczas rozmowy z młodymi kolarzami z Żar w Prudniku Lesie.
Przed wyjazdem z Warszawy wieczorem Agnieszka i Mateusz mieli okazję jeszcze odbyć krótki spacer po Starym Mieście i Trakcie Królewskim podziwiając świąteczne i noworoczne iluminacje.
Tegoroczny sukces "Tuptusie" zawdzięczają nie tylko swojej pracy ale przede wszystkim nauczycielom szkoły, którzy przez cały rok organizowali wycieczki krajoznawcze, sprawowali opiekę podczas licznych rajdów oraz członkom Oddziału PTTK "Sudety Wschodnie" w Prudniku na czele z prezesem Józefem Michalczewskim, którzy wspierali ich w organizacji biwaku, stwarzali możliwość udziału w licznych rajdach i wycieczce po ziemi namysłowskiej. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze