Artykuły
Inwestycja: Basen i sala za 11 milionów
Autor: DAMIAN WICHER.
Publikacja: Środa, 12 - Czerwiec 2013r. , godz.: 01:36
Firma "Wema" Józefa Moszka z Pokrzywnicy (powiat kędzierzyńsko-kozielski) zbuduje kompleks sportowo-rekreacyjny na Jasionowym Wzgórzu w Prudniku.
Gmina rozstrzygnęła właśnie przetarg, do którego stanęło 16 podmiotów. Wyłoniony wykonawca zrealizuje zadanie za niecałe 11 mln zł, tj. o 2 mln taniej niż przewidziano w kosztorysie inwestycji. Inwestor liczy także na ponad 3 mln dofinansowania z "Totolotka". Jego wniosek pozytywnie rozpatrzył Urząd Marszałkowski, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Ministerstwo Sportu i Turystyki.
- Mamy pełne przekonanie, że dostaniemy to dofinansowanie, co oznacza, że tak naprawdę gminę to będzie kosztowało ok. 8 mln, chyba że pojawią się jeszcze inne możliwości skorzystania z pieniędzy zewnętrznych, czego nie wykluczam - mówi burmistrz Franciszek Fejdych. - Inwestycja jest rozłożona na 5 lat, z możliwością skrócenia tego okresu. Mamy dzisiaj kryzys, więc ostrożnie musimy planować przyszłość.
Obiekty sportowe - basen i sala - powstaną w sąsiedztwie kompleksu boisk przy ul. Podgórnej.
- Niewykluczone, że w trakcie realizacji inwestycji będziemy zastanawiali się nad doprojektowaniem niewielkiej niecki pod potrzeby małych dzieci i być może zrobimy jedno lub dwa jacuzzi. Natomiast zdecydowanie stwierdzam, że nie mamy zamiaru budowania aquaparku, chcemy zbudować basen sportowy z prawdziwego zdarzenia z urządzeniami towarzyszącymi - kontynuuje burmistrz.
Roczny koszt utrzymania basenu wraz z salą - biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące ceny - to ok. 980 tys. zł. Z obiektów w godzinach lekcyjnych będą korzystać uczniowie pobliskich szkół, popołudniami zaś mieszkańcy. W nowym kompleksie na pewno nie będą rozgrywane popularne w mieście mecze koszykówki Pogoni, ponieważ widownię przewidziano dla zaledwie 200 osób. Ich areną nadal będzie hala OSiR-u przy ulicy Łuczniczej, która ma być przebudowana w bliżej nieokreślonym terminie.
- Chcemy tam zwiększyć ilość miejsc na widowni, aczkolwiek na ten moment nie jest to zasadne. Mamy gotowy projekt zadaszenia części tarasowej pod kątem dodatkowych szatni i urządzeń sanitarnych. Posiadamy też projekt związany z wejściem na balkony od strony hali. Natomiast wszystkie te projekty zatrzymaliśmy do momentu, kiedy będziemy mieli na to odpowiednie środki i kiedy będzie potrzeba wynikająca z eksploatacji - zaznacza Franciszek Fejdych.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej burmistrz odniósł się również do krytyki pomysłu budowy kompleksu sportowego na Jasionowym Wzgórzu, wyrażonej przez architekta Witolda Standerę w artykule "Kiełbasa wyborcza buja na fali" na łamach "TP" (nr 12, 20 marca).
- Autor artykułu miał możliwość w 2010 roku wystartować do dokumentacji technicznej projektowej obiektu. Był wówczas czynnym architektem, prowadził biuro projektowe. Nie wystartował, nie wygrał, w związku z powyższym myślę, że powinien wstrzymać się od pewnych rzeczy w momencie kiedy wygrała inna firma i zrealizowała coś, co z punktu widzenia technicznego jest bardzo dobre.
ODPOWIEDZI NA ZARZUTY WITOLDA STANDERY
(tekst przekazano dziennikarzom podczas konferencji)
Uzdatnianie wody
Sposób uzdatniania wody w publicznych basenach kąpielowych jest regulowany przepisami prawa i wytycznymi Ministra Zdrowia. W Polsce moc obowiązującą mają "Wytyczne Sanitarno-Higieniczne dla Krytych Pływalni" wydane przez MZiOS. Aktami nieobowiązującymi, lecz mającymi charakter zaleceń są: norma DIN 19643, "Poradnik projektowania i eksploatacji krytych pływalni", Polski Związek Pływacki (1990), "Wytyczne programowo-funkcjonalne dla krytej pływalni", Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki (1997), "Wytyczne projektowe i eksploatacyjne dla krytej pływalni dla okręgowych związków pływackich" (1997).
Polski Związek Pływacki dla basenów pływackich rekomenduje dezynfekcję metodą mieszaną (ozon+chlor), czyli wstępną dezynfekcję wody za pomocą ozonu i końcową za pomocą związków chlorowych. Opierając się na tej rekomendacji Gmina wybrała, a projektant zaprojektował technologię uzdatniania wody w oparciu o jej wstępne utlenienie ozonem, filtrację sorpcyjną oraz dezynfekcję podchlorynem sodu. Należy stwierdzić, że jest to najlepsza ze stosowanych w basenach publicznych metod przygotowania wody basenowej.
Podstawową zaletą metody wstępnego ozonowania jest jakość wody w basenie, która po procesie ozonowania pozbawiana jest chloramin i THM, powodujących podrażnienia śluzówek oczu oraz nadających wodzie nieprzyjemny zapach, a także mających właściwości kancerogenne (rakotwórcze). Ten fakt ma ogromne znaczenie przy dezynfekcji wody dla basenów pływackich - czyli takich, w których wyczynowi pływacy trenują od 6 do 8 godzin dziennie. Zaletą kolejną jest ograniczenie ilości stosowanych reagentów basenowych - koagulanta (środka wspomagającego filtrację wody) oraz podchlorynu sodu do dezynfekcji końcowej. Obniżenie kosztów reagentów o około 250 zł/miesiąc.
Gmina - inwestor zdecydował się na wybór technologii najnowocześniejszej, zyskując gwarancję najlepszej jakości wody w basenie, jakiej nie mają okoliczne baseny (Krapkowice, Kietrz, Nysa oraz żadna z pływalni opolskich).
Osobnym problemem, który należy poruszyć podczas omawiania metod uzdatniania wody basenowej są rodzaje stosowanych środków dezynfekcyjnych. "Wytyczne Sanitarno-Higieniczne dla Krytych Pływalni" podają następujące środki dezynfekcyjne: podchloryn sodu (zaproponowany przez projektanta), chlor gazowy, chlor elektrolityczny, ozon+chlor, brom+chlor.
Odnosząc się do metody uzdatniania wody zaproponowanej w artykule w Gazecie Prudnickiej, należy stwierdzić: Bezdyskusyjnym jest fakt, że w żadnym akcie prawnym dotyczącym uzdatniania wody basenowej oraz zalecanych wytycznych, nie wskazano metody "elektrolizy rurowej" - którą proponuje autor artykułu - jako metody, którą należy stosować w basenach publicznych. Zarzut, że projektant nie uwzględnił tej metody jest zatem bezzasadny, gdyż to obowiązujące w Polsce prawo nie dopuszcza "elektrolizy rurowej" do stosowania w obiektach basenowych użyteczności publicznej. Niezależnie od obowiązujących aktów prawnych i wytycznych znane są przypadki, że Sanepid dopuszcza stosowanie dezynfekcji za pomocą "elektrolizy rurowej", polegającej na rozpuszczeniu w wodzie obiegowej soli kuchennej (lub innych soli leczniczych) jedynie w niewielkich prywatnych obiektach typu słone wanny hydromasażowe lub baseny rehabilitacyjne z wodą solankową, lecz jedynie w powiązaniu z pozostałymi procesami technologicznymi, a więc koagulacją, filtracją na złożach piaskowych lub wielowarstwowych oraz korektą pH. Technologia wytwarzania podchlorynu sodu (środka dezynfekcyjnego) z soli w procesie elektrolizy rurowej, jest jedną z metod dezynfekcji stosowanych w USA, Australii i krajach latynoskich, ale tylko z powiązaniu z koagulacją - filtracją i korektą odczynu wody. Nie może być mowy o tym, że elektroliza rurowa stanowi jedyną metodę uzdatniania wody (jak napisano w artykule) - stanowi jedną z metod uzyskiwania dezynfekanta, jakim jest podchloryn sodu na miejscu w budynku pływalni. Dezynfekcja metodą elektrolizy rurowej jest dopuszczana do stosowania w małych obiegach basenów rehabilitacyjnych lub wannach hydromasażowych ze słoną wodą, bowiem wodę trzeba zasolić, żeby uzyskać z niej podchloryn sodu. Stopień zasolenia wody jest bardzo trudny do ciągłego mierzenia - w trakcie obiegu zamkniętego może dochodzić do zbyt dużego zasolenia, co w przypadku basenów ze słoną wodą nie ma większego znaczenia, lecz nie może mieć miejsca w basenach pływackich. Należy podkreślić, że w trakcie procesu elektrolizy dochodzi również do wydzielania się innych związków i pierwiastków chemicznych, takich jak gazowy wodór (wybuchowy) i ług sodowy podnoszący pH wody.
Gmina wybrała dezynfekcję metodą mieszaną - ozon+podchloryn sodu (techniczny - zakupywany w szczelnych pojemnikach i dozowany do wody za pomocą pompy dozującej) - najlepszą i najbardziej zaawansowaną technicznie - zalecaną do stosowania w basenach pływackich, gdzie może być stosowana jedynie woda słodka! Obecnie często stosuje się metodę uzyskiwania na pływalni podchlorynu sodowego 3% z soli w metodzie membranowej w elektrolizerze i dozowaniu go do wody za pomocą pompy dozującej. Nie poleca się tej metody - elektrolizer jest drogi (ok. 120.000 zł), równie droga jest jego eksploatacja (rocznie ok. 10.000 zł). Zdecydowanie jest tańszy podchloryn techniczny - zakupiony u dystrybutora (50 gr./kg).
Uzasadnienie konieczności wykonania kondygnacji podziemnej pod budynkiem hali basenowej
Projektowana technologia nie "wymusza stosowania dużo większego zaplecza basenowego" - jak pisze autor artykułu w "Gazecie Prudnickiej" - gdyż cała technologia mieści się w obrysie hali basenowej, a projektowany ciąg technologiczny znajduje się w dużej części pod niecką basenową, którą z tego powodu zaprojektowano na słupach.
Zaprojektowanie niecki na słupach ma dodatkowo na celu: Wprowadzenie uzdatnionej wody basenowej poprzez dysze zlokalizowane w dnie basenu, a odprowadzenie wody zużytej obwodowym systemem odpływów w rynnie przelewowej górnej. Liczne badania modelowe wskazują, że cyrkulacja pionowa jest najbardziej skuteczna, zapewnia optymalne usuwanie zanieczyszczeń, rozprowadzenie wody uzdatnionej i dezynfekującej oraz wyrównywanie temperatury w niecce, dlatego taki sposób cyrkulacji jest stosowany w publicznych basenach kąpielowych. Możliwość wykonania i konserwacji technologicznej instalacji rurowej pod dnem niecki basenowej.
Instalacja technologiczna ma za zadanie: usuwanie ciężkich zanieczyszczeń zalegających przy dnie, usuwanie lżejszych zanieczyszczeń ze strefy powierzchniowej, zapewnienie równomiernego rozpływu środka dezynfekującego w wodzie, likwidację stref martwych w wodzie, wyrównywanie temperatury wody basenowej. Zapewnienie łatwej eksploatacji i konserwacji niecki basenowej poprzez swobodny dostęp do niej ze wszystkich stron. Możliwość właściwej konserwacji uziomów wyrównywaczach oraz dokonywanie niezbędnych pomiarów poprzez swobodny dostęp do uzbrojenia misy basenu, które to uzbrojenie zaprojektowano ze względu na jego trwałość z brązu.
Należy przy tym uzmysłowić sobie, że niecki basenowe po kilkudziesięciu latach eksploatacji wymagają remontu - wymiany okładzin ceramicznych, uszczelnień oraz wymiany instalacji technologicznej. Wykonania niecki opartej na podłożu i zasypanej uniemożliwi w praktyce dostęp do niej i może narazić właściciela basenu w przyszłości na koszty jej rozbiórki i ponowne jej wykonanie. Ponadto, co pokazuje praktyka wielu basenów, w trakcie eksploatacji często po zakończeniu okresu gwarancji dochodzi do nieszczelności niecek basenowych wskutek normalnego procesu starzenia się betonu i uszczelnień. Posadowienie niecki na gruncie i jej zasypanie postawi użytkownika w sytuacji braku możliwości stwierdzenia przyczyn wycieków oraz naprawy niecki.
Oddzielnego omówienia wymaga wysokość kondygnacji podziemnej (podbasenia). Jak już podano - podstawowym procesem uzdatniania jest filtracja wody basenowej. Filtry wielowarstwowe dla komunalnych basenów kąpielowych, zgodnie z wymaganiami normy DIN 19643 i 19605, muszą posiadać złoże o wysokości minimum 120 cm, a ich pole powierzchni musi zapewniać przepływ wody z prędkością nie większą niż 30 m/h. Z tych dwóch parametrów wynikają wprost gabaryty filtrów. Filtry basenowe dla basenu w Prudniku mają średnicę 1600 mm i wysokość całkowitą 2800 mm. Wymagana wysokość filtrów wody basenowej oraz wymagana wielkość kanałów wentylacyjnych central wentylacyjnych są tymi czynnikami, które wymagają, aby przestrzeń technologiczna basenu kąpielowego miała odpowiednie gabaryty i była ulokowana w bezpośredniej bliskości niecki basenowej.
Niezbędne jest też, żeby zbiorniki odbierające wodę z przelewów i pompy obiegowe wody znajdowały się poniżej poziomu wody w niecce, więc po prostu nie mogą być umieszczone w innej kondygnacji niż kondygnacja podziemna. Należy przy tym zauważyć, że w przedmiotowym Kompleksie Sportowym w Prudniku powierzchnie technologiczne są zaprojektowane zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz stosownych przepisach BHP i wytycznych zawartych w Polskich Normach.
Dodatkowo w pomieszczeniach podziemnych przewidziano magazynki i zaplecza socjalne dla pracowników basenu i hali sportowej. Procentowy podział powierzchni podbasenia przedstawia się następująco: zaplecze socjalne pracowników - 8,1% całkowitej powierzchni kondygnacji podziemnej, pomieszczenia techniczne (węzeł cieplny, rozdzielnia elektryczna, magazynki środków chemicznych stosowanych do uzdatniania wody wraz z pomieszczeniami dozowania, wentylatorownia, pomieszczenie ozonowania) - 44,3%, magazynki sprzętu - 3,4%, podbasenie (w tym stacja uzdatniania wody - filtry, pompy, zbiorniki wyrównawcze, rurowa instalacja technologiczna, kanały wentylacji mechanicznej) - 31,4%, komunikacja - 12,8%.
Należy stwierdzić zatem, że zarzut zaprojektowania "za dużej powierzchni w budowie" jest bezzasadny, a propozycja posadowienia niecki na gruncie jest chybiona i pozbawiona elementarnej wiedzy o eksploatacji niecek basenów.
Problem stosowania urządzeń wybranych wytwórców technologii
Odnosząc się do zarzutów tantiemów otrzymywanych przez Biuro Projektów od wytwórcy technologii, stwierdzamy, że jest to kłamstwo oraz szkalowanie dobrego imienia projektantów, co może skutkować skierowaniem przez projektantów zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.
W projekcie technologii uzdatniania wody basenowej nie zawarto nazw własnych, żadnych zastosowanych materiałów i urządzeń, a podczas opisu urządzeń operowano tylko i wyłącznie ich parametrami technicznymi, co pozwala na wybór przez przyszłego Wykonawcę dowolnego dostawcy gwarantującego uzyskiwanie przez urządzenie parametrów nie gorszych niż projektowane.
Instalacja wentylacji mechanicznej hali basenowej i zapleczy szatniowo-natryskowego
Podstawowym zadaniem systemu wentylacji hali basenowej jest usuwanie zysków wilgoci pochodzących z parującej powierzchni basenu. Z niecki basenu sportowego o powierzchni 312 m2 (czyli takiego jak w Prudniku), paruje około 90 kg wody w ciągu godziny. Dla usunięcia tej ilości pary z powietrza należy wprowadzić do hali basenowej 18.700 m3/h powietrza zewnętrznego dla okresu letniego - gdy powietrze zewnętrzne jest wilgotne - i 5.000 m3 w okresie zimowym - gdy powietrze na niższą wilgotność i większą zdolność osuszania. Istotny jest też sposób wprowadzania powietrza do hali basenowej. Ponieważ powietrze wilgotne zbiera się pod stropem hali wyciąg powietrza lokujemy w najwyższych punktach, a nawiew na poziomie posadzki basenowej, wprowadzając w ten sposób ciepłe, suche powietrze wzdłuż okien zewnętrznych, co dodatkowo zapobiega parowaniu szyb.
Wymagana ilość wymienianego powietrza oraz warunki akustyki przepływu powietrza, przekłada się na przekroje kanałów wentylacyjnych - przykładowy kanał zbiorczy hali basenowej posiada wymiary: 1200x1200 mm, co rzutuje bezpośrednio na sposób jego prowadzenia między innymi w pomieszczeniach podbasenia.
Lokalizacja centrali wentylacyjnej basenowej w pomieszczeniach technicznych podbasenia, a nie na zewnątrz, na dachu jest podyktowana głównie kwestią gradientu temperatur pomiędzy powietrzem nawiewanym a zewnętrznym. Otóż w okresie zimowym różnica temperatur pomiędzy wnętrzem centrali (nawiewem powietrza do pomieszczeń) a zewnętrzem może wynieść ponad 65 stopni (temperatura nawiewu może osiągnąć 40 stopni, a temperatura zewnętrzna może dojść do -25 st. C). Przy tak znacznych różnicach temperatur konieczna byłaby wyjątkowo gruba izolacja ścian central wentylacyjnych oraz kanałów wentylacyjnych. Tak gruba, że jak dotąd żaden producent central wentylacyjnych basenowych nie wyprodukował takiego urządzenia! Jeżeli chodzi o centrale innych pomieszczeń, w których nie występują tak duże gradienty temperatur, jak centrala ZW4 dla hali sportowej, zostały one umieszczone na dachu zaplecza szatniowo-natryskowego, czego nie raczył zauważyć autor artykułu.
Reasumując, rozwiązania funkcjonalne oraz techniczne zastosowane w prudnickim kompleksie sportowym zostały sprawdzone w praktyce na wielu obiektach sportowych, w tym basenowych, zaprojektowanych i zrealizowanych w ramach nadzoru autorskiego przez biuro projektów, autorów kompleksu sportowego w Prudniku.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze