Artykuły
Spór wokół biogazowni: Stanowisko Rycerzy Biznesu
Publikacja: Środa, 20 - Listopad 2013r. , godz.: 10:57
Opinia Stowarzyszenia Rycerze Biznesu w sprawie Stanowiska Rady Miejskiej w Prudniku z dn. 30. 10. 2013 r. dotyczącego inwestycji - budowy biogazowni w Prężynce w gm. Lubrza.
Stowarzyszenie Rycerze Biznesu, mając na względzie stanowisko Rady Miejskiej w Prudniku przegłosowane dn. 30. 10. 2013 r. podczas sesji, a dotyczące blokowania budowy biogazowni w gminie Lubrza na terenie b. strzelnicy (sołectwo Prężynka) stwierdza co następuje.
1. Wyrażamy nasze zdziwienie i zaniepokojenie z powodu podjęcia przez Radę Miejską w Prudniku stanowiska - opierając się na doniesieniach prasowych z przebiegu sesji - nie mamy wiedzy czy Rada podjęła rozmowy z Inwestorem, konsultowała się samorządem Gminy Lubrza lub wizytowała podobną inwestycję w innych rejonach Polski.
2. Tak ważniej decyzji jak blokowanie powstania zakładu pracy dla kilkunastu osób u granic miasta Prudnika, nie można podejmować bez szerokiej analizy, zwłaszcza że było dostatecznie dużo czasu na tego typu działania. Media informowały o tej inwestycji od grudnia 2012 r.
3. Istotą pomyślności mieszkańców gminy Prudnik i powiatu prudnickiego jest rozwój gospodarczy, między innymi poprzez tworzenie nowych miejsc pracy. Każde działanie zmierzające w tym kierunku może liczyć na pełne wsparcie Stowarzyszenia Rycerzy Biznesu i naszym zdaniem powinny być wspierane przez wszystkie samorządy w powiecie prudnickim, również Radę Miejską w Prudniku.
4. W warunkach, kiedy według Urzędu Statystycznego w Opolu stopa bezrobocia w powiecie prudnickim (stan na koniec września 2013) wynosi 19,3%, każdy inwestor jest na wagę złota. Nie wolno odrzucać takiej szansy, jak zakład dający pracę kilkunastu osobom oraz podatki płacone przez Inwestora na rzecz Gminy.
5. Co więcej zwracamy się do Radnych Rady Miejskiej o podjęcie działań sprzyjających inwestycji w Prężynce, tak by budować środowisko przyjazne biznesowi w naszym regionie. Mamy tu na myśli organizację spotkania Inwestora z producentami rolnymi gminy Prudnik zainteresowanymi zbytem swoich produktów, czy pozyskaniem firm z gminy Prudnik przy budowie biogazowni, jej wyposażeniu, czy obsłudze.
Dlatego prosimy o ponowne rozważenie stanowiska w sprawie przez Radę Miasta ale w oparciu o realną wiedzę i sprawdzone fakty (lub poinformowanie nas że taka wiedza istnieje).
Uważamy, że dyskusja jest potrzebna w tak ważkim temacie jak inwestycje oraz związane z nią obawy (dzięki TP możemy wspólnie w niej uczestniczyć i wyrażać swoje opinie poznawać stanowiska różnych ludzi ufając że robimy to dla dobra wspólnej sprawy).
Każdy ma prawo do wyrażania opinii - warto jednak - zanim zapadną decyzje podejmować je w oparciu o sprawdzone fakty i konkretną wiedzę (swoją lub ekspertów). Proponujemy - konkretne działania w tym temacie - my nie mówmy co się stanie (bo widzieliśmy i słyszeliśmy w telewizji i to jest wykładnią naszej wiedzy), my wiemy i chcemy się podzielić naszą wiedzą jak funkcjonuje prawdziwa biogazowania, ponieważ działamy w biznesie i ufamy, że wspólna wiedza i fakty są lepszym sposobem na tworzenie klimatu inwestycyjnego dla Gminy i Powiatu - niż domniemania.
Zakładamy też, że wspólną troską Radnych obecnego Burmistrza oraz Rycerzy Biznesu jest tworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy.
Pragniemy serdecznie zaprosić Pana Burmistrza, Wiceburmistrza, Sekretarza Gminy oraz Radnych na krótkie - wyjazdowe spotkanie do istniejącej i działającej biogazowni (położonej całkiem niedaleko od Prudnika - zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkańców małej miejscowości). To samo, co zrobiono w Gminie Lubrza i co budzi w nas szacunek i uznanie -poznanie zagadnienia poprzez bezpośrednią wizytę w biogazowni i rozmowy na miejscu.
Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że jedna inwestycja pociąga za sobą kolejne -kiedy powstała biogazownia (k. Gliwic tam gdzie chcemy zaprosić Włodarzy Miasta i Gminy) natychmiast powstała elektrownia obok niej, zaraz potem inne stowarzyszone pokrewne branży rolnej instytucje - w takie miejsce chcemy zaprosić zainteresowanych.
Jedna inwestycja pociąga za sobą kolejne, jedna lokalizacja to zainteresowanie innych podmiotów stowarzyszonych (gronowy model budowania biznesu) - tego nie wolno zaprzepaścić (szanse pojawiają się w życiu nie za często -szczególnie teraz).
Domniemamy, że nie ma za dużo czasu, dlatego proponujemy wspólny wyjazd - tak szybko jak to możliwe i wspólne zobaczenie na miejscu jak to działa.
Zazwyczaj inwestycje tego typu są dopuszczane na podstawie uzgodnień i ustaleń pochodzących od wielu instytucji rządowych, budowane w oparciu o sprawdzone technologie spełniające wymogi obecnych restrykcyjnych uwarunkowań okołobiznesowych (polskich oraz unijnych). I to właśnie warto zobaczyć, a także jak inwestor to realizuje w Polsce - dla rozwiania wszelkich wątpliwości.
Cieszymy się z faktu wizyty pana Stanisława Derdy w TP i złożenia swojego komentarza w tej sprawie (to doświadczony praktyk związany z branżą rolną a teraz z odpowiednim dystansem do sprawy - jego opinia jest cenna bo oparta na doświadczeniu i wiedzy praktycznej).
Sprawa biogazowni i troski o ochronę środowiska powinna być inspiracją do podjęcia działań szczególnie ważnych dla zdrowa mieszkańców miasta i gminy.
Z zatroskaniem patrzymy na ochronę środowiska w Prudniku i okolicach, patrząc na stare kominy, stare piece węglowe, spalany w nich inny materiał niż węgiel (szczególnie plastik), kiedy te spalone toksyny dostają do powietrza - którym oddychamy, niszcząc nasze zdrowie, naszych dzieci i rodzin - kiedy nad Prudnikiem pojawia się smog i utrzymuje czasami za długo w okresie od listopada to kwietnia (każdego roku w okresie grzewczym).
Również w tej kwestii możemy podzielić się praktycznymi przykładami jak to rozwiązano w Polsce - i ponownie całkiem niedaleko naszego miasta - jesteśmy otwarci.
Dlatego też proponujemy i prosimy o skierowanie części swojej energii i wiedzy - Radnych i Pana Burmistrza (licząc na ich wsparcie, zaangażowanie oraz konkretne działania na niwie ustawodawczym lokalnym) jak ten problem - konkretnymi działaniami rozwikłać (jak zachęcić ludzi do wymiany starych pieców na nowe, jak egzekwować w sposób skuteczny prawo do czystego powietrza w zimie od tych, którzy nie szanują zdrowia i życia innych), zapraszając jednocześnie do szerokiej debaty na tym zagadnieniem mieszańców gminy i powiatu - żeby uniknąć sytuacji gdzie kilku ludzi będzie decydowało o tym, co jest dobre, albo co nie jest dobre dla miasta i jego mieszkańców.
Liczymy na współpracę i zapraszamy do współpracy
W tym na platformie Rady Biznesu
Zarząd Stowarzyszenia Rycerze BiznesuPowrót do wyboru artykułu +
Komentarze