Artykuły
Pożegnanie Eryka Murlowskiego: Będziemy o nim pamiętać
Autor: RYSZARD NOWAK.
Publikacja: Środa, 20 - Marzec 2013r. , godz.: 10:21
1 marca dotarła do nas smutna wiadomość - po długiej i ciężkiej chorobie w wielu 53 lat zmarł Eryk Murlowski, osoba znana i poważana w środowisku lokalnym, regionalnym, a nawet ogólnopolskim.
Urodził się w 1960 r. i od tego czasu mieszkał w Chrzelicach. Od 1970 r. pod kierunkiem ojca trenował samoobronę, potem jujitsu. W tym samym roku pod okiem ojca zaczął trenować ekwilibrystykę na monocyklach.
W 1995 r. Eryk w swoim domu rodzinnym utworzył placówkę sztuk walki Sakura no Yama Dojo, która w 2006 r. została przeniesiona do Wiejskiego Centrum Kultury i Rekreacji i działa jako Centrum KOBUDO KENKYUKAI w Chrzelicach. Był prezesem i dyrektorem technicznym tego centrum oraz głównym instruktorem w Sakura no Yama So-Hombu Dojo w Chrzelicach. O jego mistrzowskim poziomie w zakresie sztuk walk Wschodu świadczy to, że posiadał wiele stopni sportowych, a między innymi 7 Dan jujitsu i 6 Dan yawara. W latach 1986 - 2009 brał udział w kilkunastu szkoleniach krajowych i zagranicznych. Nauczał sztuk walki młodzież szkolną, pracowników firm ochroniarskich, funkcjonariusz policji i wojskowych. Wyszkolił ponad 20 instruktorów jujitsu.
W 2004 r. reaktywował sekcję monocyklistów przy LZS Chrzelice. Grupa kierowana przez Eryka Murlowskiego w latach 2005 - 2009 uczestniczyła w ponad pięćdziesięciu pokazach w kraju i za granicą. Był organizatorem ogólnopolskich zlotów w latach 2006 - 2009.
Jego pasją była również historia rodzinnej miejscowości. Był autorem wielu publikacji prasowych związanych z historią wsi i chrzelickiego zamku. Wydał i napisał książkę o historii swojej miejscowości "Chrzelice 1306 - 2006" , w której zawarł wiele nieznanych dotychczas faktów i ciekawostek historycznych.
W dowód uznania dla jego działalności sportowej i historycznej w 2006 r. odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Złotą Odznaką za opiekę nad zabytkami". W plebiscycie "Tygodnika Prudnickiego" został uznany Człowiekiem Roku 2010. W grudniu 2012 r. uchwałą Rady Miejskiej w Białej, za całokształt działalności, został odznaczony Odznaką "Zasłużony dla Miasta i Gminy Biała". Nie dane było mu dokończyć wydania kolejnej rozszerzonej książki o historii Chrzelic, zawierającej wiele interesujących i nieznanych dotychczas faktów z dziejów Chrzelic i okolic.
4 marca w łącznickim kościele parafialnym odprawiona została msza pogrzebowa. Na uroczystość przybyło wielu mieszkańców Chrzelic i okolicznych miejscowości, przyjaciół i znajomych Eryka. W ostatniej drodze na cmentarz towarzyszyło mu wielu jego wychowanków - monocykliści, członkowie klubów sportowych oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym prudniccy starostowie - Radosław Roszkowski i Józef Skiba, bialscy burmistrzowie Arnold Hindera i Karina Grelich - Deszczka, przedstawiciele Gminnego Centrum Kultury wraz z dyrektorem Rafałem Magoszem, radni rady powiatowej i gminnej, sołtysi i inni. Pamięć o Eryku Murlowskim i podziw dla jego dokonań pozostanie na zawsze w naszych sercach.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze