Artykuły
Kanalizacja gminy Prudnik: Niemysłowice załapią się, reszta wsi niekoniecznie
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 17 - Kwiecień 2013r. , godz.: 11:24
Przyłączenie kolejnych wsi w gminie Prudnik do oczyszczalni ścieków stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jedyny sprecyzowany plan dotyczy Niemysłowic, wobec pozostałych nieskanalizowanych sołectw rozpatrywane będą "alternatywne rozwiązania".
Radny Jan Roszkowski pytał podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Prudniku jakie są dalsze losy planów kanalizowania gminy. Przypomnijmy, że do tej pory poza Prudnikiem skanalizowano Łąkę Prudnicką, Moszczankę, a niedawno Dębowiec i przysiółek Chocim.
Radny powołał się na "Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych" uchwalony przez radę w 2010 r., według którego w 2013 roku powinna zakończyć się kanalizacja kolejnej miejscowości - Niemysłowic.
Gmina zmieniła obszar tzw. aglomeracji prudnickiej, która obejmowała pierwotnie miejscowości: Prudnik, Niemysłowice, Rudziczka, Mieszkowice, Szybowice, Wierzbiec, Łąka Prudnicka, Moszczanka oraz Pokrzywna i Jarnołtówek (dwie ostatnie w gm. Głuchołazy), a obecnie: Prudnik, Łąka Prudnicka, Moszczanka, Chocim, Dębowiec, Pokrzywna i Jarnołtówek.
- Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że wysokie koszty budowy zintegrowanych sieci kanalizacyjnych dla odprowadzania ścieków komunalnych do oczyszczalni ścieków w Prudniku nie pozwolą na wybudowanie tych sieci w terminach określonych w zobowiązaniach Polski w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych przewidzianych w traktacie akcesyjnym - informował podczas sesji w marcu wiceburmistrz Stanisław Hawron.
Gmina nie mogła również liczyć na programy pozwalające na dofinansowanie kontynuacji rozbudowy sieci kanalizacyjnej, ponieważ pierwotny obszar aglomeracji posiadał za niski wskaźnik koncentracji liczby mieszkańców do długości sieci kanalizacyjnej (poniżej 120 mieszkańców/1 km sieci).
Gmina nie dotrzyma wcześniejszej obietnicy i nie skanalizuje Niemysłowic w tym roku, a jedynie rozpocznie I etap inwestycji. W 2014 r. planuje się wydać na ten cel 938.000, a w 2015 - 1.147.000 zł.
Prudnik skorzysta na inwestycji obcej. Gmina Głuchołazy kończy kanalizowanie Pokrzywnej i Jarnołtówka, a ścieki z tych miejscowości popłyną do oczyszczalni w Prudniku.
Kanalizowanie dalszych miejscowości w gminie Prudnik stoi pod znakiem zapytania. Plan gminy do 2018 r. w ogóle nie precyzuje zadań tym zakresie, zawierając jedynie zagadkowe stwierdzenie, że dalszą realizację projektu "Budowa i modernizacja systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Prudnik w obecnym kształcie należy rozpatrzyć ponownie z uwzględnieniem alternatywnych rozwiązań". Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze