Artykuły
Pieczęcie wiejskie na ziemi prudnickiej
Autor: JAN DOLNY, ANDRZEJ DEREŃ.
W sobotę, 26 września w Northeim doszło do spotkania 20 członków Komisji Historycznej Powiatu Prudnickiego.
Przewodniczący komisji prof. dr Raplh Wrobel miał okazję powitać gości specjalnych - dwie osoby z Polski: Aleksandrę Starczewską - Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu oraz Barbarę Woźniak również z Opola. Dzięki nawiązanemu kontaktowi z wiceprzewodniczącym komisji - Andreasem Smarzlym Starczewska-Wojnar przedstawiła referat "Najstarsze pieczęcie wsi ziemi prudnickiej według katastru karolińskiego". Archiwistka podzieliła pieczęcie według ich treści obrazowej. Symbolami prudnickich wsi były m.in. narzędzia rolnicze, postacie wykonujące charakterystyczne dla danej społeczności wiejskiej czynności, motywy sakralne, kwietne i roślinne. Były również pieczęcie mówiące, motywy herbowe, znaki zawierające atrybuty sądowe, pieczęcie napisowe lub inne, o bliżej nieustalonej symbolice. Już na początku wykładu Starczewska zauważyła, że pierwszą osobą, która zajmowała się tematem pieczęci wiejskich na ziemi prudnickiej był Andrzej Dereń z Prudnika (tekst w "Ziemi Prudnickiej. Rocznik 2002").
Materiał na ten temat przygotowywany jest również do najnowszego wydania "Ziemi Prudnickiej". Z kolei Jan Dolny z Hamburga, odpowiedzialny w komisji za sprawy miasta i gminy Prudnik przedstawił najważniejsze i najnowsze informacje z życia prudnickiej społeczności, głównie na podstawie lektury "Tygodnika Prudnickiego". Dolny zauważył, że jego streszczenia polskiej gazety ukazujące się w niemieckojęzycznym "Neustädter Heimatbrief" cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników.
Podczas pobytu członków komisji w prudnickim muzeum w Northeim - Neustädter Heimatstube, jej opiekun ze strony miasta Northeim Werner Hesse mógł z dumą oznajmić, że placówka historyczna - w ocenie organów państwowych - należy do najlepszych izb historycznych tego typu w Niemczech.
Badacz historii Lubrzy - Paul Diettrich zaprezentował swoją najnowszą książkę "Die Pfarrei St. Jakobus in Leuber - Kreis Neustadt" ("Parafia pw. św. Jakuba w Lubrzy") oraz opowiedział o swoich badaniach genealogicznych i regionalnych.
Sobotni wieczór i część godzin nocnych członkowie komisji przeznaczyli na wolne dyskusje na temat ziemi prudnickiej.
- W niedzielę Ralph Wrobel opowiedział o wynikach odwiedzin niewielkiej grupy członków komisji w polskich archiwach i muzeach - relacjonuje Jan Dolny. - Rezultaty tych badań, zdaniem przewodniczącego komisji były wręcz sensacyjne. Komisja miała możliwość wykonania setek fotografii, użytecznych w przygotowywanej publikacji katastru karolińskiego.
Zdaniem członków komisji wrześniowe spotkanie było bardzo owocne, zarówno pod kątem badań nad dziejami ziemi prudnickiej jak i rozwijającej się współpracy z polskimi badaczami historii. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Współpraca międzynarodowa
Kategoria: Northeim - miasto partnerskie
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze