Artykuły
Szlachetna akcja podczas Dni Białej: 113 potencjalnych dawców
Autor: KATARZYNA STROKA.
Publikacja: Środa, 24 - Lipiec 2013r. , godz.: 12:07
Światowy rejestr dawców szpiku wzbogacił się o 113 osób chcących nieść pomoc chorym zmagającym się z nowotworami krwi. Właśnie tylu Potencjalnych Dawców Szpiku zarejestrowało się podczas tegorocznych Dni Białej (6-7 lipca). Ten dobry wynik cieszy szczególnie dlatego, że wiąże się ze wzrostem świadomości społecznej na temat przeszczepu szpiku kostnego. Większość osób włączających się do akcji poszukiwała bowiem informacji o tym, jak wygląda honorowe dawstwo szpiku, jaka jest procedura pobierania materiału do przeszczepu, co należy zrobić aby się zarejestrować. To cieszy, bo w społeczeństwie ciągle wiedza ta jest stosunkowo na niskim poziomie. W trakcie akcji można było wiele z pojawiających się wątpliwości rozwiać - organizatorzy i osoby z Fundacji Przeciwko Leukemii odpowiadali na pojawiające się wśród rejestrujących się pytania, przytaczali historie dawców i biorców, opowiadali o procedurach przeszczepu.
Najczęściej pojawiającą się obawą było przekonanie, że już w trakcie rejestracji pobiera się szpik kostny u potencjalnych dawców - nic bardziej mylnego, podczas akcji pobierano jedynie 4 ml krwi do badań, szpik pobiera się dopiero w momencie znalezienia zgodnego biorcy. Należy także podkreślić, że zarówno w trakcie rejestracji, jak i przeszczepu, stosuje się sprzęt jednorazowy - igły, rękawiczki, próbówki - żadna z tych rzeczy nie była wcześniej używana przez żadną inną osobę. Wiele osób ciągle uważa, że oddanie szpiku to zabieg bardzo bolesny, wymagający pobierania materiału z kręgosłupa (zapewne myli się go z nakłuciem lędźwiowym, tzw. punkcją kręgosłupa). Warto więc wielokrotnie powtarzać - szpiku do przeszczepu nie pobiera się z kręgosłupa. Można pobrać go z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym, lecz coraz częściej stosuje się metodę pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej - zabieg ten przypomina zwykłą transfuzję krwi i nie wymaga znieczulenia. Wiele osób obawiało się także, że odda szpik komuś obcemu, a jak zachoruje ktoś z rodziny nie będzie mógł mu pomóc. Szpik można oddać kilkakrotnie w ciągu życia, ponieważ szybko się regeneruje. W Fundacji Przeciwko Leukemii jest kilku honorowych dawców szpiku, którzy oddali swój szpik 2-3 razy. Te osoby funkcjonują normalnie, pracują, nie odczuwają w związku z przeszczepem żadnych dolegliwości. Nasza himalaistka - Anna Czerwińska - także jest honorowym dawcą szpiku - miesiąc po oddaniu szpiku zdobywała K2. To chyba najlepszy dowód na to, że oddanie szpiku nie ogranicza nas i naszego funkcjonowania.
Organizatorzy akcji oraz Fundacja Przeciwko Leukemii wraz z ośrodkiem dawców szpiku Medigen serdecznie dziękują wszystkim, którzy zarejestrowali się jako Potencjalni Dawcy Szpiku - każda z tych 113. osób przyczyniła się do zwiększania szans na wyleczenie wielu osób zmagających się z chorobą nowotworową. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze