Artykuły
Ryjówka nie zjada roślin
Autor: KAROL KOZIAROWSKI.
Niewielka ryjówka mylona jest z myszą i przez to często jest tępiona przez rolników, jako szkodnik. Tymczasem małe zwierzątko w ogóle nie je roślin.
Ryjówka aksamitna (SOREX ARANEUS L.) i ryjówka malutka (SOREX MINUTEKS) należą do rodziny ryjówkowatych i rzędu owadożernych.
Prawie wszyscy rolnicy, ogrodnicy działkowcy uważają je za mysz i wszystkimi sposobami tępią.
Już z wyglądu zewnętrznego różnią się one bardzo od myszy. Ich głowa przypomina głowę kreta, który jest krewniakiem ryjówek. Zakończona jest długim i cienkim ryjkiem bardzo wrażliwym na dotyk i zapachy. Myszy nigdy ryjka nie mają. Małżowiny uszne są maleńkie, u myszy są duże. Ogonek jest krótszy niż u myszy, a ciało bardziej smukłe. Ryjek zaopatrzony jest w ostre ząbki, których sile często nie mogą się oprzeć nawet większe od nich myszy czy nornice. Ryjówki nigdy nie zjadają roślin i ta informacja powinna być bardzo ważna dla rolników.
Długość ciała ryjówki aksamitnej wynosi 7 - 8,5 cm a ryjówki malutkiej 3,5 - 4 cm. Ciężar ciała wynosi 7 -15 g i 3 - 6 g. Futerko obu gatunków jest gęste i miękkie (jak u kreta), u osobników dorosłych barwy od brunatnej do czarnej, u młodych - brązowe. Spód ciała jest biały. Oprócz parków ryjówki żyją w ogrodach, na polach, w sadach, na łąkach, torfowiskach, w różnych zadrzewieniach, w lasach. Mieszkają w opuszczonych norkach myszy, nornic, ale kopią też węższe norki własne. Pokarm zdobywają w górnych warstwach gleby i w ściółce. Odczuwają nieustanny głód, polują przez całą dobę, z wyjątkiem godzin największego upału. W ciągu doby zjadają tyle pokarmu ile same ważą! Już 3-, 4-godzinna głodówka powoduje ich śmierć. Zjadają ogromne ilości owadów, ich larw i poczwarek, ślimaków, a także wije, dżdżownice i większe od nich nornice i myszy. Są niezwykle pożyteczne! Są też bardzo ruchliwe. Żerują częściej pod ziemią niż na powierzchni. Na zimę nie zasypiają. Ciągle ryją pod śniegiem w poszukiwaniu pokarmu. Młode rodzą się po 20 - dniowej ciąży dwa razy w roku w okresie od maja do października. W jednym miocie rodzi się 3 - 10 młodych. Dojrzałość płciową osiągają pod koniec pierwszego roku życia. Żyją 2 - 2,5 roku. Ryjówka malutka zimą zjada dużo nasion. Jest mniej liczna niż ryjówka aksamitna, a w naszym parku bardzo rzadka. W Polsce oba gatunki podlegają całkowitej ochronie.
Zwierzątka te mają bardzo dużo naturalnych wrogów. Są nimi: krogulce, myszołowy, jastrzębie, wrony, kruki, lisy, łasice a nawet bociany. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze