Artykuły
Narodowy Spis Powszechny w powiecie prudnickim: Co dziesiąty Ślązak
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 7 - Sierpień 2013r. , godz.: 09:49
Według Narodowego Spisu Powszechnego co dziesiąty mieszkaniec powiatu prudnickiego identyfikuje się ze śląskością. Warto jednak pamiętać, że w tej grupie znaczna część osób określiła swoją narodowość główną jako polską lub niemiecką. Jaka to część, tego GUS jeszcze nie ujawnił.
Takie są wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2011 przedstawione przed kilkoma dniami przez Główny Urząd Statystyczny. Dokładnie 6074 osoby (10,5 proc.) z powiatu prudnickiego stwierdziły, że identyfikują się ze śląskością, bądź to w formie podstawowej - narodowej, bądź dodatkowej, jako tożsamość "uzupełniająca".
Na mapie Polski dało to powiatowi prudnickiemu 27. pozycję. Najwięcej Ślązaków w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców danego powiatu, jest w regionie rybnickim - 41,5 proc. populacji, z kolei w liczbach rzeczywistych na czele stoją Katowice - 78838 osób. W województwie opolskim ze śląskością sympatyzuje 29 proc. mieszkańców powiatu strzeleckiego (najwięcej na Opolszczyźnie), krapkowickiego - 25,9 i opolskiego ziemskiego - 20,3.
Wiele osób uznało, że liczby te dotyczą osób, które zadeklarowały narodowość śląską, a więc zwartą grupę osób dla których Śląsk jest jedyną ojczyzną. Nic bardziej mylnego. Jak pamiętamy w ankiecie NSP były dwie rubryki, w których określaliśmy swoją podstawową narodowość oraz - to nie był obowiązek - tożsamość dodatkową, z którą się identyfikujemy. Przedstawione liczby dotyczyły tych dwóch grup, a więc również kilkusettysięcznej grupy osób, które uznały narodowość polską lub niemiecką jako podstawową. Różnice są olbrzymie, bo o ile 809 tys. osób w Polsce określiło identyfikację narodową lub etniczną jako śląską, o tyle jako podstawową wskazało ją "tylko" 418 tys. Tak więc na procentowe określenie zdeklarowanych Ślązaków - w opcji podstawowej - w powiecie prudnickim przyjdzie nam jeszcze poczekać. Z czasem GUS opublikuje również dokładne dane z podziałem na gminy.
Podczas poprzedniego spisu narodowość śląską w powiecie prudnickim zadeklarowało 819 mieszkańców (gminy: Biała - 571, Głogówek - 219, Lubrza - 29), narodowość polską wskazało 49508 osób, niemiecką - 9433 i romską - 115. W powiecie prudnicki Ślązaków przybywa głównie kosztem osób, które dotychczas identyfikowały się z niemieckością.
Śląscy autonomiści z entuzjazmem przyjęli zaprezentowane wyniki, choć na portalach informacyjnych regionalnych i lokalnych mediów trudno znaleźć informację o tym, że podane liczby dotyczą również zdeklarowanych Polaków i Niemców. Z kolei Andrzej Stania - prezes Związku Górnośląskiego stwierdził w rozmowie z dziennikarzem "Dziennika Zachodniego", że wyniki spisu powszechnego dotyczące narodowości śląskiej nie interesują go, ponieważ takiej narodowości nie ma.
W związku z tym, że GUS wciąż opracowuje dane NSP, przedstawione powyżej liczby mogą ulec zmianie.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze