Artykuły
Szlachetna Paczka: Pokażmy, że też potrafimy
Autor: ROZMAWIA ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 4 - Wrzesień 2013r. , godz.: 12:43
"Szlachetna Paczka" to ogólnopolska akcja, o której coraz więcej mówi się i pisze w mediach. Na jej temat rozmawiamy z liderką SzP w Prudniku Anną Surmiak.
- Szlachetna Paczka - na czym polega ta akcja?
- Szlachetna Paczka jest ogólnopolskim projektem pomagającym rodzinom żyjącym w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku w naszej miejscowość powstał jeden z jej 500 rejonów. W każdym rejonie wolontariusze odwiedzają najbardziej potrzebujących w swoim otoczeniu i przygotowują ich opisy, które pod zmienionymi imionami zamieszczane są w systemie internetowym Szlachetnej Paczki. Konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi - darczyńca, którym może być każdy z nas po przeczytaniu opisu przygotowanego przez wolontariusza wybiera rodzinę, której chce pomóc. To jest właśnie element, który wyróżnia Szlachetną Paczkę spośród innych akcji społecznych, darczyńca zna historię rodziny, przyczynę jej trudnej sytuacji i listę potrzeb. Wie, komu pomaga i wie również dzięki wolontariuszowi jak rodzina zareagowała na pomoc.
- Jak wybiera się osobę, której chce się pomóc?
- Osobę, a raczej rodzinę, której chce się pomóc wybiera się poprzez system internetowy Szlachetnej Paczki, w którym zamieszczane są opisy rodzin przygotowane przez wolontariuszy. Dostęp do bazy opisów zostaje otwarty między 15-16 listopada. Osoba chcąca przygotować pomoc musi wejść na stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl po tej dacie i postępować zgodnie z instrukcjami tam zamieszczonymi, wtedy uzyska dostęp do ankiet przeprowadzonych przez wolontariuszy dotyczących sytuacji rodziny, a także produktów jakie rodzina w danej chwili najbardziej potrzebuje. Zwykle darczyńcą nie jest jedna osoba, ale całe rodziny, czy też klasy szkolne.
- Nie ma obawy, że dary zostaną po prostu zmarnowane?
- Obawa taka zawsze istnieje jednak jest ona znacznie mniejsza niż w innych akcjach społecznych. Ponieważ dzięki osobistemu spotkaniu wolontariusza z osobą potrzebującą, wolontariusz poznaje rodzinę i jest w stanie stwierdzić czy dana rodzina jest roszczeniowa i nie zasługuje na pomoc czy też jest to rodzina, dla której Szlachetna Paczka może być impulsem dla zmiany ich życia. Może to np. stwierdzić poprzez obserwowanie mieszkania rodziny podczas wizyty czy jest skromnie, ale czysto czy też po mieszkaniu porozrzucane są puste butelki po alkoholu. Najczęściej rodziny, które nie przyznają się do swojej biedy, najbardziej potrzebują pomocy i wynoszą z niej największe pożytki.
- Jak można zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?
- Wolontariuszem może zostać osoba, która najpóźniej 21 października tego roku będzie osobą pełnoletnią. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę www.superw.pl. Na mapie zamieszczonej na stronie należy odszukać rejon Prudnik i kliknąć "dołącz do drużyny". Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kolejnym krokiem jest rozmowa z liderem rejonu i zmienianie świata. Zapraszam również do polubienia strony projektu na Facebooku -> Szlachetna Paczka - Prudnik, gdzie jest zamieszczone wiele ciekawych informacji o projekcie. Rekrutacja wolontariuszy trwa do 15 października.
- Jakie obowiązki ma wolontariusz?
- Wolontariusz musi obowiązkowo wziąć udział w szkoleniu, które odbędzie się w jedna sobotę pod koniec września lub na początku października, na terenie naszego miasta. Kolejnym jego zadaniem jest spotkanie z potrzebującą rodziną, wskazaną przez lidera rejonu i przeprowadzenie z nią ankiety na temat jej sytuacji życiowej i produktów jakie potrzebuje. Następnie wolontariusz tworzy opis rodziny potrzebującej, u której została przeprowadzona ankieta i wprowadza go do systemu internetowego. Współpracuje i kontaktuje się z osobą przygotowującą paczkę. Dostarcza paczkę do rodziny potrzebującej oraz pisze dla darczyńcy relacje z reakcji rodziny na paczkę. Łącznie jest to około 40 godzin pracy w różnym natężeniu na różnych etapach projektu.
- Jakie są terminy związane z akcją, kiedy paczki trafiają do odbiorcy?
- Terminów jest kilka, pierwszym z nich jest zakończenie kampanii Super, w tym roku przypada on na 15 października, do tego dnia przyjmowane są zgłoszenia na wolontariusza. Kolejną bardzo ważną datą jest otwarcie bazy opisów Paczki, ma ono miejsce 15/16 listopada, od tego momentu darczyńcy mogą wybierać rodziny, którym chcą pomóc. Najważniejszym terminem jest Finał Paczki, w tym roku przypada na 6-7 grudnia, w tych dniach paczki dostarczane są do osób potrzebujących.
- W jaki sposób paczki są przekazywane, podczas specjalnego spotkania, są dostarczane do domu potrzebującego?
- Darczyńca po przygotowaniu paczki i zapakowaniu jej w kolorowy papier w podobny sposób jak robi się to na święta, dostarcza ją do magazynu, który będzie znajdował się na terenie Prudnika. Tam spotyka się z wolontariuszami i otrzymuje od nich drobny symboliczny upominek w podzięce za przygotowanie paczki. Ma to miejsce w weekend 6-7 grudnia. Następnie kierowcy, którzy również są wolontariuszami zawożą paczkę do rodziny potrzebującej i obserwują jej reakcję podczas otwierania paczki. Jest to bardzo wzruszający moment, bo nierzadko pojawiają się łzy na widok zwykłej dla osób żyjących w normalnych warunkach pasty Colgate, kompletu pościeli, czy nawet kakao. A gdy pojawi się jakiś droższy prezent, to czasami radość może przerosnąć wszelkie wyobrażenia.
- Jak do tej pory akcja rozwijała się w Prudniku, w powiecie?
- W naszym powiecie projekt nie miał jeszcze miejsca w żadnej z miejscowości, w tym roku jest pierwszy raz i mam nadzieję, że osiągnie sukces skutkujący dalszym jego rozwojem na naszym terenie w kolejnych latach. Celem jest zebranie dziesięciu wolontariuszy, którzy mają połączyć biednych i bogatych. Tylko w 2012 roku Paczka dotarła w całej Polsce do 13 235 rodzin w potrzebie, pokażmy, że i nasz region potrafi. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Rozmowy TP
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze