Artykuły
Remont kościelnej wieży: Testament, skrócona historia, pismo rektora
Autor: RYSZARD NOWAK.
Publikacja: Środa, 18 - Grudzień 2013r. , godz.: 11:19
W sobotę 6 września w trakcie prowadzenia prac remontowych poszycia kopuły wieży kościelnej w Białej miało miejsce interesujące odkrycie.
W kuli, stanowiącej zwieńczenie wieży, znajdowała się metalowa tuba, w której były dokumenty umieszczone tam 7 sierpnia 1853 r. w momencie montażu nowej kuli. Ważąca ponad 17 kg metalowa kula została odnowiona i pokryta cienką warstwą złota, podobnie jak krzyż z kogutem umieszczony na zwieńczeniu.
Kula została ponownie zamontowana 15 listopada o godz. 15.00, a 18 listopada umieszczono również pokryty złotem krzyż. W piątek 15 listopada bialski proboszcz, o. Franciszek Bieniek wraz z kierownikiem firmy przeprowadzającej remont, Jerzym Włoką umieścili w kuli znajdujące się w niej poprzednio dziewiętnastowieczne dokumenty. Do nich zostały dołączone metalowe monety polskie i euro oraz dokument napisany przez proboszcza. Obecnie trwa remont - pokrywanie kopuły wieży kościelnej miedzianą blachą. Konieczna okazała się wymiana niektórych drewnianych konstrukcji kopuły.
Wśród starych dokumentów, umieszczonych w tubie w blaszanej kopule, znajdował się łaciński tekst pisma ówczesnego proboszcza, ks. Antoniego Ernsta, w którym informuje on, że remont kościoła kosztował około 3000 złotych monet. Dach kościoła został wówczas pokryty dachówką (w miejsce gontu dachowego). Wieża została odnowiona, a jej szczyt ozdobiony nowym krzyżem. Proboszcz Ernst pisze również o spustoszeniu miasta w lipcu 1853 r. przez straszliwą burzę z gradem. Zniszczonych zostało wiele budynków i plonów na polach.
Z pisma dowiadujemy się również, że 14 lutego 1846 r. w wieżę kościoła uderzył piorun, który spowodował jej pożar, ale został ugaszony dzięki pomocy parafian.
W tubie znajduje się również testament proboszcza A. Ernsta, w którym zapisał on środki pieniężne na budowę nowej szkoły w Białej oraz jako wsparcie dla biednych dzieci z miasta, Wasiłowic i Józefowa. Ponadto środki pieniężne proboszcz zapisał kilkunastu osobom - swoim opiekunom i opiekunkom. W tubie umieszczono również w 1853 r. spis 44 członków miejscowego Bractwa Kurkowego. Odnaleziono dokument zawierający skróconą historię Białej od 1808 r. oraz ceny produktów spożywczych w roku 1853. Wśród starych dokumentów znajdowało się pismo rektora szkoły Glatschkego, do wiadomości przyszłych pokoleń. Wymienia w nich osoby, przeprowadzające remont kościoła, proboszczów w XIX w. oraz kapelanów, zarobki nauczycieli uczących w miejscowej szkole, a także dochody przedstawicieli władz gminnych.
W zapisach muzycznych znajdowały się nuty pieśni pochwalnej odtworzonej w czasie osadzenia kuli na wieży kościelnej 7 sierpnia 1853 r., skomponowanej przez Jochanna Maase, późniejszego organistę i dyrygenta chóru. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze