Artykuły
Inwestycja: Tak będzie wyglądał nowy most na Batorego
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 20 - Listopad 2013r. , godz.: 10:26
Za około trzy lata może ruszyć remont mostu na ul. Batorego w Prudniku. Władze samorządowe zastanawiają się, co zrobić, żeby nie zablokować ruchu samochodowego na terenie miasta. Zaproponowano budowę dodatkowej przeprawy na przedłużeniu ul. Konopnickiej.
Planowana przebudowa mostu na rzece Prudnik na ulicy Batorego podyktowana jest złym stanem technicznym tego obiektu - wyjaśnia sekretarz gminy Marek Radom. - Co prawda wykonano ostatnio remont ale jest to działanie tylko i wyłącznie doraźne. Gdyby nie przystąpić do planowanej przebudowy obiektowi temu grozi sukcesywne obniżanie jego nośności.
13 listopada burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych spotkał się w sprawie inwestycji planowanej za około 3 lata z przedstawicielami inwestora - opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: Marią Burzyńską oraz Wojciechem Krajewskim.
Wszyscy zdają sobie sprawę, że bez szczególnych rozwiązań wyłączenie z ruchu głównego mostu w Prudniku sparaliżuje komunikację w mieście i na drogach przelotowych.
- Zaproponowaliśmy możliwość podniesienia przed planowaną przebudową nośności mostu na ulicy Nyskiej oraz uruchomienia drugiej przeprawy dla samochodów osobowych przez most łączący ulicę Batorego przez Konopnicką z ul. Wiejską - dodaje Marek Radom. W tej chwili most na przedłużeniu ul. Konopnickiej służy wyłącznie pieszym i rowerzystom i nie jest przystosowany do ruchu samochodowego. Konieczna byłaby więc jego przebudowa łącznie z modernizacją dróg dojazdowych i budową skrzyżowania z ul. Wiejską. Nie wiadomo, czy takie rozwiązanie byłoby wprowadzone na stałe. Na razie dyskusja ma formę propozycji i nie ma ostatecznych ustaleń.
Władze gminy i powiatu chcą wypracować wspólne stanowisko (most na ul. Nyskiej jest zarządzany przez powiat) i ponownie spotkać się z przedstawicielami GDDKiA.
Według projektu most na ul. Batorego byłby całkowicie rozebrany, a w jego miejscu postawiony nowy. Najstarszy, bo pochodzący z 1854 r. most w Prudniku nie jest zarejestrowany jako zabytek (w specyfikacji do zamówienia napisano, że został zbudowany w 1939 r.), ale jest objęty ochroną konserwatorską, co zapewne ułatwiło podjęcie decyzji o tak daleko idącej zmianie. Projekt nowego mostu uwzględnia postawienie po jego obu stronach dwóch figur: św. Jana Nepomucena i św. Jakuba. Chodzi o posągi, które obecnie stoją w narożach cmentarza komunalnego, a które stały do połowy XIX w. właśnie na tym moście. Czy będą to zupełnie nowe figury wzorowane na pierwowzorach, czy chodzi o stare posągi, tego jeszcze nie wiemy.
Nowy most składać się będzie z głównej płyty pomostu podtrzymywanej przez dwa łuki stalowe, które wyeliminują konieczność budowy podpór w korycie rzeki (obecnie są dwie podpory i trzy przęsła). Projekt nowego mostu wykonała firma SMP Projektanci z Poznania.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze