Artykuły
Nadleśnictwo 16 gmin
Autor: KAROL KOZIAROWSKI.
Lasy w Polsce zajmują, na dzień 31 grudnia 2008 r., 29 proc. powierzchni kraju, tj. 9.066.000 ha. Na statystycznego Polaka przypada 0,24 ha lasu. Dla porównania: na Fina - 4 ha, na Szweda - 3 ha, ale na Niemca już tylko 0,18 ha. 81,1 proc. lasów to lasy skarbu państwa zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Lasy niepaństwowe - to lasy miejskie, komunalne i prywatne. Zarząd nad lasami i racjonalną gospodarką leśną prowadzą nadleśnictwa, których w Polsce jest 430. Jednym z nich jest Nadleśnictwo Prudnik.
Rys historyczny
Jedną z najbardziej rzucających się w oczy cech krajobrazu południowo-zachodniej Opolszczyzny jest znikome wręcz pokrycie terenu lasami. Można odnieść wrażenie, że zachowały się one tylko na stosunkowo małej powierzchni Gór Opawskich. Tymczasem w dawnych wiekach cały ten region pokrywała zwarta, nieprzebyta puszcza.
Bardzo żyzne gleby, długi okres wegetacyjny i stosunkowo łagodny klimat od tysięcy lat przyciągały tu ludzi, którzy powoli, ale nieubłaganie, zamieniali dziewicze lasy na pola uprawne i pastwiska. Obecny wygląd lasów, którymi zarządza nadleśnictwo, to efekt tej wielowiekowej interakcji człowieka z przyrodą, czasem (niestety dość często) będącą bezmyślną eksploatacją, a czasem (rzadziej) - mądrym i przewidującym gospodarowaniem.
Aktywna działalność osadnicza na terenach obecnego Nadleśnictwa Prudnik przypada na XII i XIII wiek, kiedy to powstały miasta: Głuchołazy, Nysa, Otmuchów, Paczków i Prudnik. Tereny te, w trakcie dzielnicowego rozbicia Śląska piastowskiego, stanowiły w części zachodniej księstwo nyskie - własność biskupów wrocławskich aż do roku 1810, kiedy to nastąpiła sekularyzacja dóbr kościelnych w państwie pruskim. Część wschodnia omawianego obszaru, okolice Prudnika była częścią Moraw, później księstw piastowskich. W roku 1743, po zakończeniu wojen śląskich, nastąpił podział księstwa nyskiego na część północną - podległą Prusom - z miastami Nysą, Paczkowem i Głuchołazami, oraz - część południową z miastami Javornikiem i Jesenikiem - podległą Austrii. Granica tego podziału utrzymała się praktycznie do dnia obecnego i stanowi dziś granicę państwową Polski z Republiką Czeską.
Położenie i wielkość obszaru nadleśnictwa
Teren nadleśnictwa znajduje się we wschodniej części Niziny Śląskiej, w południowo-zachodniej części woj. opolskiego. W linii prostej rozciąga się w kierunku północ-południe na linii 76 km, a na kierunku wschód - zachód 77 km, między 49°58’ a 50°40’ szerokości geograficznej północnej.
Jest najdalej wysuniętym na zachód nadleśnictwem wchodzącym w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Nadleśnictwo Prudnik powstało 11 stycznia 1972 r., obejmuje 16 gmin: Biała, Branice, Głogówek, Głuchołazy, Głubczyce, Grodków, Kamiennik, Korfantów, Lubrza, Łambinowice, Nysa, Otmuchów, Pakosławice, Pawłowiczki, Prudnik i Skoroszyce.
Ma on charakter od nizinnego do górskiego. Wysokość nad poziomem morza waha się od 170 m (w obrębie Szklary) do 890 m n.p.m. (Biskupia Kopa) w obrębie Prudnik. Grunty nadleśnictwa rozciągają się na obszarze ok. 1.500 km kw., co stanowi 0,48 proc. powierzchni kraju, szerokim pasem wzdłuż granicy państwa. Powierzchnia lasów nadleśnictwa wynosi aktualnie 14.582,03 ha, co stanowi 0,16 proc. powierzchni lasów w Polsce.
Organizacja Nadleśnictwa Prudnik
W skład Nadleśnictwa Prudnik wchodzą 2 obręby z 15 leśnictwami.
I Obręb Prudnik obejmuje 8 leśnictw: Biernatów, Dębowiec, Mokre, Moszczanka, Opawica, Pokrzywna, Ściborzyce i Trzebina.
II Obręb Szklary obejmuje 7 leśnictw: Biechów, Buków, Kubice, Lipowa, Markowice, Szklary, Wilamowice.
Leśnictwami kierują leśniczy, a nadleśnictwem - nadleśniczy. Jest nim obecnie mgr inż. Stanisław Jurecki.
W skład obrębu Prudnik wchodzi 7.601,26 ha lasów, a w skład obrębu Szklary 6.980,77 ha lasów. Na terenie powiatu prudnickiego powierzchnia lasów nadleśnictwa wynosi 2.705,03 ha. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze