Artykuły
Roszady w infrastrukturze: Z gminnej na wewnętrzną, z wewnętrznej na gminną
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 26 - Wrzesień 2012r. , godz.: 09:38
Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej
w Białej podjęto dwie uchwały w sprawie zmiany statusu dróg.
9 ulic na terenie miasta Biała stało się drogami gminnymi. Chodzi o ul. Arki Bożka, Jana i Karola Augustynów, Kołłątaja, Ks. Koziołka, Liczbańskiego, Zawadzkiego, Suchego, Składową oraz Wodociągową.
Z kolei na terenie wsi Łącznik zmieniono status 6 ulic: Sportowej, Filipa Roboty, Nowej, Kwiatowej, 30-lecia oraz Ks. Skowrońskiego.
Wszystkie te ulice, w obu miejscowościach, miały dotąd status dróg wewnętrznych. Zmiana oznacza, że drogi przechodzą na utrzymanie gminy; w żaden sposób nie zmienia się natomiast ich dostępność, nadal jest powszechna.
- Są to w dużej mierze ulice osiedlowe - mówił burmistrz Arnold Hindera, przedstawiając uchwałę podczas sesji. - Zostały jednak wyremontowane, utwardzone; powstały przy nich chodniki.
- Stanowią uzupełniającą sieć dróg (ulic), służących miejscowym potrzebom - czytamy w uzasadnieniu do uchwały, napisanym przez Henryka Adamika, inspektora ds. gospodarski mieszkaniowej i drogownictwa w Urzędzie Miejskim w Białej.
Odwrotną uchwałę podjęto w przypadku drogi w Czartowicach, przy granicy między gminą Biała a gminą Strzeleczki (powiat krapkowicki). Tu uznano z kolei, że droga ma nawierzchnię gruntową, nie jest utwardzana i służy jedynie dojazdowi do gruntów rolnych. Utraciła więc status drogi gminnej i stała się drogą wewnętrzną.
Przypomnijmy (za portalem samorzad.infor.pl), że "drogą wewnętrzną (...) jest droga niezaliczona do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe", zaś "drogą publiczną jest droga zaliczona do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych". Droga publiczna może być gminna, powiatowa, wojewódzka lub krajowa. Dostęp do dróg publicznych jest zawsze powszechny, do dróg wewnętrznych - na ogół. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze