Artykuły
Opole-Prudnik: Nie zniszczą nam szkolnictwa zawodowego!
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Czwartek, 23 - Maj 2013r. , godz.: 09:14
Opór środowisk powiatowych sprawił, że marszałek województwa opolskiego zmienił koncepcję rozmieszczenia ośrodków kształcenia zawodowego i ustawicznego w regionie. Zamiast pięciu centrów, będzie ich dziesięć, w tym w powiecie prudnickim.
Do ustaleń doszło na ostatnim Konwencie Starostów Województwa Opolskiego, który odbył się w Opolu z udziałem m.in. marszałka Józefa Sebesty i członka zarządu województwa Barbary Kamińskiej.
Spór toczył się o duże pieniądze, kilka milionów euro. Samorząd wojewódzki przygotował projekt programu EFRR na rozbudowę i dofinansowanie szkolnictwa zawodowego tylko w pięciu ośrodkach na Opolszczyźnie (Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork; o charakterze pozakonkursowym). Pozostałe, w tym te w powiecie prudnickim, miały zadowolić się realizacją projektów "miękkich", głównie szkoleń ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (można się o nie starać w drodze konkursu, a więc bez gwarancji otrzymania środków). Poza tym województwo miało odgórnie koordynować, w jakim ośrodku mają być kierunki kształcenia. Co więcej ośrodki spoza kluczowej piątki miały pełnić rolę uzupełniającą i nie być dla nich konkurencyjne.
Po burzliwej dyskusji, w której za rozszerzeniem sieci powiatów objętych projektem najaktywniej argumentowali wicestarosta strzelecki Waldemar Gajda i starosta prudnicki Radosław Roszkowski, a pierwotnego projektu bronili: marszałek Józef Sebesta, dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Zadka i dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Karina Bedrunka osiągnięto kompromis - czytamy w informacji z prudnickiego starostwa. - Marszałek Józef Sebesta zobowiązał się zaakceptować propozycję Radosława Roszkowskiego zmierzającą do rozszerzenia sieci dofinansowanych ośrodków kształcenia zawodowego o kolejnych 5 powiatów (prudnicki, oleski, namysłowski, głubczycki, strzelecki) i zwiększenia zaplanowanej puli środków unijnych przeznaczonych na projekt z 7,5 mln euro do min. 10. Warunkiem takiego działania będzie wpisanie się przez wszystkie powiaty w założenia rozwoju tzw. "inteligentnych", innowacyjnych kierunków kształcenia oraz zawarcie porozumień, które wykluczą niepotrzebną konkurencję między sąsiednimi ośrodkami.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze