Artykuły
Co nowego w Tygodniku (nr 3/1359)?
Autor: Andrzej Dereń.
Publikacja: Wtorek, 17 - Styczeń 2017r. , godz.: 15:34
Zaciskanie pasa w PCM
Spore wyzwanie postawiono przed załogą Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka musi zacząć odrabiać straty finansowe, które w zeszłym roku wynosiły ok. 2 mln zł. – Załoga jest zmęczona dotychczasowymi działaniami, ma już dosyć tych rożnych pomysłów i nie chcielibyśmy dalej jej miotać – przekonuje prokurent Ryszard Brzozowski. Zobacz o czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w najnowszym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (środa, 18 stycznia):
- WOŚP: Dla dzidziusiów, które są chore. Fenomen inicjatywy Jerzego Owsiaka zaskakuje nie tylko na poziomie krajowym. Również na ziemi prudnickiej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny potrafiła pokazać, na co ją stać. Albo inaczej, na co stać wolontariuszy i ludzi, którzy chętnie dzielą się pieniędzmi… jak nigdy dotąd. Znów mamy rekord. W „Tygodniku Prudnickim” przygotowaliśmy raport z akcji w powiecie prudnickim (i z gm. Korfantów) z bogatym materiałem zdjęciowym.
- Lubrza bez lekarza. Czasowo także Szybowice. Podstawową opiekę lekarską w obu miejscowościach zabezpieczał prudnicki „Medicusa”. Spółkę dopadły jednak problemy kadrowe.
- Gospodarka: jest strefa ekonomiczna, zatrudnienie będzie rosnąć. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej burmistrz Prudnika mógł potwierdzić, że rząd zdecydował o poszerzeniu strefy ekonomicznej o gminne hale na terenie byłego Froteksu. Wraz z tą decyzją samorząd liczy na dynamiczny wzrost zatrudnienia w spółce Henniges.
- Kasjerka spłaca, ale końca nie widać. Główna winowajczyni afery finansowej w Zarządzie Budynków Komunalnych w Prudniku spłaciła dotąd – jak ustaliła nasza gazeta – nieco ponad 60 tys. złotych.
- „Prudniczanie” dyscyplinują radnych… na plakatach. Podczas weekendu na słupach ogłoszeniowych oraz w witrynach sklepów w Prudniku pojawiły się plakaty z imienną listą prudnickich radnych, którzy głosowali za odrzuceniem dwóch koncepcji zmierzających do modernizacji kompleksu sportowego przy ul. Kolejowej.
- Morderstwo: 12 lat za więziennymi kratami. Taką karę wymierzył opolski Sąd Okręgowy 33-letniemu Miłoszowi C. z Prudnika za zabójstwo sąsiada.
- Ministerstwo dokłada się do modernizacji obiektów sportowych. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło Program modernizacji infrastruktury sportowej – edycja 2017 w ramach której rząd dofinansuje do połowy wydatków na inwestycje. Kto skorzysta z tej okazji?
- Detal i kolor robią różnicę. Jak to się dzieje, że świeżo wyremontowana kamienica przy ul. Mickiewicza w Prudniku imponuje swoim wyglądem, a wiele wcześniej odnowionych budynków, o bardzo podobnych detalach, nie zwracają uwagi? Chodzi o szczegóły.
- Na linii Prudnik – Głogówek: Drogi porozumienia. Pisząc w lipcu i sierpniu ubiegłego roku o – delikatnie mówiąc – nieporozumieniach między prudnickim starostą i burmistrzem Głogówka w sprawie głogóweckiego szpitala, obaj panowie wzajemnie sobie zalecali „pójście po rozum do głowy”. I obaj poszli – co w styczniu tego roku jest już widoczne.
- Trzebina: Problem ze spichlerzem. Kilka lat temu była w Trzebinie uzasadniona euforia, gdy świętowano otwarcie odrestaurowanego budynku spichlerza i bogato wyposażonego wiejskiego muzeum. A dzisiaj… smutno.
- Krwiodawstwo: To był dobry rok. Prezes prudnickiego Koła Honorowych Dawców Krwi PCK Stanisław Antosz z satysfakcją dobrze wykonanej pracy podsumowuje 2016 rok.
- Podatki w gminie Biała. Dowiedz się, jakie podatki od nieruchomości zapłacisz w gminie Biała w 2017 roku.
- Prudnik: Koncert kolęd na Nowy Rok. 8 stycznia proboszcz parafia Miłosierdzia Bożego w Prudniku zaprosił na Koncert Kolęd.
- Dobra: W cieniu odbudowywanego pałacu. Jan Szczurek, pisząc wiersz, wspomina dzieje zamku w Dobrej. Ta historia, tragiczna, ma też wątek pozytywny – zabytek w Dobrej podnosi się z upadku, powoli, ale konsekwentnie.
- Kultura: Wybitny polski kolorysta pochodził w Wróblina. Jan Cybis urodził się 16 lutego 1897 roku we Wróblinie pod Głogówkiem. Za miesiąc wypadnie więc dokładnie 120. rocznica urodzin tego wielkiego polskiego malarza. Co z tej okazji już się wydarzyło i co jest w planach, o tym pisze Grzegorz Weigt.
- Biała: Kompromis w sprawie budżetu. Bialscy radni i burmistrz porozumieli się w sprawie budżetu gminy na 2017 rok. Zgoda nie była łatwa.
- Grabina: Ech, ta droga… Może się Grabina pochwalić wieloma efektami pracy, ale ta droga, to zmora, kłopot i wstyd.
- Gimnazjum w Białej: Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu. Ta idea towarzyszy w działaniu wolontariuszom, również tym z gimnazjum w Białej
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku: Z misiem w szkole. Grażyna Kunka pisze o obchodach Dnia Pluszowego Misia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Prudniku. Jak zwykle było sporo czytania.
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Prudniku: Nagrali świąteczną piosenkę w Radio Opole. Zespół muzyczny „Cztery Żywioły” działający przy ośrodku ma za sobą kolejny, artystyczny sukces.
- Archiwum odkrywcy: O tym, jak wiatrak „przewędrował” 16 kilometrów. Co poza nazwą może łączyć Racławice Śląskie (niem. Deutsch Rasselwitz) oraz Racławiczki (niem. Polnisch Rasselwitz, w latach 1939-1945 Roßtal)? Autorzy niniejszego artykułu dotarli do historii pewnego młynarza, za sprawą którego drewniany i okazały obiekt zmienił swoje położenie i z Racławic „niemieckich” trafił do Racławic „polskich” dziś w powiecie krapkowickim.
- Tak było: Karnawałowe wspomnienia. Teresa Kamieniecka – Hreczaniuk opowiada o karnawałowych tradycjach i dawnym gotowaniu. Nikt piękniej nie pisze o przygotowywaniu zimnych nóżek od pani Teresy. Aż cieknie ślinka…
- Historia muzyki w Prudniku: O jednym zdjęciu. Fotografia grupy muzycznej Państwowej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Prudniku z 1957 roku, jest pretekstem do dalszych rozważań o lokalnym życiu muzycznym w czasach PRL-u.
- Sport (koszykówka): Ofensywny kolektyw. Dwunaste zwycięstwo meritumkredyt Pogoni Prudnik stało się faktem. Dzięki niemu prudniczanie umocnili się w pierwszej czwórce tabeli. Od soboty są także najlepiej punktującym zespołem zaplecza ekstraklasy.
- Sport (karate): Złote układy Zarzewia. Organizatorem zawodów był Pleszewski Klub Karate oraz Polski Związek Karate, uczestniczyło w nich około 230 zawodników z 28 klubów, w tym sportowcy Zarzewia Prudnik.
- Sport (futsal): Brązowa drużyna. W Branicach odbył się turniej finałowy mistrzostw województwa opolskiego w halowej piłce nożnej dziewcząt.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze