Artykuły
Tym razem górą prudniczanie
Autor: ELŻBIETA PIGULSKA.
W ciepły, słoneczny dzień 27 maja w Ośrodku Wypoczynkowym "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach odbył się finał II Miniolimpiady Ekologicznej.
Gościny bezpłatnie udzielił nam właściciel ośrodka Marek Duda. Organizatorami konkursu byli: Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych oddział w Pokrzywnej i Nadleśnictwo Prudnik. Honorowy patronat nad imprezą objęli: burmistrz Głuchołaz, burmistrz Prudnika, starosta prudnicki i starosta nyski, patronat medialny zapewnił jak zawsze chętny do współpracy "Tygodnik Prudnicki".
II Miniolimpiada Ekologiczna skierowana jest do uczniów klas III i IV szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" i jego okolic. Szkoły we własnym zakresie przeprowadzały eliminacje wewnątrzszkolne, w których wyłaniały reprezentacje szkoły. Do udziału w tym etapie zachęcaliśmy całe klasy. W zależności od liczby uczniów w oddziałach III-IV reprezentacje mogły liczyć od dwóch do trzech uczestników. Uczniowie reprezentujący poszczególne szkoły w finale brali udział indywidualnie.
Zgodnie z przesłanymi na adres organizatora protokołami z eliminacji wewnątrzszkolnych wzięło w nich udział 261 uczniów. Do finału zakwalifikowało się 47 uczniów z 21 szkół, a ostatecznie wzięło w nim udział 43 uczestników. Konkurs rozpoczął się o godzinie 10.00, a w uroczystym otwarciu uczestniczyli: burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński i starosta prudnicki Radosław Roszkowski. Wszystkich powitali sygnaliści z Nadleśnictwa Prudnik, którzy odegrali okolicznościowe melodie na rogach myśliwskich.
Przez cały czas trwania finału w komisji konkursowej ciężko pracowali: Rafał Kasza z Nadleśnictwa Prudnik, Bożena Suwała z Urzędu Miejskiego w Prudniku i Krystyna Kobylańska ze Starostwa Powiatowego w Prudniku. Po krótkim przywitaniu uczniów, nauczycieli i szanownych gości, dorosłych zaprosiliśmy na mały poczęstunek, a dzieci przystąpiły do rozwiązywania dość trudnych zadań, sprawdzających ich wiedzę o lesie i jego mieszkańcach oraz Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie". Miła niespodzianką było przybycie nadleśniczego Nadleśnictwa Prudnik Stanisława Jureckiego, który nie omieszkał życzliwie i radośnie zagrzać dzieciaki do walki o zwycięstwo, a następnie osobiście zaangażował się w prace organizatorskie, za co tą drogą serdecznie jeszcze raz mu dziękujemy.
Tymczasem większość finalistów poradziła sobie z zadaniami w dużo krótszym czasie, niż planowana pełna godzina. Po analizie prac okazało się, że najwięcej kłopotów sprawiła uczestnikom lokalizacja form ochrony (rezerwatów i projektowanych stanowisk dokumentacyjnych) na mapie parku, jednak znaleźli się tacy, którzy zadanie to wykonali bezbłędnie (wielkie brawa dla Mateusza Żurawskiego!). Ku zaskoczeniu komisji sprawdzającej bardzo dobrze wypadło rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt przedstawionych na rysunkach, większość olimpijczyków bez problemów podawała pełne nazwy gatunkowe m.in. wawrzynka wilczełyko i salamandry plamistej. Zdarzały się też zabawne pomyłki. Jeden z uczniów napisał, że jedynym gatunkiem iglastym zrzucającym igły na zimę jest jeż europejski, a inny w jeleniu rozpoznał... renifera normalnego. Ostatecznie po dwukrotnym sprawdzeniu wszystkich testów wyłoniono zdecydowanych zwycięzców.
Aby dzieciaki nie nudziły się w czasie obrad jury, zaprosiliśmy ich wraz z opiekunami na spacer po Górze Chrobrego. Grupę przejął nadleśniczy, który barwnie i ciekawie swym donośnym głosem opowiadał uczniom różne ciekawostki o lesie i jego mieszkańcach, zarażając wszystkich tubalnym śmiechem. Czas upłynął niezwykle szybko i większość żałowała, że wycieczka była tak krótka.
Zdecydowanie I miejsce zajął Mateusz Żurawski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Prudniku, który zdobył aż 69 punktów na 72 możliwe. Kolejne miejsca zajęli: II - Stefania Kowalczuk z SP nr 1 w Prudniku, III - Aneta Ligenza z SP nr 4 w Prudniku, IV - Karolina Worożańska z SP w Moszczance, V - Ewelina Patera z SP w Biskupowie. W tym roku zdecydowanie wygrali uczniowie z gminy Prudnik. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki przyrodnicze i materiały promocyjne Opolskich Parków Krajobrazowych, a ponad 20 pierwszych osób atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym odtwarzacze mp4 i mp3, plecaki, śpiwory, radiobudziki, zestawy do badmintona oraz piłki. Doceniliśmy również pracę nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursu - oni również otrzymali dyplomy i książki przyrodnicze. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Cecylia Juszczak z SP nr 1 w Prudniku, Ireneusz Trochowski z SP nr 4 w Prudniku oraz Elżbieta Bury z SP w Moszczance.
Fundatorami nagród byli: Nadleśnictwo Prudnik, Urząd Miejski w Prudniku, Urząd Miejski w Głuchołazach, Starostwo Powiatowe w Prudniku, Starostwo Powiatowe w Nysie, Papiernia Głuchołazy, Zakłady Cukiernicze "Wacuś" w Nysie oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.
Wszystkim uczestnikom konkursu i ich nauczycielom składamy serdeczne podziękowanie za tak liczny udział oraz zaangażowanie i chęć do pogłębiania swej wiedzy o otaczającym nas najbliższym środowisku. Szacunek dla naszej "małej ojczyzny", podstawowe zasady proprzydrodniczego życia trzeba zacząć wpajać już w najmłodszych klasach, stąd pomysł na konkurs dla młodszych dzieci. Mamy nadzieję, że z młodymi przyrodnikami spotykać będziemy się jeszcze w kolejnych latach, na innych organizowanych przez nas konkursach skierowanych do starszych uczniów oraz że nigdy nie zabraknie im chęci i zapału do czynnego poznawania tajemnic polskiej przyrody.
Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze