Artykuły
Kościół: Prudnicki przystanek bł. Karoliny
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 20 - Listopad 2013r. , godz.: 10:31
Nie będzie to artykuł historyczny, lecz opis wydarzeń, które miały miejsce niedawno. Po ponad roku od ogłoszenia peregrynacji, relikwie bł. Karoliny Kózkówny dotarły do naszego miasta.
W 1914 roku pobożna szesnastolatka spod Tarnowa została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc się przed gwałtem. W Zabawie (diecezja tarnowska) znajduje się sanktuarium pod jej wezwaniem (ona sama mieszkała we wsi Wał-Ruda, pochodziła z wielodzietnej rodziny, żyjącej na gospodarstwie).
Karolina Kózkówna stała się symbolem walki o czystość. Jest patronką Ruchu Czystych Serc, wspólnoty katolickiej, będącej swoistą kontrkulturą dla ekspansywnych trendów współczesnego świata. Promuje ona czystość przedmałżeńską, walkę z pornografią, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a także (lub raczej przede wszystkim) czystość jako cnotę stricte duchową ("Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą"; Mt 5,8).
Peregrynacja rozpoczęła się przed przeszło rokiem w opolskiej katedrze. Ks. biskup Andrzej Czaja przypomniał wówczas o właściwym rozumieniu relikwii. Traktowanie ich jako talizmanu jest błędem. Rzecz warta podkreślenia, gdyż materialna pamiątka po świętym i widzialny element jego obecności mylone są z przedmiotem magicznym; a przecież nie o to chodzi.
Relikwiarz (w kształcie przypominającym kwiat) z fragmentem kości bł. Karoliny gościł także na terenie powiatu prudnickiego. Na diecezjalnej liście znalazły się kościoły w Głogówku, Wierzchu, Prudniku, Lubrzy, Szybowicach, Dytmarowie, Białej i Łączniku. Plan obchodów tych trzech dni (tyle przewidziano dla poszczególnych kościołów) określany był przez daną parafię. Każda z nich otrzymywała na ten czas (poza relikwiami) również obraz Błogosławionej oraz modlitewnik związany z jej kultem.
Wizycie relikwii towarzyszyły różne liturgiczne wydarzenia, m.in. Adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, Anioł Pański czy Koronka do Bożego Miłosierdzia. W części parafii diecezji opolskiej takie dni były okazją do dania świadectw, a także szeroko pojętej promocji Ruchu Czystych Serc, z którym najmocniej kojarzy się w tej chwili postać bł. Karoliny.
Warto wiedzieć, że jest ona także patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej, jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada, zaś data beatyfikacji to 10 czerwca 1987 r. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze