Artykuły
Warsztaty nad morzem
Autor: DANUTA CZAJKOWSKA.
W dniach 18-23 kwietnia uczniowie II LO
w Prudniku uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych w Świnoujściu.
Głównym celem, jaki postawiłam sobie jako pomysłodawca i organizator tej imprezy była popularyzacja wiedzy ekologicznej w trakcie zajęć terenowych w obiektach przyrodniczych oraz w obiektach związanych z ochroną środowiska. Świnoujście i jego okolice to doskonała baza do prowadzenia zajęć, które pokazują podstawowe prawa ekologiczne w różnych kontekstach.
Uczestnicy warsztatów zwiedzili między innymi: Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu, Muzeum Przyrodnicze oraz Pokazowy Rezerwat Żubrów w Międzyzdrojach. Zapoznali się z celami i założeniami Wolińskiego Parku Narodowego.
W czasie pobytu w Świnoujściu uczestniczyliśmy między innymi w wycieczce do Wapnicy, gdzie podziwialiśmy walory przyrodnicze Turkusowego Jeziorka, wspięliśmy się szlakiem na naturalny taras widokowy rozlewiska Świny, a w drodze powrotnej zwiedziliśmy Rezerwat prof. Szafera z unikatowymi na skalę europejską odmianami roślin.
Równie udane były wycieczki do Niemiec. Nadmorskie miejscowości Bansin, Heringsdorf, Albeck to nie tylko urokliwe miejscowości turystyczne, ale również doskonały przykład ekorozwoju, czyli podporządkowania potrzeb i aspiracji ludzkich możliwościom jakie daje środowisko. U naszych zachodnich sąsiadów można na każdym kroku zaobserwować pełną harmonię w tym zakresie. Do największych atrakcji tych miejscowości oprócz pomników przyrody oraz budowli morskich należały niewątpliwie Termy Bałtyckie.
Nie bez znaczenia była możliwość oceny i porównania stopnia naturalności walorów przyrodniczych miejscowości nadmorskich w Polsce i w Niemczech oraz ocena stopnia antropogenicznego przekształcenia krajobrazu po obu stronach granicy. Nasuwa się myśl o słuszności tezy ekologów, że osiągnięcie pełnego ekorozwoju możliwe jest tylko w skali globalnej.
Pobyt nad Bałtykiem to również spora dawka historii. Wycieczka na Wzgórze Golm po niemieckiej stronie wyspy Uznam to doskonała lekcja pokory oraz refleksji nad wojną i przemocą. To miejsce masowego pochówku około 20 tysięcy kobiet i dzieci, które zginęły w 1945 roku po zrzuceniu bomb na Świnoujście przez 671 amerykańskich samolotów, to miejsce, z którego było widać odpływający z "kurtuazyjną" wizytą do Gdańska Schleswig Holstein. To również urokliwy Zalew Szczeciński, miejsce pełnej harmonii człowieka i przyrody.
Nie sposób w kilkunastu zdaniach opisać wszystkich atrakcji i wrażeń wyniesionych z wyjazdu do Świnoujścia ale pewne jest, że nie było się kiedy nudzić a to, że pozostało jeszcze wiele ciekawych miejsc i rzeczy do zwiedzenia przemawia za tym aby zorganizować drugą część warsztatów, na którą zapraszamy również uczniów klas pierwszych naszego liceum.
Przyszłych uczniów klasy "Ochrona i kształtowanie środowiska" oraz wszystkich niezdecydowanych namawiam do współpracy i spoglądania w "lepszą stronę świata".Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze