Artykuły
Nowe problemy z ustawą śmieciową: Tak łatwo nie pozwolimy wam odejść!
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 30 - Styczeń 2013r. , godz.: 09:50
Związek Międzygminny "Czysty Region" przyjął następujące stawki za wywóz śmieci: 12,50 zł za segregowane oraz 20 zł za niesegregowane. Głogówek nie okazał się entuzjastą takich ustaleń i postanowił wystąpić ze związku. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste.
Końcem roku Rada Miejska w Głogówku podjęła uchwałę o wystąpieniu z "Czystego Regionu". Dla zarządu związku to jednak nie wystarczy.
- Głogówek może przestać być członkiem "Czystego Regionu" dopiero z początkiem 2014 roku - mówi przewodniczący Grzegorz Chudomięt. - Każdy członek ma prawo wystąpić ze związku. Obowiązuje go półroczny okres wypowiedzenia, ale faktycznie przestaje być członkiem dopiero od początku następnego roku. Tak mówi statut.
Dla Głogówka półroczny okres wypowiedzenia to nie problem, ale z czekaniem do końca roku jest już trochę gorzej.
- Staramy się dogadać w tej sprawie - mówi burmistrz Andrzej Kałamarz. - Gdybyśmy wiedzieli już wcześniej, że "Czysty Region" ustali tak niekorzystne dla nas stawki, wówczas odpowiednio wcześniej podjęlibyśmy decyzję o wystąpieniu z niego.
Gdyby sprawa poszła po myśli burmistrza, okres wypowiedzenia kończyłby się w połowie tego roku, a więc tuż przed wejściem w życie przepisów "ustawy śmieciowej". Wszystko odbyłoby się więc bezboleśnie. Głogówek mógłby więc realizować przyjęte przez siebie (a nie przez "Czysty Region") stawki za wywóz odpadów. Są one - trzeba przyznać - dość oryginalne. 7 za segregowane, 21 za niesegregowane. Duży rozstrzał.
- Takie stawki najlepiej pasują do realiów naszej gminy - zaznacza Andrzej Kałamarz.
W grę wchodzi tu np. liczba mieszkańców, zabudowa.
Jeśli nie uda się "dogadać", Głogówek będzie musiał (przez okres bycia w związku, a więc do końca bieżącego roku) przyjąć narzucone stawki, a dopiero później wprowadzić swoje. Trwają negocjacje.
Do związku międzygminnego "Czysty Region" należy 15 gmin (licząc jeszcze z Głogówkiem) z czterech powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, strzeleckiego oraz prudnickiego. Być może rodzina wkrótce się powiększy.
- Trwają rozmowy z gminami: Jemielnica i Strzelce Opolskie - informuje Grzegorz Chudomięt.
Co natomiast z "Regionalnym Centrum Zagospodarowania i Unieszkodliwiania Odpadów w Kędzierzynie-Koźlu", którego budowa jest jednym z głównych celów "Czystego Regionu"?
- W styczniu rozpoczynamy nabór na partnera prywatnego, który zajmie się tworzeniem obiektu - mówi przewodniczący.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze