Artykuły
Róże Pogranicza: Zasłużeni dla ziemi prudnickiej
Autor: GRZEGORZ WEIGT.
Publikacja: Środa, 3 - Październik 2012r. , godz.: 10:19
24 września w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury - Willi Fränkla, odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień osobom szczególnie zasłużonym dla ziemi prudnickiej.
Róża Pogranicza to nagroda ustanowiona przez samorząd powiatu prudnickiego i przyznawana przez Kapitułę Róży powołana przez starostę prudnickiego. Honorowe statuetki wręczane są w kilku kategoriach, za wkład w życie społeczne ziemi prudnickiej.
Dotychczas takie wyróżnienie otrzymali: Barbara Grzegorczyk, Tadeusz Soroczyński, Jadwiga Wilejto, Stanisław Szozda, ojciec Antoni Dudek, ks. Tadeusz Podkówka, Jiří Krátký, Ivo Vykopal, Franciszek Gołębiowski, Zdzisław Juszczyk, Krystian Czaja, Urszula Rzepiela, ks. Ryszard Kinder, ks. Stanisław Bogacewicz, Władysława Ginter, Eryk Murlowski, Vlastimil Adamek. Wśród nagrodzonych firm (Róża Pogranicza wręczana jest nie tylko zasłużonym osobom, ale i zakładom pracy) znalazły się: "Ustronianka" z Białej, "Filplast" z Głogówka, Spółdzielnia "Pionier" z Prudnika, Bank Spółdzielczy w Prudniku, spółka VTO Decor z Głogówka oraz Grupa Producencka z Białej.
Po pewnej przerwie Róże Pogranicza były tym razem wręczane za lata 2011-2012. Odbyło się to w odremontowanej sali reprezentacyjnej Willi Fränkla - pierwsza Gala Róży odbyła się w tym samym miejscu jeszcze przed remontem. Róże wręczali: starosta Radosław Roszkowski i Agnieszka Zagórska naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Programów Rozwojowych i Zarządzania Kryzysowego. Galę prowadził Jan Poniatyczyn.
Tegoroczne nagrody przyznano w pięciu kategoriach.
1. W uznaniu za rozwój przedsiębiorczości na pograniczu nominowani zostali: Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Skrzypiec, Nadleśnictwo Prudnik, Głogowiecka Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", "Akwarynkar" Leszek Rynkar, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Prudniku, Stadnina Koni Prudnik, Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe "Eksport-Import" Alfred Morawiec, Transport Ponadgabarytowy Waldemar Kurspiot.
Laureatem została Głogowiecka Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska". Firma założona w 1949 roku i co oczywiste w tak długim okresie czasu i różnych warunkach gospodarczych i ustrojowych przechodząca wielokrotne zmiany, transformacje i modernizacje prężnie działa do dziś. Przeprowadzone zostały nowe inwestycje, które pozwoliły np. uruchomić stację kontroli pojazdów, postawiono budynki mieszkalno-usługowe, dokonano adaptacji na przychodnie i laboratorium diagnostyczne. Każdy rok działalności firmy to dodatni wynik finansowy. Nagrodę w imieniu firmy odbierał jej prezes Józef Janeczko.
2. W uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju kultury na pograniczu nominowani do nagrody zostali: Franciszek Dendewicz, Andrzej Weinkopf, Danuta Hejneman, Anna Myszyńska i Ryszard Grajek. I co dziwne, Różę Pogranicza otrzymał najmłodszy w tym towarzystwie - Andrzej Weinkopf (rocznik 1976). Nie zmienia to faktu, że muzyk to i pedagog dla ziemi prudnickiej, a właściwie regionu bardzo zasłużony. Wymieniając najważniejsze: muzyk Filharmonii Opolskiej, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Prudniku i Kędzierzynie-Koźlu, instruktor w domach kultury w Białej, Lubrzy, Prószkowie, prowadzi Młodzieżową Orkiestrę w prudnickiej szkole i Orkiestrę Euroregionu Pradziad. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach muzycznych.
3. W uznaniu za aktywną działalność społeczną na pograniczu nominowani zostali: gwardian klasztoru franciszkanów w Głogówku o.Krzysztof Hura oraz szef związku prudnickich emerytów i rencistów Sergiusz Smolski. Róże Pogranicza otrzymał franciszkanin (już drugi w krótkiej historii nagrody, co tylko dobrze świadczy o działalności synów św. Franciszka) o.Hura. Pochodzi z Żywca, do zakonu wstąpił w 1986 roku, w 1993 ukończył studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie w zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Krakowskiej. Gwardianem w Głogówku i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej (z koronowana w zeszłym roku figurą) został w 2008 roku. Aktywnie pozyskuje środki unijne we współpracy z partnerami czeskimi (np. obserwatorium astronomiczne), organizuje koncerty, sympozja naukowe, spotkania religijne. Jest też jednym ze współorganizatorów corocznych Spotkań Młodych w Kalwarii Pacławskiej.
4. W uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju sportu na pograniczu nominowani zostali: Franciszek Surmiński i Stanisław Święch. Obaj panowie otrzymali Róże Pogranicza. Franciszek Surmiński to obok Stanisława Szozdy legenda polskiego kolarstwa, a przy tym mieszkaniec naszej gminy. Urodził się w 1934 roku w Dmuchawcu koło Tarnopola. Próbował swoich sił (z powodzeniem) w piłce nożnej, hokeju, narciarstwie. W 1955 roku zaczął odnosić pierwsze sukcesy w kolarstwie. Startował w wyścigach szosowych, przełajowych zawsze uzyskując czołowe lokaty, często wygrywając. Od 1959 roku prowadził też pracę trenerską. Był trenerem medalistów Igrzysk Olimpijskich: Szozdy, Kocota i Barcika. W 2000 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku przez Rowerową Akademię Kolarską w Krakowie wybrany został "Królem Kolarstwa". Stanisław Święch urodził się w 1924 roku w Łańcucie. W 1945 roku osiadł w Prudniku. Był jednym z pierwszych, a przy tym najlepszych piłkarzy prudnickiej "Pogoni". Po odniesionej kontuzji i zakończeniu kariery piłkarskiej z sukcesem uprawiał tenis stołowy, tenis ziemny, był założycielem Zrzeszenia "Leśnik", które zmodernizowało korty tenisowe w prudnickim parku, prezesem klubu łuczniczego "Obuwnik".
5. W uznaniu za aktywną działalność na rzecz współpracy partnerskiej na pograniczu nominowani zostali: Renata Ramazanova wiceburmistrz Krnova i Ludek Volek burmistrz Mešta Albrechtice. Obie te osoby zostały uhonorowane Różą Pogranicza, z tym, że tej ostatniej na liście nie było podczas gali wręczania nagród. Renata Ramazanova ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu na kierunku Historii i Teorii Sztuki. Pracowała w galerii i muzeum w Bruntalu, od 1991 roku związana jest z Urzędem Miasta Krnova, była też burmistrzem partnerskiego miasta Prudnika. Bardzo mocno zaangażowała się we współpracę polsko-czeską pełniąc w tym zakresie ważne stanowiska (np. członek Rady Czeskiej części Euroregionu Pradziad). Ma też bogaty dorobek wydawniczy. Ludek Volek pracuje w Radzie Miejskiej Mešta Albrechtice od 1998 roku, od 2006 roku jest burmistrzem. Jest jednym z najbardziej aktywnych partnerów czeskich Powiatu Prudnickiego, w tym także poszczególnych gmin: Prudnika, Białej i Lubrzy.
Z uwagi na bogatą działalność i liczne sukcesy, wymienione powyżej osiągnięcia to tylko część dorobku wyróżnionych osób. Każda z nich podczas gali opowiedziała krótko o tych docenionych latach ze swojej perspektywy, mówiąc o chwilach radosnych i trudnych, dzieląc się wspomnieniami. Nierzadko były to relacje bardzo osobiste, rodzinne, a w przypadku najbardziej wiekowych osób dotyczyły jeszcze Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Podczas spotkania w Willi Fränkla dla laureatów i zaproszonych gości wystąpili z programem: duet wykonujący muzykę klasyczną Ewelina Wojciechowska fortepian i Łukasz Ostrowski puzon. Barbara Oczkowska śpiewała utwory z repertuaru Ewy Demarczyk i Jacquesa Brela. Młodzi wykonawcy dodali spotkaniu bardziej podniosłego nastroju, czy też w przypadku doskonale już znanej i cenionej Barbary Oczkowskiej wprost wzruszyli.
Odbyła się także promocja nowego powiatowego wydawnictwa: "Ziemia Prudnika narysowana. Pogranicze polsko-czeskie w komiksie" (o publikacji pisaliśmy już w "TP", nr 34, s.21). W rozmowie, starosta Radosław Roszkowski i autor rysunków i tekstów książki Grzegorz Weigt poruszyli kilka związanych z publikacją tematów, m.in. z jej przygranicznym i powiatowym charakterem. Książka z jednej strony adresowana jest do młodszych czytelników, jako sposób na przekazanie cząstki wiedzy z historii ziemi prudnickiej w lżejszy sposób, ale też do osób dorosłych jako forma promocji. Uczestnicy spotkania mogli otrzymać komiks w ramach promocji. Całością nakładu dysponuje Starostwo Powiatowe w Prudniku. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze