Artykuły
Prawa miejskie Korfantowa: Dwadzieścia lat minęło
Autor: RYSZARD NOWAK.
Publikacja: Środa, 25 - Wrzesień 2013r. , godz.: 03:12
Korfantów uzyskał średniowieczne prawa miejskie prawdopodobnie już w drugiej połowie XIV wieku. Ponownie statuty miejskie nadano osadzie o nazwie Friedland w 1867 r. Niestety po roku 1945 roku miejscowość nie odzyskała praw miejskich.
Po wojnie w Korfantowie osiedlili się repatrianci polscy, w większości z byłych Kresów II Rzeczypospolitej. Dopiero po przemianach ustrojowych i społecznych po 1989 r. wśród mieszkańców coraz silniejsze były dążenia do uzyskania dla Korfantowa praw miejskich.
Dwadzieścia lat wcześniej
10 maja 1992 r. odbyło się w Korfantowie zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy podjęli uchwałę w sprawie przywrócenia miejscowości praw miejskich. Jednym z uczestników tego zebrania był Jarosław Szewczyk, obecny sekretarz Urzędu Miejskiego w Korfantowie.
- Uchwała została poparta konsultacjami społecznymi - wspomina Jarosław Szewczyk. - Powołana została komisja do spraw przywrócenia praw miejskich dla Korfantowa. W konsultacjach wzięło udział 728 osób, tj. 53 proc. dorosłych mieszkańców miejscowości i zdecydowana większość, bo 728 osób opowiedziało się za statusem miasta.
Instytut Śląski w Opolu opracował monografię gminy Korfantów, powołano również nadzwyczajną komisję do spraw przywrócenia praw miejskich. Rada i Urząd Gminy opracowały wniosek do Rady Ministrów w tej sprawie. Wójt Zdzisław Martyna (obecnie burmistrz) przesłał kompletną dokumentację. 23 lipca 1993 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, na mocy którego z dniem 13 sierpnia nadano dla Korfantowa prawa miejskie. Akt nadania podpisała ówczesna prezes Rady Ministrów Hanna Suchocka. 1 września 1993 r. w gmachu Urzędu Rady Ministrów, w Sali Okrągłego Stołu Jan Maria Rokita - szef URM wręczył wspomniany dokument. W uroczystości uczestniczyli wójt Zdzisław Martyna i przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Nowacki.
10 września o godz. 17.00 w odświętnie udekorowanej sali widowiskowej Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji odzyskania przez Korfantów praw miejskich z udziałem m.in. wicepremiera Pawła Łączkowskiego, wojewody opolskiego Ryszarda Zembaczyńskiego, wójtów i burmistrzów okolicznych gmin. W godzinach wieczornych ks. infułat Helmut Sobeczko z Opola odprawił w korfantowskim kościele parafialnym, z udziałem księży w terenu gminy, Mszę św. w intencji mieszkańców miasta. Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz ks. Andrzej Ziółkowski. Na terenie miasta zorganizowano wiele okazjonalnych i rozrywkowych imprez.
Oto kilka wypowiedzi z tamtego okresu:
Henryk Małek (ówczesny burmistrz Białej): - My, sąsiedzi korfantowskiej gminy, cieszymy się z tego awansu. To korzystne dla całego naszego regionu. Sądzę, że to doniosłe wydarzenie doda władzom miasta i jego mieszkańcom nowej energii do działania z pożytkiem dla wszystkich.
Tadeusz Nowacki (przewodniczący Rady Miejskiej): - Dla nas wszystkich to doniosłe wydarzenie. Obecnie musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby miasto było ładne, zadbane, aby dobrze się w nim żyło i pracowało. Jakim będziemy miastem zależy tylko od nas samych. Nasze miasto może być dynamiczne, prężne, oddziaływujące na całą okolicę.
Ks. Andrzej Ziółkowski (proboszcz parafii Korfantów): - Jako mieszkaniec cieszę się z uzyskania praw miejskich. Mam nadzieję, że to wyzwoli w ludziach energię, chęć do konkretnego, twórczego działania. Dla nas wszystkich ważne byśmy działali w tym kierunku aby było lepiej i sprawiedliwiej.
Józef Kurek (wójt gminy Łambinowice): - Cieszy mnie awans do grona miast naszych sąsiadów. Dostrzegam w tym szanse na obustronnie korzystną współpracę. Możemy między innymi podjąć się wspólnie realizacji wielu zadań. Jestem tym bardziej usatysfakcjonowany doniosłym wydarzeniem, ponieważ w przeszłości byłem mieszkańcem korfantowskiej gminy.
Po dwudziestu latach
13 sierpnia 2013 r. w sali Ośrodka Kultury w Korfantowie odbyła się okolicznościowa sesja Rady Miejskiej z okazji dwudziestolecia odzyskania praw miejskich. Uczestnicy uroczystości wysłuchali wystąpienia burmistrza Korfantowa Zdzisława Martyny, który jest jednym z dwóch osób najdłużej sprawujących funkcję szefa gminy na Opolszczyźnie. On też położył niemałe zasługi w działaniach na rzecz tego, aby Korfantów ponownie został ponownie miastem. Martyna złożył radnym wszystkich sześciu minionych kadencji podziękowania za pracę na rzecz miasta. Zwrócił uwagę na znaczące zasługi byłego przewodniczącego Rady Tadeusza Nowackiego w tym zakresie. W początkowych latach minionego dwudziestolecia korfantowska gmina była dwukrotnie Mistrzem Gospodarności na Opolszczyźnie.
Burmistrz w skrócie przedstawił bilans dokonań gminy w kresie minionego dwudziestolecia. W tym czasie Korfantów i część miejscowości uzyskała dostęp do gazu ziemnego, poprawiła się znacząco infrastruktura drogowa, nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego, sieci kanalizacyjnej itp. Standardowym wizerunkiem gminy była budowa nowoczesnego gimnazjum w Korfantowie. Wszystkie te przedsięwzięcia wymagały wielu działań i wysiłków samorządowców oraz włodarzy gminy. Burmistrz Martyna gorąco dziękował im za wkład pracy na rzecz dalszego rozwoju miasta i gminy.
W dalszej części uroczystości sekretarz gminy Jarosław Szewczyk przedstawił bilans dokonań trzech mieszkańców nominowanych do przyznania zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej tytułu "Zasłużony dla Gminy Korfantów".
Do tego zaszczytnego tytułu nominowani zostali:
- Tadeusz Żabski z Włodar, obecnie dyrektor szkoły stowarzyszeniowej w tej miejscowości, zasłużony na Opolszczyźnie działacz samorządowy,
- Edmund Borzemski - emeryt, długoletni poeta, autor wielu wierszy publikowanych w prasie lokalnej i licznych almanachach, animator kultury, organizator wielu spotkań literackich twórców z kraju i zagranicy i spotkań poetyckich oraz rozwoju lokalnego życia kulturalnego,
- Wacław Baranowski - były sołtys przez okres dwunastu lat w Ścinawie Nyskiej, przez dwie kadencje na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych odznaczony m. In. Odznaczeniem "Zasłużony Opolszczyźnie" i "Zasłużonym dla Ziemi Nyskiej".
Odznaczonym akty nominacyjne wręczyli Kazimierz Didyk - przewodniczący Rady Miejskiej i Zdzisław Martyna - burmistrz Korfantowa.
W krótkim wstąpieniu Antoni Konopka - członek Zarządu Województwa Opolskiego wręczył na ręce przedstawicieli Korfantowa list gratulacyjny od marszałka Województwa. Oddzielny list gratulacyjny otrzymał Borzemski od Urzędu Marszałkowskiego w Opolu wraz z pamiątkową książką autorstwa opolanki prof. Doroty Simonides. Okolicznościowa książka została przyznana również matce poety.
Z okazji rocznicowego spotkania głos zabrali m.in. poseł Janina Okrągły z Prudnika, przedstawiciele powiatów, gmin ościennych i inni goście.
Na zakończenie uroczystości w części artystycznej wystąpili członkowie Teatru Muzycznego "Iwia" z Gliwic.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze