Artykuły
21. festiwal beethovenowski: Fala muzyki klasycznej znów przeszła przez Głogówek
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 30 - Październik 2013r. , godz.: 03:03
Niegdysiejsza wizyta Ludwiga van Beethovena w Głogówku to wciąż bijące źródło promocji tego miasta. Przez październik przetoczyły się koncerty w ramach dwudziestego pierwszego już festiwalu imienia jednego z największych kompozytorów wszechczasów.
10 koncertów (z czego 4 w Prudniku, a 6 w Głogówku), wybitni muzycy (m.in. Hélène Tysman z Francji, Elizaveta Ivanova z Rosji, Paweł Zawadzki z Polski czy Jang Li z Chin), dostojne, zanurzone w kulturze wysokiej miejsca (prudnickie kościoły parafialne, willa Franklów, kościół parafialny w Głogówku i ratusz tamże), a do tego dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Woleński (dziennikarz muzyczny, konferansjer i co tylko) - to wszystko razem dało mocne muzyczne uderzenie.
Warto czasami odłożyć na bok odtwarzacz płyt CD (lub, co gorsza, plików MP3) i posłuchać prawdziwej, żywej muzyki; niekoniecznie popularnej, skocznej, ale także tej wymagającej szczególnego skupienia - fortepianowej, skrzypcowej czy organowej. Ponadto muzyka ma to do siebie, że trafia do człowieka w sposób bezpośredni. Tej możliwości nie ma np. literatura, która to wymaga najpierw rozkodowania znaczenia danego wyrazu czy zdania.
Zaprezentowano utwory różnych kompozytorów. Byli: Beethoven, Mozart, Brahms czy Rachmaninov, ale byli też: Szymanowski, Lipiński czy Wróbel.
Festiwal odbył się w ramach projektu "Opolskie kwitnące muzyczne". Wśród organizatorów wymienić można wiele podmiotów, m.in. Gminę Głogówek, Starostwo Powiatowe w Prudniku, Gminę Prudnik. Parafię pw. św. Bartłomieja w Głogówku oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
Jak wspomniano, Festiwal Beethovenowski ma charakter cykliczny. Burmistrz Głogówka wymienił go niedawno wśród najważniejszych elementów promocyjnych gminy. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze