Artykuły
Bezpieczeństwo: Zabójstw nie było, ale doszło do gwałtów
Autor: DAMIAN WICHER.
Publikacja: Czwartek, 16 - Maj 2013r. , godz.: 11:47
W ubiegłym roku w powiecie prudnickim średnio co 39 minut dochodziło do wykroczenia. Co 6 godzin natomiast policja odnotowywała przestępstwo. Na szczęście obeszło się bez tych najcięższych gatunkowo.
Z powodu niewykrycia winowajców tutejsi niebiescy umorzyli w sumie 272 sprawy (z 1494).
- W wykrywalności sprawców przestępstw ogólnych KPP w Prudniku, z wynikiem 81,8 proc., uplasowała się na wysokim trzecim miejscu wśród innych komend powiatowych województwa opolskiego - mówi sierż. szt. Kamil Perewizny - Pod względem wykrywalności przestępstw kryminalnych, zajęła natomiast drugie miejsce (73,3 proc). Dla porównania ogólna wykrywalność dla całego województwa wynosi 71 proc., a przestępstw kryminalnych 58.
W porównaniu do roku 2011 uległa zwiększeniu liczba kradzieży. Te najczęściej miały miejsce w budynkach mieszkalnych, obiektach handlowych i na ulicy.
- W popełnianiu tego typu przestępstw sprzyjała lekkomyślność, roztargnienie, nieuwaga ofiar, pozostawianie rzeczy bez dozoru oraz brak przestrzegania podstawowych metod przy zabezpieczeniu mienia, często pozostawianie otwartych drzwi mieszkań, garaży czy samochodów - podkreśla sierżant Perewizny.
Wzrosła też liczba kradzieży pojazdów. Mniej natomiast było kradzieży z włamaniem. Nieznacznie zwiększyła się liczba zdarzeń z katalogu bójek i pobić, z kolei liczba zaistniałych rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń utrzymała się na tym samym poziomie. Nastąpił za to znaczny wzrost liczby zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - z 232 do 319.
- W dalszym ciągu można zaobserwować cichą aprobatę członków rodziny czy znajomych, w stosunku do osób podejmujących się kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości - kontynuuje Kamil Perewizny. - Od wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu nie odstraszają również stosowane przez sądy wysokie kary. W środowisku młodzieży jest to nawet oznaka "odwagi". Zmiana tego stanu rzeczy wymaga gruntownej zmiany mentalności społeczeństwa.
W stosunku do ogółu stwierdzonych przestępstw ok. 2,5 proc. zostało popełnionych przez nieletnich.
- Największy udział nieletnich w popełnianych przestępstwach na terenie powiatu prudnickiego miał miejsce w przypadku uszkodzeń ciała, gdzie współczynnik kształtował się na poziomie 8,3 proc. Duży udział nieletnich jest również w popełnianiu czynów takich jak kradzież i kradzieży z włamaniem. Nie stwierdzono, aby nieletni byli sprawcami rozbojów, bójek i pobić oraz gwałtów.
W zeszłym roku prudnicka policja postawiła 175 zarzutów związanych z szeroko pojętą przestępczością narkotykową, o 59 więcej niż w roku 2011 i o 74 więcej niż przed dwoma laty.
- Liczba zatrzymanych i ilość zabezpieczonych narkotyków - mówi dalej sierżant Perewizny - świadczy o tym, że udało nam się dotrzeć do osób zajmujących się uprawą i handlem narkotykami niemal na skalę hurtową. Po wielu latach zdecydowanej walki policji z tą plagą, powiat prudnicki przestał być medialnie utożsamiany jako siedlisko narkomanii w województwie. Mimo dużego nakładu działań skierowanych na profilaktykę tego rodzaju patologii, zjawisko to nadal jest wyjątkowo groźne i jednocześnie ma zauważalne przyzwolenie społeczne - zwłaszcza wśród młodzieży i ludzi wkraczających w okres dorosłości. Z analizy zdarzeń wynika, że zagrożenie tą przestępczością będzie rosło. Świadczyć o tym mogą zatrzymania kolejnych osób zajmujących się rozprowadzaniem narkotyków. Poprawie ulega również prowadzone przez policję rozpoznanie środowisk związanych z narkotykami skutkujące ujawnianiem i zatrzymywaniem osób zajmujących się produkcją środków odurzających.
Jak podkreślają mundurowi bardzo niepokojącym zjawiskiem w naszym powiecie jest alkoholizm oraz stopniowy rozpad więzi rodzinnych, rzutujący bezpośrednio na liczbę popełnianych przestępstw i wykroczeń.
- W 2012 roku przeprowadziliśmy ogółem 8.674 interwencje, z czego 1.176 domowych, najczęściej związanych z przemocą wobec członków rodziny. W przypadku 90 interwencji wystąpiły podstawy do rozpoczęcia procedury "niebieskiej karty". W 1.231 przypadkach interwencje przeprowadzane były w miejscach publicznych w związku z zakłócaniem ładu i porządku publicznego. W interwencje szczególnie obfitują dni wolne od pracy, w trakcie których policja zmuszona jest obsługiwać nawet kilkadziesiąt w ciągu godzin wieczorowo-nocnych. W naszej ocenie problem ten wymaga bardziej zdecydowanych działań profilaktycznych podejmowanych przez instytucje pozapolicyjne.
W 2012 roku funkcjonariusze KPP w Prudniku ujawnili i represjonowali za popełnione wykroczenia 13.640 sprawców, z czego w formie mandatu 8.319. Do sądu sporządzono 821 wniosków o ukaranie. Za popełnione wykroczenia pouczono 3.983 osoby.
- Na terenie całego powiatu, szczególny nacisk położono na represję za wykroczenia, które w sposób zdecydowany mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, tj. przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, obyczajowości publicznej, naruszaniu przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Tylko za popełnione wykroczenia drogowe ukarano mandatami 7.544 osoby.
- W 212 przypadkach skierowane zostały sprawy do sądu. Zastosowano również 3.151 pouczeń. Przede wszystkim zły stan techniczny pojazdów był przyczyną zatrzymania 297 dowodów rejestracyjnych. 83 kierowcom zatrzymane zostały uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, przy czym w 71 przypadkach powodem było kierowanie w stanie nietrzeźwym. Poważnym problemem prudnickiej policji rzutującym bezpośrednio na możliwości służby w terenie, jest niestety niewystarczająca do potrzeb ilość etatów w ruchu drogowym - zauważa sierż. Kamil Perewizny. - Aktualnie prowadzone są działania zmierzające do obsadzenia wakatów, lecz do służby tej trafiają młodzi policjanci posiadający niewielkie doświadczenie.
Dodajmy, że w zeszłym roku na drogach powiatu prudnickiego doszło do 28 wypadków, w których 5 osób poniosło śmierć, a 30 zostało rannych. "Na dołku" przebywało 241 osób, w tym 79 do wytrzeźwienia, a 123 w związku z popełnieniem przestępstwa. Wśród 86 pijanych delikwentów zatrzymanych było 6 kobiet. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze