Artykuły
Powiatowa oświata: Obawiali się nieodpowiedniego traktowania
Autor: DAMIAN WICHER.
Publikacja: Środa, 18 - Wrzesień 2013r. , godz.: 12:02
Powiatowa oświata: Obawiali się nieodpowiedniego traktowania
Na pytania dotyczące prudnickiej oświaty powiatowej odpowiada starosta Radosław Roszkowski
- Czy w wyniku utworzenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ramach tej jednostki będzie istniał dalej Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku, czy ulegnie likwidacji, a w skład CKZiU wejdą poszczególne szkoły dotychczasowego zespołu?
- Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku został rozwiązany uchwałą Rady Powiatu z dnia 28 maja tego roku. Szkoły i placówki oświatowe wchodzące dotychczas w skład ZSZ nr 1 zostały włączone w nowo utworzone CKZiU, a są to: Technikum nr 1, Technikum Uzupełniające, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3, Specjalna Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Dorosłych, II Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące, I Liceum Profilowane, Szkoła Policealna nr 1, Szkoła Policealna nr 2 dla Dorosłych, Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Prudniku - umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.
- Czy w następstwie łączenia ZSZ nr 1 ze szkołami w Białej, uczniowie tych ostatnich zostali rozproszeni po innych klasach?
- W Zespole Szkół w Białej zostały ostatnio już tylko klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej, które zostały w całości przeniesione jako oddziały do CKZiU, w związku z czym uczniowie nie zostali rozproszeni po innych klasach.
- Po ilu uczniów liczą te klasy?
- Klasa I - 17 uczniów, klasa II -18 i klasa III - 16.
- Młodzież z Białej pobiera naukę na Prężyńskiej. Skąd pomysł izolacji przed rówieśnikami z Podgórnej? To na pewno dobre rozwiązanie?
- Młodzież z ZSZ w Białej została umieszczona w budynku szkoły przy ul. Prężyńskiej na prośbę rodziców i nauczycieli, którzy obawiali się problemów aklimatyzacyjnych w dużej placówce, jak też nieodpowiedniego traktowania przez młodzież z Podgórnej. Jest to zapewne chwilowe rozwiązanie, ale trudno też mówić o pełnej izolacji, ponieważ młodzież z Podgórnej przychodzi na zajęcia w pracowniach specjalistycznych, warsztatach i na zajęcia wychowania fizycznego na ul. Prężyńską.
- Czy za uczniami z Białej przyszli nauczyciele?
- Tak. Nauczyciele uczący dotychczas w ZSZ w Białej nadal będą prowadzić nauczanie w tych 3 oddziałach przejętych z tamtejszej szkoły.
- Ilu?
- 7 nauczycieli.
- Na wiosnę część nauczycieli ZSZ nr 1 została zwolniona, pozostałym w dużej mierze zmniejszono godziny. O ilu osobach mowa?
- 6 nauczycieli dostało wypowiedzenia z pracy (3 zostało przywróconych do pracy po zakończeniu naboru do klas pierwszych i skierowaniu do uzupełniania etatu), 1 przeszedł na świadczenie kompensacyjne (skorzystał z uprawnień emerytalnych), a 17 dostało w dniu 31 maja br. ograniczenia wymiaru zatrudnienia (w obecnym, zaktualizowanym po naborach projekcie organizacyjnym jest ich 9). Obecnie weryfikujemy potencjalne godziny ponadwymiarowe w pozostałych szkołach powiatowych i będziemy się starali obdzielić tymi nadgodzinami najbardziej poszkodowanych nauczycieli.
- Jaki w związku z tym był sens zatrudniać "nowych" nauczycieli z Białej?
- Nie zatrudniono "nowych" nauczycieli z Białej. 7 nauczycieli kontynuuje nauczanie w istniejącej w ramach CKZiU Zasadniczej Szkole Zawodowej. Osoby te były ujęte w arkuszu organizacyjnym ZS w Białej składanym do 30 kwietnia br. i wraz z oddziałami szkolnymi przeszły do nowego Zespołu.
- Co z praktykami zawodowymi w CKZiU? Uczniowie z klas w Białej dalej będą mieli odpłatne w odróżnieniu od uczniów z ZSZ nr 1?
- Nie jest nam wiadomo, aby uczniowie ZSZ w Białej płacili za praktyki. Pełniąca do niedawna obowiązki dyrektora ZS w Białej Grażyna Osmęcka kategorycznie zaprzeczyła tym informacjom i poinformowała, że to młodociani pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za praktyki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Pan starosta wypowiadał się wcześniej krytycznie o dużej liczbie wicedyrektorów w ZSZ nr 1 i Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego. Mowa o tym była podczas ogłaszania potrzeby szukania oszczędności w oświacie. Dlaczego wobec tego w nowym CKZiU powołano obok dyrektora Wiesława Kopterskiego aż trzech zastępców: Danutę Czerniak (była dyrektor ZSZ nr 1), Artura Zapałę (radny powiatowy) i Jarosława Matczaka? Czy rzeczywiście potrzebne jest tak szerokie grono dyrektorskie?
- W związku z wprowadzonymi zmianami organizacyjnymi liczba etatów wicedyrektorów nie zmieniła się - są nadal 2 etaty wicedyrektorów. Etaty te są podzielone pomiędzy 3 wicedyrektorów: Danutę Czerniak, dotychczasową dyrektor - 3/4 etatu (w przydziale czynności jest przewidziany nadzór pedagogiczny), Artura Zapałę, dotychczasowego nauczyciela tej szkoły - 3/4 etatu (w przydziale czynności są przewidziane sprawy wychowawcze i nadzór nad kształceniem zawodowym) i Jarosława Matczaka - również dotychczasowego nauczyciela - 1/2 etatu (wicedyrektor ds. Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Prudniku). Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego mieści się w dwóch odrębnych kompleksach budynków. W skład CKZiU wchodzą szkoły i placówki realizujące zupełnie różne zadania, w tym szkoły dla dorosłych i PCKP, którego zadaniem jest współpraca z pracodawcami, Powiatowym Urzędem Pracy i organizacja kursów kwalifikacyjnych. Zaoszczędzony został natomiast etat dyrektorski z Białej.
- W gronie dyrektorskim nie ma nikogo z byłej już placówki w Białej. Nie było kandydatów, czy zabrakło dobrej woli zarządu powiatu w trakcie dokonywania wyboru?
- Stanowska kierownicze w szkole powierza nie zarząd powiatu, a dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i organu prowadzącego (powiatu - red.). Dotychczasowa pani dyrektor ZS w Białej przeszła na emeryturę.
- Jak wygląda sytuacja ze staraniami, aby nasze CKZiU weszło w skład centrów kształcenia zawodowego na Opolszczyźnie? Co ewentualnie udało się uzyskać w zarządzie województwa? Proszę też wyjaśnić, o co w ogóle "idzie gra" - na co i jakiego rzędu środki można pozyskać?
- Po długich bojach udało się doprowadzić do sytuacji, że w Prudniku będziemy kluczowym dla województwa ośrodkiem w kształceniu w zawodach rolniczych i okołorlolniczych oraz medycznych. Nie wiemy jeszcze, czy aby tak się stało Zespół Szkół Rolniczych będzie musiał zostać wchłonięty przez CKZiU, czy nie. Zgodnie z uzgodnieniami baza sprzętowa do kształcenia zawodowego w zawodach medycznych (np. technik ortopeda) ma zostać ulokowana w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego na ul. Prężyńskiej. Uzyskaliśmy zatem najwięcej spośród powiatów nie ujętych w pierwotnych planach Urzędu Marszałkowskiego. Na doposażenie i modernizacje obiektów powinniśmy uzyskać nawet 850 tys. euro.
- Zespół Szkół w Głogówku i Zespół Szkół Rolniczych też wejdą w skład CKZiU w Prudniku?
- Na razie nie, co w przypadku ZSR wydaje się błędem, ale tak zadecydowała większość nauczycieli tej szkoły. W związku z niżem demograficznym, zmniejszającą się liczbą uczniów w naszych szkołach, w przyszłości wciąż jest możliwe utworzenie jednego dużego CKZiU, z udziałem obu wymienionych placówek oświatowych.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze