Artykuły
Zdrowie: Grypa atakuje mieszkańców powiatu
Autor: DANUTA NOWOTARSKA.
Publikacja: Środa, 30 - Styczeń 2013r. , godz.: 09:17
W powiecie prudnickim w dniach od 1 do 22 stycznia bieżącego roku odnotowano 394 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dla porównania w całym 2012 roku odnotowano 285 zachorowań.
Zima to okres wzmożonych zachorowań na grypę. Warto pamiętać, że grypa to coś więcej niż przeziębienie.
Jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy, które atakują górne lub dolne drogi oddechowe. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt z zakażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar z płynną wydzielina lub zatkanym nosem oraz ogólne osłabienie.
W odróżnieniu od choroby przeziębieniowej wywołanej innymi wirusami, których jest około 200, grypa jest chorobą o cięższym przebiegu i co szczególnie niebezpieczne może doprowadzić do groźnych, zagrażających nawet życiu powikłań.
Najczęściej zachorowania mają przebieg umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.
Grypa jest szczególnie groźna dla małych dzieci i osób po 65 roku życia. oraz osób z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi. Jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe.
W dniach od 1 do 22 stycznia do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH zgłoszono ponad 550 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Rok temu w tym samym czasie odnotowano ok. 80 tys. zachorowań na tę chorobę. W powiecie prudnickim w dniach od 1 do 22 stycznia bieżącego roku odnotowano 394 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dla porównania w całym 2012 roku odnotowano 285 zachorowań.
Warto więc pomyśleć o sposobach, które mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia się tą chorobą (patrz: grafika obok).
Jednak najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka w postaci corocznego szczepienia. Szczepionki dostępne w tym roku są skuteczne przeciw najważniejszym krążącym w Polsce wirusom grypy, w tym wirusowi grypy A (H1N1).
Autorka jest starszym asystentem Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w PrudnikuPowrót do wyboru artykułu +
Komentarze