Artykuły
"Saperzy" w akcji: Ekonomia w pigułce
Autor: PATRYK ODZIOMEK.
Publikacja: Środa, 5 - Czerwiec 2013r. , godz.: 09:01
Mija właśnie miesiąc od czasu inauguracyjnego spotkania z cyklu "Lekcji ekonomii", organizowanego przez prudnicki klub Fundacji Sapere Aude. Obszerny wykład dotyczący interwencjonizmu państwowego wygłosił 26 kwietnia w prudnickim I Liceum Ogólnokształcącym zaproszony przez nas ekspert, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber - Norbert Slenzok.
Wybór tematu pierwszego spotkania nie był przypadkowy. Zamiast zwyczajnie zapoznawać uczniów z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi postawiliśmy na bardzo praktyczną i pobudzającą do myślenia lekcję, dotyczącą funkcjonowania państwa i jego ingerencji w nasze życie poprzez ingerencję w rynek. Omawiając interwencjonizm państowy nie sposób było nie odnieść się do "mitu zbitej szyby" autorstwa Frédérica Bastiata. Metafora ta mówi o błędzie myślowym w postrzeganiu zniszczeń jako motora napędowego gospodarki. Jeżeli jednak zagłębimy się bardziej w jej analizę, dostrzeżemy jej aktualność nie tylko przy omawianiu wydatków wojennych państwa ale również przy realizacji wszelkich programów rządowych jak roboty publiczne. We wszystkich przypadkach widzimy pewne widoczne efekty wydatków państwa, natomiast często nie zastanawiamy się co stałoby się z tymi pieniędzmi, gdyby zostały one w rękach obywateli. Dobry ekonomista musi zatem widzieć nie tylko bezpośrednie skutki pewnych działań, ale również możliwości, które nie zostały przez to zrealizowane.
Skupiliśmy się także na szerokim spektrum interwencjonizmu od dotacji poprzez koncesje, cła, płacę minimalną, a na monopolach, które są już skutkiem takiej polityki, kończąc. Oprócz tego uczniowie mogli poznać największe współczesne nurty ekonomiczne, a więc keynesizm, monetaryzm oraz austriacką szkołę ekonomii, która według nas jest najbardziej zgodna z rzeczywistością. Przybliżyliśmy również wielkich światowych ekonomistów i myślicieli jak wspominany wcześniej Frédéric Bastiat, Ludwig von Mises, Milton Friedman czy Henry Hazlitt.
Spotkanie zakończyło się w bardzo miłej atmosferze, frekwencja dopisała, obecni byli również uczniowie innych lokalnych szkół, mianowano także ambasadorów fundacji w prudnickim ogólniaku, którymi zostali Michał Kosior i Jan Mróz.
Widząc zapotrzebowanie ze strony młodych ludzi na gruntowną wiedzę o otaczającym nas świecie, będziemy kontynuować i rozwijać nasz projekt "Lekcji ekonomii". Jesteśmy wciąż na etapie negocjowania z potencjalnymi prelegentami terminu i formy naszego kolejnego spotkania i już wkrótce spotkamy się z uczniami ponownie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, dyrekcji I LO w Prudniku oraz wszystkim obecnym. Do zobaczenia wkrótce!Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze