Artykuły
Regionalizacja NFZ: W Opolu będą decydować o służbie zdrowia. Boimy się tego!
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 27 - Marzec 2013r. , godz.: 11:19
Minister zdrowia Bartosz Arułkowicz planuje podział Narodowego Funduszu Zdrowia na niezależne, regionalne fundusze. Jest realna groźba, że zmiana może doprowadzić do likwidacji publicznej i prywatnej szpitalnej służby zdrowia w mniejszych ośrodkach takich jak miasta w powiecie prudnickim.
Aby dojść do takich wniosków wystarczy zapoznać się z ubiegłotygodniową wypowiedzią dla "Nowej Trybuny Opolskiej" Szymona Ogłazy, dyrektora gabinetu wojewody opolskiego: - Przy pomocy zespołu doradczego, w skład którego wejdą lekarze, menedżerowie i samorządowcy, wojewoda wytyczy priorytety: jacy specjaliści są w danym powiecie najbardziej potrzebni, jaki sprzęt medyczny, jaką poradnię powinno się uruchomić albo zamknąć. Być może zespół doradczy dojdzie do wniosku, że np. szpitalom w Prudniku i Nysie, położonym blisko siebie, niepotrzebne jest dublowanie pewnych oddziałów.
Należy sądzić, że Ogłaza podając ten przykład raczej nie przewidywał likwidacji oddziałów w Nysie i kierowania pacjentów do szpitala w Prudniku. Byłoby odwrotnie. Lobbing przedstawicieli największych ośrodków medycznych w województwie opolskim może sprawić, że stracą na tym mniejsze powiaty, takie jak prudnicki.
Wypowiedź Ogłazy na pewno nie ułatwi zadania staroście prudnickiemu Radosławowi Roszkowskiemu, który stara się sprzedać powiatowe akcje Prudnickiego Centrum Medycznego prywatnemu inwestorowi.
Prywatny PCM nadal będzie liczył na kontrakty z funduszu. Bez tego nie będzie "bezpłatnej" służby zdrowia w Prudniku. Jaka będzie przyszłość publicznego, małego szpitala w Białej?
Regionalizacja NFZ wejdzie w życie w 2014 roku. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze