Artykuły
2012 rok w gminie Biała: Na dwóch kółkach, ale bez wiatraków
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 2 - Styczeń 2013r. , godz.: 12:01
Przedstawiamy wybrane wydarzenia, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przydały uroku gminie Biała, jak również te kojarzące się raczej negatywnie.
PLUS: Siłownia w Pogórzu
Choć obecna pogoda sprzyja raczej ćwiczeniom w zamkniętych pomieszczeniach, siłownia w Pogórzu czeka na nadejście wiosny. Powstała jesienią i jest ogólnodostępna, dla mieszkańców i przyjezdnych. Składa się z 10 przyrządów, wraz z opisami. Tuż obok zbudowano też altany grillowe, rekreacja może odbywać się więc na dwóch płaszczyznach, naprzemiennie. Wszystkie te akcesoria znajdują się za remizą strażacką. Jako, że wśród nas znajdują się nie tylko osoby szanujące wspólne mienie, zainstalowano tam monitoring.
MINUS: "Afera gazetowa"
Niestety, w pierwszym kwartale 2012 roku gazety nie dotarły do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Białej. Na skutek niedogadania się między dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Rafałem Magoszem (biblioteka podlega pod tę właśnie instytucję) a firmą "Ruch", dzienniki i tygodniki zawędrowały gdzie trzeba dopiero z początkiem kwietnia. Wcześniej trzeba było radzić sobie inaczej, biblioteka kupowała gazety w pobliskim sklepie. Oby w tym roku było inaczej.
PLUS: Recital Edyty Geppert
Wybitna piosenkarka, znana z utworów "Czy pamiętasz, jak to było", "Zamiast" lub "Jaka róża, taki cierń" dała koncert 11 listopada w sali Urzędu Miejskiego w Białej. Darmowy wstęp sprawił, że publiczność uderzała drzwiami i oknami. Mimo ogromnej frekwencji, recital nie miał w sobie nic z kultury masowej. Artystka jak zwykle zaprezentowała udane połączenie zdolności wokalnych i aktorskich, jednym słowem - interpretatorskich.
MINUS: Wypadki na obwodnicy
Jesienią ubiegłego roku miał miejsce trzeci już wypadek na feralnym skrzyżowaniu. Kierowca, wyjeżdżający z drogi podporządkowanej (od strony Białej, w kierunku Olbrachcic) nie udzielił pierwszeństwa pojazdowi jadącemu obwodnicą. Doszło do zderzenia ze skutkiem śmiertelnym dla osoby włączającej się do ruchu. Kolejna już tragedia każe zadać pytanie: jak uniknąć tego w przyszłości? Jednym z pomysłów jest umieszczenie tam ronda. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zachowanie ostrożności (w przypadku osób włączających się do ruchu) oraz nie dociskanie pedału gazu aż do samej podłogi (w przypadku kierowców jadących obwodnicą).
PLUS: WOPR w "Zielonej Zatoce"
Prudnickie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zacumowało w popularnym, okolicznym kąpielisku. Chodzi o "Zieloną Zatokę" Romana Jurkowskiego, w Dębinie. Zbiornik po wyrobisku nadaje się do pływania, ale tylko w oznaczonych miejscach. Wypadki już były. Szef prudnickiego WOPR-u Krzysztof Kasprzyszyn prowadzi naukę ratownictwa. Jego ekipa zajmuje się też całorocznym zabezpieczeniem akwenu. Zeszłego lata w "Zielonej Zatoce" powstała baza WOPR-u, wyposażona między innymi w sprzęt motorowodny i wyposażenie płetwonurka.
MINUS: Zdemolowali kościół
Dla wandali przeszkodą nie okazała wartość zabytkowa kościoła ani tym bardziej wyższe wartości związane z miejscem kultu. Początkiem czerwca spowodowali szkody w katolickiej świątyni na Starym Mieście w Białej. Zrzucili obrazy, połamali krzyż, zniszczyli figurki świętych, ukradli mikrofon. Powodem był alkohol. Nie licząc głupoty, rzecz jasna. Sprawcy zostali zatrzymani. Grozi im nawet 5 lat więzienia.
PLUS: Boisko w Łączniku
Jedną z najważniejszych, zeszłorocznych inwestycji w gminie Biała była przebudowa Wiejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Łączniku. Boisko, trybuny, siatki, piłkochwyty, bieżnia, zaplecze socjalno-gastronomiczne, salka spotkań, szatnie - a wszystko w ramach działania Odnowa i Rozwój Wsi. Jak widać - na "Orlikach" świat się nie kończy.
MINUS: Zamek w Chrzelicach wciąż niszczeje
Z braku środków, fundacja "Ortus" z Warszawy nadal nie posunęła sprawy zamku ani o krok do przodu. Zabytek stoi i niszczeje. Planowane "Centrum Dialogu Kultur" okazało się być domeną marzeń. A szkoda, Chrzelice to miejscowość o dużym potencjale społeczno-kulturowym. Jest też dobrze ulokowana. Może więc kiedyś, coś...
PLUS: Na dwóch kółkach
JSzlaki rowerowe w gminie Biała zostały oznaczone za pomocą tabliczek z kolorami. Żaden amator jednośladu o napędzie mięśniowym nie zgubi się więc w plątaninie wiejskich dróg. Gdyby jednak oznaczenia nie wystarczyły, można skorzystać z mapy, przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów. Te i inne atrakcje ujrzały światło dzienne w ramach realizowanego końcem lata projektu "Po ziemi bialskiej na dwóch kółkach". Jego częścią był też rajd rowerowy po okolicy, szlakami bociana białego. Ten mocno zakorzeniony w polskiej świadomości ptak wybudował gniazda w wielu miejscach w gminie. Zostały one zaznaczone na wspomnianej wyżej mapie.
MINUS: Wiatraki wciąż dzielą
Najpierw punktem zapalnym okazał się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na terenie miejscowości: Browiniec Polski, Rostkowice, Wilków. Część mieszkańców uważa, że wiatraki są źle umiejscowione (zbyt blisko), plan miejscowy nie zgadza się ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a ponadto konsultacje społeczne poprzedzające uchwalenie planu nie były wystarczająco nagłośnione. W sądzie pierwszej instancji mieszkaniec Browińca Polskiego wygrał z gminą, w drugiej - przegrał. Obecnie cały konflikt powtarza się w odniesieniu do planów zagospodarowania miejscowości: Krobusza, Gostomi, Solca oraz Białej, Olbrachcic.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze