Artykuły
Spór wokół biogazowni: Stanowisko inwestora
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 20 - Listopad 2013r. , godz.: 10:57
Inwestor planujący budowę biogazowni koło Prudnika zapewnia, że jej funkcjonowanie nie będzie miało negatywnych skutków dla komfortu życia mieszkańców sąsiednich miejscowości.
Kontynuujemy temat budowy biogazowni w pobliżu Prężynki i obwodnicy Prudnika. Przypomnijmy, że od grudnia 2012 roku media informowały o tej inwestycji, burzę wywołało stanowisko radnych Rady Miejskiej w Prudniku z końca października, którzy zobligowali burmistrza do podjęcia działań zmierzających do wstrzymania budowy realizowanej na terenie gminy Lubrza, ale w sąsiedztwie zabudowy miasta (ok. 850 m). Stanowisko opublikowaliśmy w całości w gazecie, cytowaliśmy również skromną dyskusję na sesji poprzedzającą głosowanie oraz wypowiedź wójta gminy Lubrza.
Poniżej drukujemy informację przekazaną naszej redakcji przez firmę Prężynka OZE, która w miejsce poprzedniego inwestora - Lindleya OZE (ten wycofał się), chce budować biogazownię. Odbyły się rozmowy z bankiem, który zamierza kredytować inwestycję.
Opinia inwestora:
Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne w m. Prężynka (a właściwie na terenie dawnego poligonu wojskowego w odległości 2 km od Prężynki) jest obiektem biogazowni o mocy produkcyjnej 1 MW energii elektrycznej, ponad 1 MW mocy cieplnej oraz planowana jest też produkcja samego biogazu w ilości odpowiadającej produkcji 1 MW mocy elektrycznej. Dodatkowo produktem biogazowni będzie 4 000 T wysokowartościowego nawozu organicznego rocznie.
Praca biogazowni bazować będzie stricte na surowcach rolniczych roślinnych. Rozważane jest też wykorzystanie pomiotu kurzego w ilości kilku procent całkowitej ilości substratów. Absolutnie nie będą wykorzystywane do produkcji substraty zwierzęce, padlina i odpady z ubojni. Większość substratów będzie pochodziła z produkcji rolniczej z żyznych ziem okolic Prudnika, Lubrzy dzięki współpracy z lokalnymi producentami, z którymi przeprowadzane są zaawansowane rozmowy. Zagwarantuje to pracę dla wielu rolników i ich rodzin oraz stały dochód przez wiele lat.
Dla inwestycji została rozpoczęta procedura środowiskowa, w trakcie opracowywania jest raport środowiskowy, który bardzo ściśle określi rygory produkcji i rodzaj użytych do produkcji substratów. W raporcie brak będzie substratów pochodzenia zwierzęcego, tj. padliny i odpadów poubojowych, więc inwestor, który musi przestrzegać warunków określonych w raporcie środowiskowym i wydanej na tej podstawie decyzji środowiskowej nie będzie mógł zastosować tego typu substratów.
Zastosowanie w większości jako substratów produktów rolnych ma duże znaczenie logistyczne - skraca drogę dowozu materiału do jego transportu przede wszystkim z okolicznych pól. Przez samo miasto Prudnik nie będzie transportować się substratów. Trasy transportów będą korzystały m. in. z obwodnicy Prudnika, czy mniej istotnych dróg, głównie gruntowych. Konieczność przewozu substratów zasilających biogazownię gwarantuje też rozwój miejscowego transportu.
Lokalizacja biogazowni jest ze względu na położenie i kierunki wiatrów bardzo korzystna. Położona na uboczu, a mimo to prawie przy drodze krajowej. Do miasta Prudnik do najbliżej położonej strefy przemysłowej jest min. 1 km, do najbliższych miejscowości odległość wynosi ok. 2 km lub więcej. A żeby być w zgodzie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa w kwestii warunków technicznych budowli rolniczych, maksymalna odległość oddziaływania uciążliwego dla otoczenia powinna wynosić 50 m. Co więcej, róża wiatrów występująca w miejscu planowanej biogazowni jest sprzyjająca, dominujące kierunki wiatrów omijają Prudnik i Lubrzę. Również przewidywane zastosowanie nowoczesnej technologii pracy biogazowni do minimum zmniejsza szansę na jakiekolwiek uciążliwości związane z zapachem powietrza. Niedaleko w Czechach przy mieście Krnov znajduje się podobnej wielkości i technologii produkcji biogazownia praktycznie w centrum niemałej miejscowości.
Biogazownia produkuje biogaz, którego głównym składnikiem, tak jak i gazu ziemnego jest metan. Te wysokoenergetyczne paliwo może służyć do produkcji energii elektrycznej, jak też i energii cieplnej, czy wody chłodniczej. Biogazownia mogłaby poza produkcją energii elektrycznej produkować też gorącą wodę w ilości, która wystarczyłaby dla zaspokojenia potrzeb Zakładu Cieplnego Prudnik, zresztą stosunkowo niedaleko położonego od biogazowni, co umożliwiłoby dostarczanie ciepłej wody po cenie dużo niższej niż aktualnie obowiązująca. Jest to też istotne ze względu na zakaz palenia w piecach węglem, który ma obowiązywać w Polsce od 2020 roku.
Biogaz jest ekologicznym i tańszym od gazu ziemnego paliwem. W niedawno uchwalonej zmianie prawa energetycznego w tzw. "małym trójpaku" dopuszczono możliwość produkcji elektrycznej w generatorach o mocy elektrycznej do 40 kW dla własnych potrzeb (stosując kogenerator również oprócz energii elektrycznej produkowana jest też dodatkowo ok. 50 kW mocy cieplnej). Nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej ma obowiązek zakupić operator energetyczny. Ze względu na ekologiczny aspekt takiej produkcji dostępne są dotacje, umożliwiające zakup odpowiednich kogeneratorów. Kogeneratory mogą produkować nie tylko prąd elektryczny, ale również energię cieplną, czy wodę chłodniczą do instalacji chłodniczych, czy klimatyzacji. Biogazownia mogłaby dostarczać tańszy biogaz zainteresowanym taką działalnością np. miejscowym zakładom pracy, czy okolicznym mieszkańcom.
Biogaz może służyć również do tańszego, ekologicznego zasilania środków transportu np. ciągników, maszyn rolniczych, czy komunikacji miejskiej. W Szwecji i w innych krajach na dużą skalę wykorzystuje się biogaz jako paliwo do autobusów komunikacji miejskiej, czy do potrzeb rolnictwa. Jest to również możliwe i w Polsce.
Ważnym aspektem istnienia biogazowni byłoby również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego okolicznych miejscowości, ze względu na ciągły proces produkcji dużej ilości energii elektrycznej, niezależny od zewnętrznego zasilania. Jakie to może być ważne zobrazuje przykład. Kilka lat temu, zimą, podczas potężnej awarii tzw. blackaoutu sieci energetycznej w województwie zachodniopomorskim miasto Szczecin zostało odcięte od dostaw zewnętrznych prądu. Na szczęście częściowo problem został zniwelowany przez dostawy energii z lokalnych elektrociepłowni.
Biogazownia może być też ważna dla powstającej obok strefy przemysłowej Prudnika. Transformator energetyczny specjalnie wybudowany dla potrzeb biogazowni może służyć również do zasilania innych powstających firm, co może gwarantować rozwój lokalnej przedsiębiorczości, nowych firm i nowych miejsc pracy.
Ważnym aspektem w działalności biogazowni jest również produkcja taniego nawozu organicznego cennego w składniki potrzebne do wzrostu roślin. Jest to bezpieczny i ekologiczny nawóz powstający z tzw. pofermentu pozostającego z produkcji biogazu. Jest to tym bardziej istotne w kontekście zakazu, który ma być niedługo wprowadzony dla producentów trzody chlewnej i bydła, wprowadzający konieczność obróbki naturalnego nawozu, rozlewanego dotychczas na polach. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze