Artykuły
Europejski Rok Obywateli: Seniorzy w akcji
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Środa, 5 - Czerwiec 2013r. , godz.: 08:59
Rok 2011 był ogłoszony "Europejskim Rokiem Wolontariatu". Przejście do minionego 2012 -"Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej" i kontynuacja w rok 2013 - "Europejski Rok Obywateli", tworzy ciągłość aktywnych działań prudnickich seniorów.
Hasła wprawdzie nie są najważniejsze, ale idee, którym patronują twórczo pobudzają, inspirują i wywołują wiele ciekawych działań. Aktywność ostatnich dwóch lat była szczególna i zwieńczona została wyjątkowo znaczącymi wydarzeniami.
Komisja Europejska zaproponowała Europejski Rok Obywateli w 20. rocznicę ustanowienia europejskiego obywatelstwa, zapisanego w Traktacie z Maastricht, z zamiarem promowania inicjatyw i wszelkich przejawów aktywności obywatelskiej, zarówno w skali Unii Europejskiej, jak też poszczególnych krajów członkowskich, regionów i środowisk lokalnych.
Działania minione jak i te w trakcie realizacji, a także planowane jeszcze w tym roku przez Uniwersytet Złotego Wieku "Pokolenia", doskonale wpisują się w idee Roku Obywateli. Potwierdza to też "Manifest" ogłoszony przez Komisję Europejską pod hasłem: "Aktywna obywatelskość polega na realizowaniu wspólnych europejskich celów i wartości zapisanych w traktatach", co oznacza zaangażowanie w życie wspólnot- również tych lokalnych (miejscowości, regionów, organizacji, stowarzyszeń przedstawicielskich). Inicjatorom tego Roku towarzyszy przekonanie, że "najwyższa pora, by Unia Europejska zbliżyła się do ludzi" ( a ludzie do idei Unii), również przez działalność takich zorganizowanych grup społecznych jak prudnickie Stowarzyszenie Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza i związany z nim Uniwersytet Złotego Wieku "Pokolenia".
Sprzyja temu realizowany (od listopada ubiegłego roku) projekt "ASy Aktywni Seniorzy" oraz zadania szerszej kampanii " Seniorzy w akcji". Projekt przewiduje pewne formy, z których seniorzy już korzystali (kursy językowe i komputerowe) oraz nowe, jak powołanie Biura Aktywnego Seniora, szkolenia z zakresu wolontariatu i komunikacji społecznej, a przede wszystkim "kawiarenki obywatelskie". Realizowane - podobnie jak cały projekt -wspólnie z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, są okazją do swobodnych rozmów, w towarzyskiej, kawiarnianej atmosferze, z poczęstunkiem (w "Parkowej") z udziałem zaproszonych gości, również - w dyskusji pokoleniowej - ze środowisk młodzieżowych m.in. stowarzyszeń: Sorontar i Sapere Aude.
Realizacja projektu "ASy" przewidziana jest do końca czerwca, ale od marca Stowarzyszenie niecierpliwie oczekiwało na rozstrzygnięcie konkursu ofert na drugą edycję konkursu w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych (ASOS). Stowarzyszenie, wspólnie z Uniwersytetem Złotego Wieku "Pokolenia", oczywiście taką ofertę zgłosiło. W ostatnich dniach maja przyszło pismo z informacją, która otwiera drogę do dalszego działania i przynosi ogromną satysfakcję realizatorom. Do konkursowej oceny zgłoszone zostało 1773 oferty z całej Polski. Dofinansowanie uzyskało 286 oferentów. Prudnicki wniosek otrzymał 181 punktów (na 200 możliwych) i w rankingu ofert zajął 63 pozycję (miejsce wiąże się z wysokością dotacji).Warto dodać, że pozytywną ocenę i dofinansowanie uzyskały tylko dwie oferty z Opolszczyzny. Tą drugą firmują wspólnie: Opolskie Towarzystwo Motocyklowe, Stowarzyszenie Odnowy Wsi Niemysłowice - "Bukowy Las" oraz drugi prudnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (oferta uzyskała 169 punktów i 283 miejsce). Taki wynik konkursu to duże wyróżnienie dla Prudnika. Tak, więc podsumowanie pierwszej edycji programu ASOS przewidziane jest 25 czerwca wraz z zakończeniem kolejnego roku pracy Uniwersytetu Złotego Wieku "Pokolenia", a już 1 lipca (do końca roku) rusza realizacja drugiej edycji zatytułowanej "Prudnicka Akademia Aktywnego Seniora".
Znaczącym przedsięwzięciem - dzięki konsekwencji w działaniu i przychylności lokalnych władz samorządowych - było w minionym okresie zorganizowanie "okrągłego stołu" z udziałem przedstawicieli różnych grup senioralnych i finałowe powołanie Prudnickiej Rady Seniorów, która po oficjalnym powołaniu, odbyła już pierwsze spotkanie. Zgodnie z regulaminem zwołał je i w pierwszej części prowadził burmistrz - Franciszek Fejdych . Na kolejnym, już roboczym spotkaniu - prowadzonym przez przewodniczącą, Reginę Sieradzką- sprecyzowano plan najbliższych działań. Warto jeszcze wspomnieć, że Uniwersytet Złotego Wieku organizował seminaria, konferencje i spotkania z udziałem gości z różnych stron województwa i kraju, a także Czech, natomiast przedstawiciele słuchaczy uczestniczyli w wielu podobnych spotkaniach regionalnych, wojewódzkich i krajowych. Kilka osób, na zaproszenie posłanki do Parlamentu Europejskiego - Lidii Geringer de Oedenberg, brało już udział w studyjnych wizytach w siedzibach instytucji Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Strasburgu.
Najważniejszym wydarzeniem tego roku będzie wrześniowe spotkanie regionalne Uniwersytetów Trzeciego Wieku z województw: dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego oraz z Czech. Konkurs na organizację tego typu spotkań integrujących Uniwersytety Trzeciego Wieku w regionach, ogłoszony został przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę" i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Z 20 zgłoszeń z całego kraju wybrano pięć (co wiąże się z pomocą merytoryczną i dotacją finansową), w tym Uniwersytet Złotego Wieku "Pokolenia" przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. W tej piątce (ponadto Szczecin, Tarnobrzeg, Malbork i Kutno), jedynie Prudnik podjął się organizacji spotkania przedstawicieli z trzech województw, czym zyskał szczególną przychylność inicjatorów.
O programie trzydniowego spotkania napiszemy szerzej, ale warto podkreślić, że to duże wyróżnienie nie tylko dla Uniwersytetu, ale też promocja miasta i regionu, stąd zaangażowanie również władz samorządowych gminy, powiatu i województwa oraz uczelni wyższych z Nysy i Opola. Temat wiodący spotkania brzmi: "Uniwersytety Trzeciego Wieku, kreatorami efektywnych zmian w środowisku lokalnym".
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze