Artykuły
Setna rocznica urodzin Edmunda Osmańczyka: Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Środa, 14 - Sierpień 2013r. , godz.: 09:20
To jedno z przykazań "Dekalogu Edmunda Osmańczyka" - obywatela świata, mocno związanego z Opolem i Opolszczyzną. 10 sierpnia tego roku przypada setna rocznica urodzin autora wielokrotnie nagradzanej "Encyklopedii ONZ i stosunków międzynarodowych".
Ważną rolę w życiu Edmunda Osmańczyka odegrała przynależność w latach 1932-1939 do Związku Polaków w Niemczech /.../ To on wymyślił dla Związku nazwę "Rodło" z połączenia wyrazów "rodnica" i "godło" /.../ On też jest autorem słów: "I nie ustaniem w walce/ Siłę słuszności mamy/ I mocą tej słuszności/ Wytrwamy i wygramy" - pieśni Polaków w Niemczech, powstałej 80 lat temu, w styczniu 1933 roku (miał wtedy Osmańczyk 20 lat). Pieśń ta, w wykonaniu orkiestry symfonicznej rozpoczęła 75 lat temu, w 1938 roku pierwszy Kongres Polaków w Niemczech, a w połączeniu z pięcioma prawdami Związku, z których jedna brzmi: "Polska Matką twoją, nie wolno mówić o Matce źle" - po dzień dzisiejszy nie traci aktualności."
To fragment wystąpienia pani poseł - Janiny Okrągły w czasie obrad Sejmu RP - 24 lipca. To była prezentacja postaci posła na Sejm z ziemi opolskiej sześciu kadencji, senatora i członka Rady Państwa, wybitnego polskiego publicysty, reportera i działacza społeczno-politycznego, zakończona zaproszeniem na eksponowaną w salach Sejmu wystawę "Edmund Osmańczyk 1913 - 1989 - w setną rocznicę urodzin".
Na uroczystość otwarcia wystawy przyjechali członkowie zarządu województwa opolskiego: Roman Kolek i Barbara Kamińska, był wnuk E.Osmańczyka - Szymon i 40-osobowa grupa z Opolszczyzny, głownie z Opola, ale też kilka osób z Głogówka z burmistrzem - Andrzejem Kałamarzem i panią wiceburmistrz - Barbarą Wróbel, a także trzy panie związane z biurami poselskimi Janiny Okrągły: Danuta Hejneman z Prężyny oraz Dorota Janczak i Anna Mierzwińska z Prudnika.
Otwarcia wystawy dokonali: wdowa po E.Osmańczyku - Jolanta Klimowicz, marszałek Senatu RP - Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Sejmu RP - Cezary Grabarczyk, a gospodarzami wystawy byli opolscy posłowie: Janina Okrągły, która zaangażowała się w sprowadzenie ekspozycji i Leszek Korzeniowski. Fotogramy przedstawiają życie i działalność E.Osmańczyka od dzieciństwa, aż po ostatnie dni, również wybrane, ponadczasowe fragmenty z jego dzieł "tak, by kolejne pokolenia poznawały postać Osmańczyka, jego ogromną znajomość stosunków polsko - niemieckich, a przede wszystkim jego kulturę i mądrość polityczną", co podkreśliła na wernisażu Urszula Zajączkowska - dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, które ekspozycję przygotowało.
Wszyscy goście po wernisażu zaproszeni zostali na obiad i kawę w sejmowej restauracji, a potem na spacer po warszawskiej Starówce.
10 sierpnia, w setną rocznicę urodzin Edmunda Osmańczyka, wystawa została otwarta na opolskim Rynku. Tego dnia została też odprawiona msza święta w intencji jubilata w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu, a po niej złożone kwiaty na grobie Edmunda Osmańczyka, nieopodal kościoła.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze