Artykuły
X Wiosenny Rajd z Chłopem
Autor: PAWEŁ I KAJETAN KAWECCY.
Tegoroczny rajd odbył się pod hasłem "Zdobywamy Odznakę Krajoznawczą Ziemi Prudnickiej".
Po długiej zimie wiosna wybuchła wprost dla uczestników tejże wędrówki - piękny, ciepły słoneczny dzień. 4 kwietnia spod siedziby Oddziału Sudetów Wschodnich w Prudniku, wyruszyliśmy w liczbie 26 osób, w tym 20 dzieci (z SKKT "Tuptusie" ZSP Szybowice, PG 1 Prudnik, SKKT "Tropiciele"- 2 niepełnosprawnych oraz panny Kaweckie) na trasę X Wiosennego Rajdu z Chłopem pod hasłem "Zdobywamy Odznakę Krajoznawczą Ziemi Prudnickiej". Zmiana trasy wędrówki względem zaplanowanej w kalendarzu imprez oddziału spowodowana była m.in. przez fakt otwarcia w Muzeum Ziemi Prudnickiej wystawy pn. "Wielkie Morawy epoka i sztuka", co w połączeniu z informacjami o grasujących w okolicy drapieżnikach wydawało się nam rozsądną alternatywą dla wędrówki po Lesie Niemysłowickim.
Wędrując ulicami Prudnika poznawaliśmy zabytki naszego miasta.
Budowle, obok których na co dzień przechodzimy, wpisywały się w historię miasta, regionu, literatury - szpital miejski ze swą ciekawą bryłą, dom miejski właścicieli zamku w Łące Prudnickiej (zwany dawnym zajazdem), wille właścicieli zakładów włókienniczych oraz zabytkowe zabudowania tego co pozostało z ZPB "Frotex" (ze wspaniałą wieżą ciśnień). Warto zauważyć, iż most w ulicy Nyskiej przez rzekę Prudnik, ufundowany przez cesarzową Wiktorię, wybudowany po pamiętnej powodzi roku 1903 - podobnie jak tama w Jarnołtówku, przetrwał II wojnę światową i powódź 1997 roku. Odwiedziliśmy kirkut - miejsce spoczynku rodziny twórców zakładów włókienniczych rodziny Fränkel i Maxa Pinkusa z rodziną. W tym miejscu nasuwa się refleksja - jak to możliwe, że rodzina, której Prudnik zawdzięcza m.in. szpital, basen, połączenie kolejowe, budynki dzisiejszego Zespołu Szkół Medycznych oraz tzw. Biały Dom czy osiedle przy ul. Karola Miarki istniejące do dziś nie doczekał się, aby jego imieniem nie nazwano choćby pośledniej ulicy czy skweru w tym mieście? W szczególny sposób dotyczy to Maxa Pinkusa, człowieka który poprzez Bibliotekę Śląską i mecenat rozsławił Prudnik (b. Neustadt in Oberschlesien) w Europie i na świecie.
Wychodząc z dawnego kirkutu i wspominając ofiary "marszu śmierci" z daleka popatrzyliśmy na zamierający dworzec kolejowy - urokliwy zabytek architektury technicznej. Wędrując brzegiem rzeki podziwialiśmy panoramę miasta na tle Gór Opawskich. Przechodząc obok dawnego browaru Heidricha (gimnazjaliści już wiedzą co produkuje się w takim zakładzie) przez najstarszą część miasta - być może po raz ostatni spoglądając na starą bryłę Wieży Woka kierowaliśmy się ku specjalnie dla nas otwartemu Muzeum Ziemi Prudnickiej - tu mogliśmy podziwiać naszą "krzywą wieżę". Kajetan wspólnie z gospodyniami muzeum oprowadził uczestników po ekspozycji "Wielkie Morawy epoka i sztuka".
Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się w dalszą trasę. Idąc obok Wieży Bramy Dolnej - jedyne miejsce w mieście, gdzie można zobaczyć smoka (rzygacz) oraz Studni Wawrzika i Wiewióry udaliśmy się do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła.
W dalszej części wędrówki, przez park miejski, zmierzaliśmy do prudnickiej oczyszczalni ścieków gdzie na uczestników czekały gorąca herbata i ciastka.
W czasie trwania imprezy komandor rajdu - Kajetan Kawecki, pod czujnym okiem mentora Pawła Kaweckiego wspomaganego przez Franciszka Dendewicza, opowiadał o dziejach i zabytkach Prudnika.
Po dojściu na oczyszczalnię ścieków przeprowadzono konkurs krajoznawczy z wiedzy o zabytkach Prudnika przekazanej w czasie wędrówki, którego zwycięzcami zostali: Agnieszka Maćków (z PG 1 Prudnik), Anna Surma (SKKT "Tuptusie" ZSP Szybowice) i Marek Kościelewski (SKKT "Tuptusie" ZSP Szybowice).
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe w postaci przewodnika "Prudnik i okolice" w wersji ekskluzywnej (twarda okładka) ufundowane przez Urząd Miejski w Prudniku oraz pamiątkowy dyplom.
W czasie podsumowania rajdu wręczono każdemu z uczestników Odznaki Krajoznawcze Ziemi Prudnickiej (każdy uczestnik, w czasie rajdu spełnił wymagania regulaminu Odznaki Krajoznawczej Ziemi Prudnickiej w stopniu brązowym) wraz z potwierdzeniami jej zdobycia (22 odznaki). Ponadto każdy uczestnik otrzymał komplet materiałów promocyjnych (długopis, smycz, karty pocztowe, mapa Euroregionu Pradziad) przekazane przez Biuro Euroregionu Pradziad w Prudniku.
Dziękujemy sponsorom rajdu za wspieranie promocji ziemi prudnickiej. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze