Artykuły
Euroregion: "Pradziad" już prawie pełnoletni
Autor: DAMIAN WICHER.
Publikacja: Środa, 23 - Październik 2013r. , godz.: 10:43
2 lipca 1997 roku w Jesieniku po kilkuletnich staraniach podpisano umowę ramową o utworzeniu polsko-czeskiego Euroregionu o nazwie - pochodzącej od najwyższego w okolicy szczytu górskiego - Pradziad. W zeszły czwartek, z rocznym poślizgiem, świętowano 15-lecie tego ponadgranicznego stowarzyszenia.
Obchody jubileuszu zbiegły się z otwarciem Centrum Współpracy Euroregionu Pradziad przy ulicy Klasztornej w Prudniku (budynek sanepidu).
- Inwestycja była realizowana dwuetapowo - mówi dla "TP" Radosław Roszkowski, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich EP. - Pierwszy etap obejmował stworzenie sali szkoleniowo-konferencyjnej wraz z zapleczem kuchenno-sanitarnym w ramach projektu unijnego o budżecie 60 tys. euro. Druga część biura została zrealizowana przy udziale pracowników wydziału infrastruktury starostwa. Euroregion zakupił ze środków własnych materiały budowlane, natomiast robocizna zostanie rozliczona w dłuższym okresie czasu w postaci czynszu, który płacić będzie powiatowi. Zatem takim oto chytrym sposobem osiągnęliśmy zamierzony cel.
Symbolicznego przecięcia wstęgi prezes Roszkowski dokonał wraz z Petrem Procházką, szefem czeskiej strony EP, a nową siedzibę poświecił ks. dr Stanisław Bogaczewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. Następnie licznie przybyli goście (ponad 100, a wśród nich m.in. twórcy Euroregionu Pradziad czy przedstawiciele innych euroregionów: polsko-rosyjskiego Łyna Ława i polsko-słowackiego Tatry) przeszli do Pałacu Fränkla, gdzie po lunchu odbyło się uroczyste podsumowanie dotychczasowej współpracy transgranicznej. Roszkowski i Procházka w swoim wystąpieniu przytoczyli kilka interesujących liczb. Euroregion Pradziad w ramach Phare CBC, INTERREG oraz Programu Operacyjnego Współpracy Terytorialnej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska rozdysponował już 11,3 mln euro na ponad 1000 projektów i inicjatyw ze sfery kultury, sportu, turystyki czy integracji społeczeństw po obu stronach granicy. Beneficjentami były m.in. samorządy i stowarzyszenia. EP realizuje także własne projekty. W latach 2014-2020 - wedle zapewnień ministra rozwoju regionalnego - budżety euroregionów powinny pozostać na poziomie obecnego okresu finansowania. Z myślą właśnie o tym okresie przygotowana została przez Opolską Fundację Inicjatyw Międzynarodowych strategia rozwoju współpracy polsko-czeskiej w Euroregionie Pradziad. Propozycji projektów jest wiele, wśród nich nie brakuje zadań dotyczących infrastruktury drogowej.
- Bardzo zależy nam na wprowadzeniu na listę flagowych przedsięwzięć drogi Łąka Prudnicka - Podlesie i dalej Zlate Hory - Osoblaha - Studnice - Głogówek - podkreśla w rozmowie z naszą gazetą Radosław Roszkowski. - Chcemy generować i promować takie produkty turystyczne, które przyciągną turystów na cały obszar Euroregionu. Marzy nam się przedłużenie linii kolei wąskotorowej z Osoblahy do Głubczyc i Racławic Śląskich. Kolejny temat, który nas nurtuje, dotyczy utworzenia szkoły polsko-czeskiej. Nie zabraknie także działań w zakresie sportu czy kultury, czyli tego co jest naszą domeną.
Spotkanie było również okazją do wręczenia medali osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy polsko-czeskiej na obszarze Euroregionu Pradziad. Listę uhonorowanych przedstawiamy poniżej.
SREBRNE MEDALE
Jan Roszkowski
Jeden z głównych inicjatorów i twórców Euroregionu Pradziad oraz Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Pomysłodawca m.in. nazwy Euroregionu oraz twórca statutów. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady polskiej części Euroregionu oraz przez wiele lat jego sekretarza. Był również członkiem Euroregionalnego Komitetu Sterującego oraz brał udział w pracach Komitetu Sterującego Programu Phare CBC. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gmin Dorzecza Osobłogi w latach 1996-2007. Inicjator i realizator wielu projektów współpracy.
Ryszard Wilczyński
W połowie lat 90., jako przewodniczący sejmiku samorządowego województwa opolskiego dostrzegał szanse rozwoju Opolszczyzny wynikające z jej przygranicznego położenia inspirując utworzenie euroregionu. Jako wojewoda opolski nadal wspiera działania związane z rozwojem terenów przygranicznych oraz integracją społeczeństw Polski i Czech. To m.in. dzięki jego decyzji możliwe było umiejscowienie Biura Euroregionu Pradziad na II piętrze budynku przy ul. Klasztornej 4 w Prudniku. Kontrolerzy wydatków programów transgranicznych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego należą do najsprawniejszych w Polsce, co umożliwia szybkie rozliczenie płatności.
Mirosław Aranowicz
Jeden z głównych inicjatorów i twórców Euroregionu Pradziad z ramienia Unii Turystycznej Ziemi Nyskiej, wraz z Janem Roszkowskim twórca wielu jego założycielskich dokumentów. Od początku powstania Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad aktywnie uczestniczył w pracach jego zarządu oraz komisji rewizyjnej.
Jiři Kratky
Jeden z głównych inicjatorów i twórców Euroregionu Pradziad. Pełnił również funkcję zastępcy przewodniczącego Parlamentu Euroregionu Pradziad. Burmistrz Jesenika, a następnie poseł na sejm Republiki Czeskiej, aktywnie działał m.in. na rzecz tworzenia nowych przejść granicznych oraz udrożnienia polsko-czeskich połączeń kolejowych.
Ivo Vykopal
Jeden z głównych inicjatorów i twórców Euroregionu Pradziad oraz jeden z sygnatariuszy umowy ramowej podpisanej 2 lipca 1997 r. dotyczącej utworzenia polsko-czeskiego euroregionu. Pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Euroregionu Pradziad oraz przewodniczącego rady czeskiej części Euroregionu.
Jiří Horáček
Dyrektor Departamentu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej. Wieloletni współprzewodniczący komitetów sterujących i monitorujących programy współpracy transgranicznej.
BRĄZOWE MEDALE
Stefan Czarnecki
Od 2000 do 2011 roku aktywnie uczestniczył w pracach Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad, jako skarbnik, wiceprezes ds. finansowych i członek. Był także członkiem Euroregionalnego Komitetu Sterującego i ekspertem oceniającym projekty.
Romuald Kamuda
Jeden z głównych inicjatorów i twórców Euroregionu Pradziad ze strony Unii Turystycznej Ziemi Nyskiej. Aktywnie uczestniczył w pracach Euroregionu jako przewodniczący rady jego polskiej części.
Józef Kotyś
Jako wicemarszałek województwa opolskiego aktywnie wspierał działania związane z rozwojem terenów przygranicznych oraz integracją społeczeństw Polski i Czech. Reprezentował województwo opolskie w pracach Komitetu Sterującego INTERREG IIIA i Komitetu Monitorującego POWT Czechy-Polska 2007-2013. Skutecznie zabiegał o dofinansowanie projektów z terenu województwa opolskiego.
Zdzisław Martyna
Jeden z głównych inicjatorów Euroregionu Pradziad oraz jeden z sygnatariuszy umowy ramowej podpisanej 2 lipca 1997r. dotyczącej utworzenia polsko-czeskiego euroregionu. Był także członkiem zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad oraz Euroregionalnego Komitetu Sterującego.
Marek Radom
Związany ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Pradziad od jego zawiązania w 2000 roku. Od 2000 do 2005 roku aktywnie uczestniczył w pracach zarządu jako prezes. Był także członkiem Komitetu Sterującego Programu PHARE CBC i Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Czechy - Polska 2004-2006.
Józef Skiba
Związany ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Pradziad od jego początku. Wcześniej współinicjator powołania Euroregionu i zastępca przewodniczącego rady jego polskiej części. Od 2000 do 2007 roku aktywnie uczestniczył w pracach Zarządu SGPEP jako sekretarz, wiceprezes ds. organizacyjnych i prezes. Był także członkiem Komitetu Sterującego dla Programu INTERREG III A Czechy- Polska 2004-2006. Od 2007 r. prezes Stowarzyszenia Rozwoju Dorzecza Osobłogi, aktywny inicjator i realizator wielu projektów polsko-czeskich.
Jan Szawdylas
Jeden z głównych inicjatorów i twórców Euroregionu Pradziad. Od samego początku aktywnie uczestniczył w jego pracach jako przewodniczący Parlamentu Euroregionu Pradziad oraz przewodniczący rady polskiej części Euroregionu.
Jan Woźniak
W latach 2003-2011 roku aktywnie uczestniczył w pracach zarządu jako skarbnik i wiceprezes. Był także członkiem Euroregionalnego Komitetu Sterującego.
Henryk Małek
Jeden z sygnatariuszy umowy ramowej o utworzeniu Euroregionu Pradziad, z ramienia Stowarzyszenia Rozwoju Gmin Dorzecza Osobłogi, jako burmistrz Białej działał na rzecz rozwoju współpracy.
Jacek Suski
Jeden z głównych inicjatorów i twórców Euroregionu Pradziad. Z ramienia Unii Turystycznej Ziemi Nyskiej uczestniczył w pracach nad sformalizowaniem, a następnie rozwojem polsko-czeskiej współpracy na terenie Euroregionu Pradziad. Jest także jednym z sygnatariuszy umowy ramowej podpisanej 2 lipca 1997 r.
Jaroslav Balcárek
Aktywny przedstawiciel Euroregionu w strukturach transgranicznych programów Phare CBC i INTERREG IIIA. W Programie Operacyjnym Współpracy Transgranicznej 2007-2013 członek Euroregionalnego Komitetu Sterującego.
Stanislav Navrátil
W związku z wykonywaną funkcjąstarosty powiatu Bruntal pomagał w tworzeniu Euroregionu. Członek Rady Euroregionu do 2006 r., członek komitetu monitorującego Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIII A.
František Struška
Członek rady i wiceprzewodniczący czeskiej części euroregionu w latach 2008-2010.
Vítězslav Odložilík
Jeden z założycieli Euroregionu, aktywny członek jego rady w latach 1997-2010.
Renata Ramazanova
Od momentu związania się z Urzędem Miasta w Krnovie w latach 90. bardzo aktywnie działa na rzecz rozwoju pogranicza. W latach 2006-2011 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej w czeskiej części Euroregionu Silesia. W czeskiej części Euroregionu Pradziad jest członkiem rady. Inicjuje i realizuje liczne projekty polsko-czeskiej współpracy. Nominowana na wniosek strony polskiej.
EUROREGION PRADZIAD
liczba samorządów członkowskich:
część polska: 32 gminy i 6 powiatów
część czeska: 72 miasta i gminy oraz członek wspierający - Kraj Ołomuniecki
powierzchnia:
część polska: 5.554 km2
część czeska: 1.900 km2
liczba mieszkańców:
część polska: ok. 730.000
część czeska: ok. 130.000
ZARZĄD STOWARZYSZENIA GMIN POLSKICH EUROREGIONU PRADZIAD
prezes
Radosław Roszkowski
wiceprezesi
Edward Szupryczyński
Norbert Rasch
skarbnik
Andrzej Kasiura
sekretarz
Bernard KubataPowrót do wyboru artykułu +
Komentarze