Artykuły
Koncert w święto Trzech Króli: Mistyczny Głogówek
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 9 - Styczeń 2013r. , godz.: 11:35
Grupa Mistic uważana jest za polski odpowiednik niemieckiego zespołu Gregorian. W obu przypadkach chodzi o łączenie dawnego chorału gregoriańskiego ze współczesną muzyką pop. Próbkę tego rodzaju twórczości poznaliśmy w zeszłą niedzielę w Głogówku.
W tytule artykułu należałoby w zasadzie umieścić znak zapytania. Czy tego rodzaju muzyka odnosi nas do sfery sacrum czy bardziej pozostaje domeną rozrywki? Niech to pytanie pozostanie otwarte. Występ pięcioosobowej grupy Mistic był od strony muzycznej bardzo profesjonalny, reszta to już kwestia gustu. Mi osobiście popowe podkłady gryzły się nieco z podniosłym, jednogłosowym śpiewem, zwłaszcza, że owe tło było nieco bardziej wyraziste niż w przypadku wspomnianego już zespołu Gregorian, a także grupy Enigma, do której Mistic bywa również porównywany.
Zespół przyjechał z Katowic na zaproszenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Wystąpił w miejscowym kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła. W klimat koncertu wprowadził miejscowy proboszcz, ks. Ryszard Kinder:
- Muzyka gregoriańska pochodzi z czasów średniowiecznych, kiedy to powstawały zakony, istniejące do dzisiaj. Nazwa "chorał gregoriański" wywodzi się od papieża Grzegorza Wielkiego (w tym miejscu proboszcz wskazał tę postać na jednym z łuków w kościele - przyp. red.).
Ks. Ryszard Kinder przypomniał też o możliwości śledzenia transmisji drogą internetową. Dotyczy to także codziennej eucharystii - strona www.mszaonline.pl.
Zespół Mistic - jak przystało na ten szczególny czas w roku - wykonał sporo kolęd, np. "Mizerna cicha" czy "Oj, maluśki, maluśki" (w przypadku tej góralskiej piosenki kulturowy mix sięgnął już apogeum). Pieśni bożonarodzeniowe wypełniły około połowę przeszło godzinnego występu. Poza tym królowały utwory łacińskie, choćby przebój "Glorifica". Tak brzmiał tytuł koncertu oraz jednej z kilku płyt tego istniejącego już prawie 10 lat zespołu.
W przeciwieństwie do niektórych tego typu grup na świecie, Mistic składa się z osób świeckich. Członkowie ubrani byli jednak w tradycyjne habity (kaptury zdjęli dopiero na koniec). Występ zawierał elementy spektaklu - palenie świec, wznoszenie rąk, chodzenie w kręgu. Tworzył zamkniętą całość i dopiero na końcu, po wspólnym ukłonie, przyszedł czas na oklaski, inaczej niż w przypadku typowej muzyki rozrywkowej. Coś więc jednak jest na rzeczy...Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze