Artykuły
Muzeum Ziemi Prudnickiej: Prudniczanie postawili mu pomnik
Autor: MARCIN DOMINO.
Publikacja: Czwartek, 21 - Marzec 2013r. , godz.: 11:46
11 marca w Centrum Tradycji Tkackich Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku odbyło się spotkanie z okazji 225. rocznicy urodzin Josepha von Eichendorffa pt. "Prudniczanie postawili mu pomnik".
Impreza wpisała się w cykl innych uroczystości organizowanych w tych dniach na Śląsku ku czci wielkiego poety z Łubowic.
Podczas spotkania licznie zgromadzeni goście, a wśród nich między innymi poseł na sejm RP Janina Okrągły, asystent marszałka woj. opolskiego Artur Rolka, wiceburmistrz Prudnika Stanisław Hawron oraz członkowie TSKN w Prudniku Janina Mokrska i Karol Stosiek, wysłuchali referatu pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej, germanisty i tłumacza Marcina Domino, który opowiadał o życiu i twórczości romantyka, jego związkach z Prudnikiem, a także okolicznościach powstania pomnika Eichendorffa w Lesie Prudnickim. W trakcie wykładu wiersze śląskiego wieszcza deklamował Grzegorz Kubiak, także pracownik prudnickiego muzeum.
SYLWETKA
Joseph von Eichendorff
urodził się 10 marca 1788 roku w Łubowicach koło Raciborza, zmarł 26 listopada 1857 roku w Nysie - poeta śląsko-niemiecki epoki romantyzmu.
Studiował prawo. Brał udział w wojnach napoleońskich przeciw Francji. Był urzędnikiem państwa pruskiego. Jego rodzice należeli do katolickiej szlachty niemieckiej.
Twórczość Eichendorffa jest romantycznie religijna, miejscami z tendencjami do panteizmu, jednak osadzonego w tradycji chrześcijańskiej. Dzieła Eichendorffa odznaczają się optymistycznym powiązaniem z przyrodą.
W 1911 roku postawiono jego pomnik na szczycie Kobylicy koło Prudnika.
"Ostatni rycerz romantyzmu" zetknął się z Prudnikiem kilkakrotnie. Oglądał to miasto podczas przejazdu z Łubowic do Wrocławia w marcu 1804 roku. Przejeżdżał tędy także w 1813 roku, kiedy po w wybuchu wojny spieszył z Wiednia do stolicy Śląska w celu zaciągnięcia się do ochotniczego korpusu majora von Lützowa. Dłuższe pobyty w Prudniku zawdzięczał natomiast osobie swojego drogiego szwagra von Larischa, który sprawował tam urząd sędziego.
Pamiątkowy kamień odsłonięto 31 sierpnia 1911 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był historyk-regionalista, późniejszy dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, miłośnik twórczości Eichendorffa prof. Alfons Nowack, którego starania wsparły władze i mieszkańcy Prudnika.
W 1991 roku włodarze Prudnika i partnerskiego miasta Northeim przy współpracy z prudnickim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców przywróciły pomnikowi usunięty po drugiej wojnie światowej medalion z podobizną poety. Rok później zapoczątkowano w tym miejscu piękną tradycję corocznych konkursów recytatorskich poezji Josepha von Eichendorffa z udziałem uczniów wszystkich typów szkół.
Pomnik Josepha von Eichendorffa w Lesie Prudnickim położony jest przy czerwonym szlaku prowadzącym z Prudnika do Głuchołaz i należy do najurokliwiej umiejscowionych obelisków, jakie upamiętniają postać poety.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Weekend
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze