Artykuły
Jesteśmy przeciw: Nie niszczcie tego mostu
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 4 - Grudzień 2013r. , godz.: 10:32
Z krajobrazu Prudnika zniknie najstarszy most na terenie miasta i... prawie nikomu to nie przeszkadza. Przynajmniej nie na tyle, by upublicznić swój sprzeciw. Ktoś musi to zrobić, choćby po to, żeby pokazać iż w Prudniku są ludzie, którym zależy na ochronie pomników przeszłości.
W jednym z listopadowych numerów "Tygodnika Prudnickiego" opublikowany został wizerunek nowego mostu na ul. Batorego, jaki powstanie tam za około 3 lata. Obecnie istniejąca przeprawa zostanie rozebrana i zastąpiona nową. Dla miłośników historii to niedobra wiadomość, ponieważ most na ul. Batorego to najstarsza, a zarazem największa konstrukcja nadrzeczna w Prudniku. Co prawda nie jest to most Karola w Pradze, ale i tak służący przez 159 lat prudniczanom most z kamienia zasługuje na uznanie i należną mu ochronę.
Co o nim wiemy? Pierwszy most w tym miejscu powstał najpóźniej w XIII w., kiedy zbudowano miasto, a obecną ulicą Batorego prowadziła jedna z dwóch głównych dróg z i do miasta. Zapewne był to most drewniany.
W 1702 r. mistrz murarski Ferdynand Kriesel wybudował nowy most, który stał mniej więcej na przedłużeniu uliczki prowadzącej bezpośrednio przy elewacji zakładu "Pionier" i sklepu komputerowego. W 1810 r. konstrukcję wyremontowano, ale już w 1842 zdecydowano o powstaniu nowego mostu, ponieważ dotychczasowy był tak wąski, "że bydło pociągowe, które na nim się spotykało, spychało na bok i nierzadko przez balustradę spadało w dół".
Budowę rozpoczęto 19 lipca 1854 r. na koszt skarbu państwa, pracami kierował królewski inspektor budowlany Paul Müller, a wykonawcą był mistrz murarski Leopold Schweitzer. 15 września uroczyście położono kamień węgielny. Na "pierwszym filarze czołowym" umieszczono kamień z datą "1854", który wskazywał najwyższy poziom wody. 10 listopada most oddano do użytku, a w następnym roku założono balustradę. Również w 1855 r. z mostu usunięto dwie figury świętych Jakuba i Jana Nepomucena, które po odnowieniu umieszczono przed główną bramą nowego cmentarza komunalnego, a później w narożach nekropolii. Można podejrzewać, że pochodzą one z mostu z 1702 r. W ich postumentach znajdują się płyty z herbami i w sporej części nieczytelnymi napisami. Projektanci nowego mostu założyli, że figury znów staną przy moście i z historycznego punktu widzenia jest to decyzja słuszna i godna pochwalenia.
Most zawiera pewną ciekawostkę, otóż w jego dolnej części od strony centrum Prudnika znajduje się piaskowcowy kamień ze słabo czytelnym napisem. Jest to albo kamień węgielny, albo wspomniany wcześniej wyznacznik maksymalnego poziomu wody.
Działania II wojny światowej oszczędziły most. Wycofujący się Niemcy nie wysadzili go. Kilkadziesiąt lat temu poszerzono górną platformę mostu, dzięki czemu powstało miejsce na szersze chodniki.
***
Wzorem dawnych prudniczan, wrażliwych na trwanie "pomników przeszłości" i sprzeciwiający się ich destrukcji na rzecz źle rozumianego postępu, niżej podpisani wyrażają negatywną opinię w sprawie likwidacji dotychczasowego mostu na ul. Batorego i zastąpienia go nową konstrukcją. Prudnik rzeczywiście potrzebuje kolejnego mostu, który może powstać według najbardziej wyszukanych futurystycznych koncepcji, ale w zupełnie nowym miejscu. Obecny most przy ul. Batorego powinien być wyremontowany, zmodernizowany z zachowaniem jego zabytkowej formy, by przez następne dziesięciolecia służyć mieszkańcom Prudnika i gościom naszego miasta.
Powyższe stanowisko popierają: Julia Balicka Szymczak, Łukasz Bębenek, Beata Biniek, Gerhard Blötman, Łukasz Czuń, Anna Dancewicz, Andrzej Dereń, Iwona Dębińska, Katarzyna Di Muzio, Wojciech Dominiak, Marek Fedorczuk, Barbara Hajduk, Dominika Horodecka, Witold Kaczorowski, Włodzimierz Karsznia, Tomasz Kazibudzki, Anna Kąkolewska, Andrzej Kotliński, Małgorzata Kowalik Zimowska, Grzegorz Kubiak, Adam Lutogniewski, Barbara Mrzygłodzka, Jarosław Opyd, Małgorzata Pardela, Anna Pawińska, Małgorzata Pławecka, Dawid Przyszlak, Sławomir Puzio, Joanna Rokicka, Iwona Siembida, Michał Sobkowicz, Witold Standera, Krzysztof Surmiak, Jarosław Tomaszewicz, Grzegorz Weigt, Mariusz Wojciechowski, Ilona Zuba, Weronika Żegleń Malska.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze