Artykuły
Promocja: Pocztówki w służbie gminy
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 19 - Grudzień 2012r. , godz.: 01:29
Promocji Głogówka ciąg dalszy. Najpierw mapa, teraz pocztówki, w planach przewodnik, a może nawet film. Dragomir Rudy nie śpi. A dom kultury razem z nim.
W grudniu ukazało się nowe wydawnictwo Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku, a mianowicie kartki pocztowe, promujące okolicę. W pięciu odmianach, każda w nakładzie 1000 sztuk, w tym jedna świąteczna. To na niej właśnie znajdują się obrazki "żywcem" przeniesione z mapy, którą przed prawie trzema miesiącami opracował Dragomir Rudy. Ona także promowała gminę, kluczem była w jej przypadku historia, a jeszcze konkretniej - zabytki. Tych zaś w okolicy nie brakuje, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty sakralne - małe i duże.
Kartki świąteczne najmilej widziane
Na pocztówkach znajdziemy m.in. klasztor paulinów w Mochowie, ratusz w Głogówku, odnowioną ul. Mickiewicza, przyrynkowe kamienice, biedrzychowicką Farską Stodołę, pałac w Twardawie czy też nieszczęsny (w kontekście ostatnich wydarzeń) głogówecki zamek. Jedna z kartek przedstawia panoramę, sfotografowaną od strony Mochowa.
Pocztówki wykonane zostały w podłużnym formacie, są lśniące i barwne, w większości (bo oprócz jednej) zawierają nie rysunki, a fotografie. Ich autorami są Paulina Młynarska i Zygmunt Wołejko (byli oni także współtwórcami mapy). W opracowaniu brało udział wrocławskie Studio PLAN. Przygotowania trwały około trzech tygodni, zaś ostateczny efekt przypadł na okres przedświąteczny. W związku z tym jedna z pocztówek ma charakter bożonarodzeniowy. Jak zaznacza autor - ta właśnie najlepiej się sprzedaje.
Kartki można nabyć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku, a także w wybranych punktach na terenie miasta, takich jak np. księgarnia czy sklep "Drago". Warto też dodać, że już na wiosnę planowany jest dodruk.
A więc jednak promocja gminy poprzez pocztówki doszła do skutku. Podczas ostatniej przed wakacjami sesji RM (w Leśniku) radna Gabriela Nizińska wnioskowała o wykrojenie niewielkiej części budżetu właśnie na promocyjne kartki pocztowe. Została wówczas odprawiona z kwitkiem. Ostatecznie pałeczkę przejął MGOK.
A może by tak film?
Promocja kartek pocztowych odbyła się w piątek 7 grudnia, przy okazji wieczoru filmowego, który miał miejsce w MGOK. Nosił on tytuł "Głogówek i podnóże Gór Opawskich". Zaprezentowano wówczas filmy dokumentalne Józefa Cyrusa - zamieszkałego w Leverkusen reżysera, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (na wydziale operatorskim i reżyserskim).
Jeden z dwudziestokilkominutowych filmów "Klaudia i Fabian" mówił o przygotowaniach miasta i gminy Głogówek do ogólnokrajowych dożynek w 1985 roku. Inny traktował o obrzędach wielkopiątkowych oraz tych, związanych z Bożym Ciałem, także w Głogówku. Około dwugodzinnej (łącznie) projekcji towarzyszyła rozmowa z autorem (Józef Cyrus jest scenarzystą, reżyserem, operatorem, producentem).
Skoro już mowa o kinematografii - być może w przyszłości pod szyldem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury ukaże się film promujący gminę Głogówek. Dragomir Rudy zapowiada rozpoczęcie starań już w przyszłym roku. Jak zawsze wszystko rozbija się o pieniądze, chodzi przecież o wydatek znacznie większy, niż miało to miejsce w przypadku mapy czy pocztówek.
Rafał Urban ciągle żywy
- Chodzi o promocję miasta i gminy w Europie, film byłby zrealizowany prawdopodobnie na zlecenie niemieckiej telewizji - zapowiada Dragomir Rudy. - Chciałbym, aby dużo uwagi poświęcić w nim osobie Rafała Urbana.
Znany pisarz i poeta urodził się w Winiarach pod Głogówkiem. Z kolei na cmentarzu w samym Głogówku znajduje się jego grób. Promowanie miejscowości poprzez zasłużoną osobę to (podobnie jak w przypadku zabytków) jedna ze sprawdzonych dróg do celu. Póki co jednak, film pozostaje czymś osadzonym w sferze marzeń. Następnym krokiem będzie przeniesienie go do sfery planów.
Jak na razie - za pewną można uznać zapowiedź kolejnej publikacji Dragomira Rudego, a mianowicie przewodnika dla turystów, w którym ważne miejsca i zabytki zostaną opisane znacznie szerzej niż miało to miejsce w przypadku mapy. Prace nad książką trwają, jej publikacja planowana jest na maj, wtedy też zostanie otwarty punkt informacji turystycznej przy obserwatorium astronomicznym. Obecnie, z powodu zimy punkt nie jest czynny stale, lecz jedynie na telefoniczne wezwanie.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze