Artykuły
Jasełka w Radostyni: Diabełek z wizytą w stajence
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Czwartek, 24 - Styczeń 2013r. , godz.: 10:05
Czy diabeł może się nawrócić? A później dodatkowo dołączyć do pastuszków i odwiedzić Dzieciątko? Tę radosną twórczość teologiczną zaprezentowano w ramach dość oryginalnych jasełek w Radostyni.
Jako, że w klimacie bożonarodzeniowym pozostaniemy jeszcze do 2 lutego, szkoła filialna w Radostyni pokazała, że na jasełka nigdy nie jest za późno. Mieliśmy okazję obejrzeć to przedstawienie w piątek, 18 stycznia na terenie placówki.
Aniołek, podczas lotu z innymi aniołkami, zabłądził. Na swojej drodze spotkał przedstawiciela społeczności diabłów, który zamiast wyprowadzić posłańca niebios na manowce, udzielił mu pomocy. Takie zachowanie nie spodobało się jednak jego kolegom po fachu, którzy skazali go na banicję, wcześniej nie szczędząc mu epitetów (ze "zdradziecką szmatą" włącznie).
Diabełek kuląc ogon i tuląc rogi po sobie trafił na ziemską polanę. Tam znaleźli go pastuszkowie (Kuba i Maciek) i troskliwie się nim zaopiekowali. Przez wzgląd na jego aparycję, zastanawiali się najpierw, czy nie jest murzynem, później jednak - w imię tolerancji - przygarnęli znajdę. Niedługo później całej trójce objawił się anioł i wskazał drogę do Dzieciątka. Diabełek (każąc sobie mówić Jaśko Rokita) powędrował więc z nowymi przyjaciółmi do stajenki.
Możliwość nawrócenia upadłych aniołów jest od wieków dyskutowana w środowisku teologów. Wykładnia Katechizmu Kościoła Katolickiego mówi jednak o nieodwracalnym odejściu tych istot od Boga.
W tych zakręconych jasełkach nie mogło też zabraknąć Heroda, który pławiąc się w swojej pysze, zostaje odwiedzony najpierw przez spersonifikowaną śmierć, a następnie przez dawnych kolegów Jaśka Rokity. Pyszny władca, dowiadując się o narodzinach nowego króla, podejmuje decyzję, by wykosić konkurencję.
Scenariusz jasełek jest ogólnodostępny w internecie, można go znaleźć po słowach-kluczach, np. "Jaśko Rokita". Reżyserem jego radostyńskiej odsłony była Dorota Barysz, nauczycielka. Przestawienie zostało wykonane przez dzieci z klas I-III. Oprócz jasełek, uczniowie i uczennice (ci akurat ze starszych roczników) wykonali parę piosenek, np. znany kawałek De Su z refrenem "Kto wie, czy za rogiem nie stoją anioł z Bogiem". Nie obyło się również bez śpiewania kolęd. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze