Artykuły
Szlak Wolfa na Kopie
Autor: WŁADYSŁAW WRZOCHOL.
Po raz pierwszy w historii na stokach Biskupiej Kopy wytyczono szlak prowadzący po obu stronach granicy.
W sobotę 23 maja - po stronie czeskiej o godz.11.00 nieopodal Petrovych boud, a następnie po stronie polskiej o godz.12.00 przed schroniskiem "Pod Kopą Biskupią" zorganizowano uroczystość otwarcia nowego szlaku turystycznego zwanego Szlakiem Wolfa. Tym razem nie było tradycyjnego przecięcia wstęgi, C.K. Strzelcy Piechoty Regimentu No 5 ze Zlatych Hor po prostu je przestrzelili, a Bożenka Dlabaczowa, rozbijając butelkę szampana dopełniła ceremonii otwarcia.
Jak informował "Tygodnik Prudnicki" już 9 lutego w schronisku po polskiej stronie odbyło się spotkanie członków Klubu Czeskich Turystów, przedstawicieli PTTK z Prudnika, Urzędu Miejskiego w Głuchołazach, kasztelana wieży na Biskupiej Kopie i dzierżawców schroniska. Uzgodniono wówczas wzór i kolorystykę oznakowania nowego szlaku, formę jego promocji oraz nazwiska osób zasłużonych dla turystyki, którym w przyszłości poświęcone będą przez stronę czeską okolicznościowe tabliczki.
Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, jego długość wynosi 6,5 km z czego 1,5 przebiega po stronie polskiej (od Przełęczy Mokra, obok schroniska, na czerwonym szlaku w połowie drogi do Grzebienia skręca w lewo na czeską stronę). Trasa łączy dwa państwa oraz trzy województwa po obu stronach granicy: morawsko-śląskie, ołomunieckie i opolskie. Jest to najwyżej położony szlak dla narciarzy biegowych na Opolszczyźnie na wysokości od 710 do 760 m n.p.m. Różnica wzniesień na trasie wynosi 50 metrów. Szlak ten na odcinku od Petrovych boud do schroniska "Pod Kopą Biskupią" polecany jest szczególnie dla turystów czeskich chcących szybko i bez wysiłku odwiedzić polskie schronisko.
Jego powstanie planowane było już w 2000 roku, dopiero otwarcie granic i wejście naszych państw do strefy Schengen stworzyło sprzyjające warunki do jego realizacji. Szlak Wolfa powstał "bezkosztowo" dzięki współpracy Nadleśnictw z Prudnika, Jeseníka i Města Albrechtice, a także kasztelana wieży na Biskupiej Kopie oraz dzierżawców schroniska "Pod Kopą Biskupią".
Po stronie czeskiej, na przecięciu Szlaku Wolfa z innymi oznakowanymi trasami ustawiono siedem drewnianych ławeczki, na trzech spośród nich zamocowane zostaną pamiątkowe tabliczki poświęcone ludziom ściśle związanym ze Zlatymi Horami i Biskupią Kopą, a są to:
- Josef Carl Hoffman -sekretarz i historyk miejski, który sfinansował z własnych oszczędności wydanie pierwszego przewodnika po szlakach wokół Zlatych Hor - przełom XIX i XX wieku,
- Winzenz Brauner - przed wybuchem II wojny światowej ksiądz i jednocześnie burmistrz Zlatych Hor, cieszący się sympatią niemieckiej jak i czeskiej ludności, w czasie okupacji zatrzymany i uwięziony przez nazistów, następnie w celu zerwania jakichkolwiek kontaktów ze Zlatymi Horami i odseparowania od jego mieszkańców zesłany do odległej, małej miejscowości,
- dr Josef Pfitzner - urodzony w pobliskich Petrovicach opisał obszernie historię Zlatych Hor, a w roku 1924 organizował uroczystość 700-lecia tej miejscowości .
Uroczystość zakończono honorową salwą C.K. Strzelców Piechoty oraz krótkim podsumowaniem tego wydarzenia; ze strony polskiej Stanisława Jureckiego - nadleśniczego Nadleśnictwa Prudnik, a ze strony czeskiej kasztelana wieży na Kopie -Miroslava Petřika.
Ponadto w uroczystości wzięli udział: Waldemar Chmielowski (Nadleśnictwo Prudnik), Milan Kosulic (Lasy Republiki Czeskiej, Nadleśnictwo Město Albrechtice), Ryszard Leśniewski (gospodarz schroniska "Pod Kopą Biskupią"), Vladimir Začal (były burmistrz Zlatych Hor i członek Klubu Przyjaciół Zlatych Hor), Milan Kuba (Tygodnik Jesenícki), Miroslaw Karas (Klub Czeskich Turystów) oraz Jadwiga i Włodzimierz Flasińscy (PTTK Prudnik).
---------------
Kim był Wolf
Nazwa szlaku dedykowana jest Antonowi Wolfowi - dziewiętnastowiecznemu zegarmistrzowi ze Zlatych Hor, który zbudował z kamieni punkt widokowy na Biskupiej Kopie a także obudował kamieniami trzy źródła wody na jej stokach, m.in. źródło św. Rocha.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze