Artykuły
XI Mała Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
Autor: ELŻBIETA PUGULSKA, MAŁGORZATA GĘBALA.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych ma przyjemność poinformować, że 7 listopada w Ośrodku Kolonijno-Szkoleniowym "Leśnik" w Jarnołtówku już po raz XI odbył się finał Małej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Konkurs zorganizowany został dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" i jego okolic.
Współorganizatorem konkursu było zawsze chętne do współpracy w zakresie edukacji ekologicznej (i nie tylko) Nadleśnictwo Prudnik. Patronat honorowy nad olimpiadą objęli: starosta nyski i burmistrz Prudnika, a patronat medialny - "Tygodnik Prudnicki" oraz Radio Opole.
W finale wzięło udział 50 najlepszych, wyłonionych w eliminacjach wewnątrzszkolnych spośród prawie 300 uczniów. Cieszy nas, że jak co roku aż 21 szkół wyraziło chęć wzięcia udziału w konkursie, w tym szkoła z dość odległej od terenu parku Radostyni.
Bardzo atrakcyjne nagrody dla finalistów ufundowali organizatorzy, honorowi patroni, a słodkości Zakład Cukierniczy "Wacuś" w Nysie.
W imieniu organizatorów finalistów konkursu powitał zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Prudnik Andrzej Kwarciak. Po krótkim wprowadzeniu wszyscy uczniowie przystąpili do części pisemnej konkursu i przez 1 godzinę w skupieniu rozwiązywali test. Najłatwiejsze okazały się pytania, w których należało dopasować podane nazwy gatunków zwierząt do ich krótkich opisów. Najwięcej trudności sprawiło natomiast zlokalizowanie wypisanych obiektów przyrodniczych na mapie Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie". Wynika z tego, że doskonała wiedza teoretyczna uczniów musi jeszcze zostać wsparta wiedzą praktyczną. Zatem ich i wszystkich chętnych turystów nieustająco zachęcamy i zapraszamy do samodzielnego zwiedzania niesamowitego przyrodniczo i niezwykle atrakcyjnego turystycznie terenu Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie".
Po sprawdzeniu testów komisja konkursowa wytypowała grupę młodych przyrodników z największą ilością punktów do etapu drugiego - praktycznego. Tu każdy uczestnik musiał wykazać się znajomością chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz występujących na terenie Parku drzew i krzewów.
Okazało się, że poziom wiedzy uczestników konkursu był wysoki, a różnice punktowe pomiędzy laureatami bardzo niewielkie. A jeszcze kilka lat temu rozpoznawanie gatunków było dla uczniów najtrudniejsze i część osób w ogóle nie radziła sobie z tym zadaniem. W tym roku takich przypadków nie było. Cieszy nas, że tak wielu młodych ludzi interesuje się przyrodą, a także terenem na którym mieszka i chętnie pogłębia swoją wiedzę ekologiczną. Duża w tym zasługa nauczycieli - pasjonatów, którym także tą drogą chcielibyśmy serdecznie podziękować!
W czasie, kiedy komisja konkursowa skrupulatnie liczyła punkty i rozdzielała nagrody, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie udali się na uroczysty obiad, ufundowany przez Nadleśnictwo Prudnik.
Na zakończenie finału uczestnicy konkursu powitani zostali dźwiękami rogów myśliwskich, na których przepięknie zagrali: Marcin Cichy, leśniczy z Pokrzywnej oraz Wojciech Wicherek, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Prudnik.
Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Ireneusz Hebda pogratulował uczniom dużej wiedzy przyrodniczej, zaś nauczycielom zdolnych uczniów. I wtedy nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Nagrody finalistom i ich opiekunom wręczali: Anatol Bukała, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego, oraz Jacek Tarnowski, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, obaj ze Starostwa Powiatowego w Nysie.
Podkreślić należy, że jak co roku udało się nam, dzięki hojności sponsorów, zapewnić je wszystkim uczestnikom finału - najlepszym małym przyrodnikom reprezentującym swoje szkoły.
I miejsce w XI Małej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej zdobył Tomasz Dżugała ze Szkoły Podstawowej w Nowym Świętowie, II miejsce - Maciej Weigt ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku, a III - Maciej Kroczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Prudniku. Za wzorowe przygotowanie uczniów wyróżniono opiekunów: Jolantę Gromala, Barbarę Polasz oraz Cecylię Juszczak.
Wszyscy uczestnicy finału otrzymali upominki w postaci książek, pamiątkowych dyplomów oraz słodyczy, a laureaci dodatkowo atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in. MP4, MP3, odtwarzacz CD/MP3, namiot, materace, radiobudziki, sprzęt sportowy, plecaki). Wszyscy nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali pakiety materiałów dydaktycznych, książki i pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo, po raz pierwszy w tym roku, za zajęcie I miejsca starosta nyski ufundował dla szkoły, pamiątkową statuetkę z herbem powiatu i wygrawerowanym stosownym napisem okolicznościowym.
Żegnani dźwiękami fanfar na cześć zwycięzców, uśmiechnięci, choć nieco zmęczeni uczestnicy rozjechali się do domów.
Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Autorki są pracownicami Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze