Artykuły
Konferencja i warsztaty: Jak w przyszłości znaleźć pracę
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 10 - Październik 2012r. , godz.: 11:29
"Praca: zawód czy kompetencje?" - pod takim hasłem przygotowano tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery, organizowany przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej. Przypada on na okres od 15 do 21 października. Weźmie w nim udział także Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku.
Jak zmniejszyć bezrobocie w Polsce? To pytanie zabija ćwieka niejednej tęgiej głowie. Zarówno jednak w tej, jak i w innych nurtujących dziedzinach życia wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Za problemem wysokiej stopy bezrobocia stoją przecież (obok ewidentnie kiepskiej koniunktury) błędne decyzje młodych ludzi, odnośnie wyboru kierunku kształcenia, wynikające z braku rozeznania tego, co dzieje się na rynku. Jak wynika jednak z wyemitowanego niedawno w ramach TVN-owskiego programu "Czarno na białym" reportażu, tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych nadal na potęgę wybierali kierunki, po których najciężej z pracą. Czy winne temu przekonanie, że na studia (nawet jakiekolwiek) powinien pójść każdy poważnie myślący o przyszłości młody człowiek? Być może. Problem sformułowany został w przytoczonym już wcześniej haśle Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery: "Praca: zawód czy kompetencja". Zdaniem wielu, czasy ścisłych ram (wyrażających się poprzez nazwy zawodów czy stanowisk) w ostatnich latach się skończyły, teraz liczy się, co kto umie oraz na ile potrafi być elastyczny. Choć nie każdy zgodzi się z taką tezą, pewien problem został tu określony. Chodzi o wykształcenie dostosowane do rynku pracy. Który nie rozpieszcza.
18 października (a więc w czwartek) w I Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się konferencja, dotycząca właśnie planowania przyszłej kariery zawodowej. Rozpocznie się o godz. 9.00 i poprowadzi ją prawdopodobnie Grażyna Klimko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Pojawić ma się także gość z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zaproszenia w sprawie konferencji zostały już rozesłane - do prudnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich bowiem przede wszystkim dotyczy problem orientacji zawodowej. Jak wiadomo - im wcześniej tym lepiej. Gimnazjalista powinien (wcześniej uspokajając na chwilę burzę hormonów) odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planuje w przyszłości pójść na studia (pomocą powinni tu służyć rodzice i pedagodzy). Jeśli bowiem nie ma w planach noszenia w torbie indeksu, musi dwa razy zastanowić się, czy warto, aby najpierw kierował swoje edukacyjne kroki w stronę liceum ogólnokształcącego, nie dającego zawodu, a będącego jedynie okresem przejściowym między gimnazjum a studiami. Jest jeszcze technikum, liceum profilowane, zawodówka. Wszystko dla ludzi. A fachowcy w cenie.
Konferencja rozpocznie się w auli, zaś w dwóch salach na tym samym piętrze odbędą się pilotażowe warsztaty orientacji zawodowej (rozpoczną się o godz. 11.00), mające zapoczątkować półroczne warsztaty dla młodzieży, które zostaną przeprowadzone przez doradców. Trzeba kuć żelazo póki gorące i pomóc wchodzącym w życie osobom świadomie zaplanować swoją karierę zawodową, aby - na tyle, na ile się da - zmniejszyć ryzyko późniejszego rozczarowania.
Podczas konferencji oraz pilotażowych warsztatów ich adepci będą mogli dodatkowo dowiedzieć się, co to takiego "trójkąt kompetencji", czym są zawody nadwyżkowe i deficytowe oraz jaka jest rola Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Chętni będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcą, który pomoże im określić własną "osobowość zawodową". W końcu - szukanie pracy przebiega dziś - tak jak zresztą wszystko - indywidualnie.
Powiatowy Urząd Pracy zajmie się w najbliższym czasie nie tylko nieskalaną polskim rynkiem pracy młodzieżą uczącą się, lecz także osobami, które potrzebują bardziej wymiernej pomocy. W ramach uwolnienia przez ministra finansów rezerw z Funduszu Pracy (0,5 miliarda złotych), prudnicki urząd pozyskał 781 tys. na realizację trzech programów. Chodzi o pomoc, po pierwsze - osobom przed 30 rokiem życia, po drugie - bezrobotnym po pięćdziesiątce i wreszcie po trzecie - tym, którzy nie mając pracy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji. Chodzi np. o długotrwałe bezrobocie, samotne macierzyństwo lub - także w przypadku kobiet - nie znalezienie pracy po urodzeniu dziecka. A potrzebujących nie brakuje. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze